Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
تحصیل در ترکیه

معرفی دانشگاه‌ های بدون کنکور ترکیه جهت متقاضیان تحصیل

تعداد دانشگاه‌ های بدون کنکور ترکیه که سرشناس باشند زیاد نیست

به این مطلب امتیاز دهید!

دانشگاه‌ های بدون کنکور ترکیه هموار کننده راه تحصیل شما

ترکیه اخیراً با موقعیت ژئوپلیتیک خود که به‌عنوان پل ارتباطی بین سه قاره عمل می‌کند، کیفیت بالای تحصیلاتش و مزیت مدرک معتبر بین‌المللی، باعث شده است دانشجویان کشورهای مختلف برای تحصیل دانشگاهی در این کشور علاقه‌مند شوند. با افزایش تقاضا، به ویژه از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس و آسیای مرکزی، هر ساله دانشجویان زیادی در دانشگاه‌ های ترکیه مشغول به تحصیل می‌شوند. بیش از 200 دانشگاه دولتی و بنیادی در 81 استان ترکیه وجود دارد.

در دانشگاه‌ های این کشور صدها رشته‌ مختلف در مقطع کارشناسی و ارشد تدریس می‌شوند و مدارک اعطا شده در پایان دوره در سراسر جهان دارای اعتبار بین‌المللی است. حدود 70 دانشگاه از جمله دانشگاه کوجالی، دانشگاه کارابوک، دانشگاه اقتصاد و فناوری TOBB، دانشگاه TED ، دانشگاه یاشار، دانشگاه آتلیم، دانشگاه آماسیا و دانشگاه بوغازیچی جز دانشگاه‌ های بدون کنکور ترکیه هستند و بدون آزمون دانشجو می‌پذیرند. علاوه‌ بر این، اکثر دانشگاه‌ ها در برخی از دانشکده‌ ها دانشجوی خارجی را بدون کنکور و آزمون پذیرش می‌کنند.

چه کسانی می‌توانند برای دانشگاه‌ های بدون آزمون ترکیه اقدام کنند؟

شرایط پذیرش در دانشگاه های بدون آزمون ترکیه چیست؟ به عنوان یک قانون کلی در ترکیه، دانشگاه‌ ها دانشجویان خارجی را با آزمون یوس YÖS می‌پذیرند. با این حال، برخی از دانشگاه‌ها بدون آزمون یوس YÖS در مقطع کارشناسی دانشجو می‌پذیرند و یادآور می‌شویم که این امر کاملاً به اختیار دانشگاه‌ها است.

علاوه بر این، برای دانشگاه‌هایی که با YÖS دانشجو می‌پذیرند و در صورت داشتن سهمیه رایگان، درخواست بدون آزمون پذیرفته می‌شود. برای اینکه بتوانید برای تحصیل در مقطع کارشناسی بدون آزمون به‌عنوان یک خارجی در دانشگاه‌ های بدون کنکور ترکیه اقدام کنید، باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

• افرادی که به‌طورکامل اتباع خارجی هستند.
• کسانی که شهروند ترکیه هستند، یعنی اصالتاً متعلق به ترکیه هستند و با اخذ مجوز از وزارت کشور، تابعیت ترکیه را ترک کرده‌اند.
• کسانی که بعداً شهروند ترکیه شده‌اند.
• افرادی که تحصیلات دبیرستان خود را در این کشور به پایان رسانده‌اند و شهروند کشورهای خارجی هستند.
• داشتن تابعیت ترکیه و تحصیلات دبیرستانی در خارج از کشور.
• دانش آموزان KKTC که نتایج آزمون GCE AL را دارند.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست در دانشگاه‌ های بدون کنکور ترکیه

در ادامه مدارک اولیه مورد نیاز برای درخواست دانشگاه‌ های بدون کنکور ترکیه را معرفی می‌کنیم. می‌توانید مدارک تکمیلی را از دانشگاه‌ ها تهیه کنید و همچنین باید این مدارک را به صورت محضری ارائه دهید.

• اصل دیپلم دبیرستان و ترجمه محضری
• کارنامه دبیرستان و ترجمه محضری
• کپی پاسپورت و ترجمه محضری
• گواهی معادل (که باید از سفارت‌خانه‌ های ترکیه یا از ادارات آموزش ملی در ترکیه دریافت شود).
• عکس بیومتریک
• گواهی تمکن مالی
• آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمره‌ های تحصیلی
• مدرک مهارت زبان انگلیسی، نتیجه آزمون‌ های بین‌ المللی مانند آزمون GRE و انگیزه نامه تحصیلی.

معرفی دانشگاه‌ های ترکیه که امکان تحصیل بدون کنکور را فراهم کرده‌اند

ترکیه امکان تحصیل بدون کنکور در بیشتر دانشگاه‌‎های خصوصی و برخی از دانشگاه‌ های دولتی را فراهم کرده است. در ادامه به برخی از دانشگاه‌ های بدون کنکور ترکیه و رشته‌ هایی که امکان تحصیل بدون کنکور در آن‌ها فراهم است اشاره می‌کنیم.

دانشگاه کوچ (Koç University)

این دانشگاه در سال 1993 به‌ عنوان یک دانشگاه خصوصی در استانبول ترکیه تاسیس شد. پردیس زیبای آن بر روی زمینی شصت و دو هکتاری گسترده شده است که به تمام استانبول دسترسی دارد. محصول یک طراحی دقیق و یکپارچه است و شصت ساختمان دانشگاه کوچ، آکادمیک و اداری آن شامل آزمایشگاه، کتابخانه، خوابگاه، دانشکده‌ها، مکان‌های اجتماعی، مرکز بهداشت و امکانات ورزشی و… است. در این دانشگاه رشته‌هایی همچون مهندسی پزشکی، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، ژنتیک، حقوق، اقتصاد، پرستاری و… بدون کنکور دانشجو پذیرش می‌کند.

دانشگاه کوچ
دانشگاه کوچ

دانشگاه کدیر هاس (Kadir Has University)

دانشگاه کدیر هاس (Kadir Has (KHU در سال 1997 در استانبول تأسیس شد. این دانشگاه با پنج دانشکده مهندسی و علوم طبیعی، اقتصاد و علوم اداری، ارتباطات، حقوق و هنرهای زیبا و همچنین چندین مدرسه حرفه‌ای برای تبدیل شدن به یک پیشرو در زمینه‌های آموزشی و فرهنگی در ترکیه و همچنین به عنوان مرکز بین‌المللی تحقیق و توسعه علمی در تلاش است. این دانشگاه در رشته مهندسی شهرسازی، رشته سینما و هنرهای نمایشی بدون آزمون دانشجو می‌پذیرد.

دانشگاه کدیر هاس
دانشگاه کدیر هاس

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) از دانشگاه‌ های بدون کنکور ترکیه

از دیگر دانشگاه‌ های بدون کنکور ترکیه می‌توان دانشگاه بیلکنت را نام برد که در رشته‌های موسیقی، مدیریت و طراحی داخلی بدون آزمون دانشجو می‌پذیرد. دانشگاه بیلکنت در 20 اکتبر 1984 از طریق قطعنامه مشترک بنیاد آموزشی İhsan Doğramacı، بنیاد علم و تحقیقات İhsan Doğramacı و بنیاد بهداشت و درمان İhsan Doğramacı تاسیس شد. هدف، ایجاد یک مرکز تعالی در آموزش عالی و تحقیقات بود.

نام «بیلکنت» نمونه‌ای از هدف بنیانگذار است، زیرا مخفف کلمه بیلیم کنتی ترکی برای «شهر علم و دانش» است. دانشگاه بیلکنت در شهر آنکارا واقع شده است. این دانشگاه اولین دانشجویان خود را در سال 1986 پذیرفت. در آن سال 386 دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پذیرفته شد. در حال حاضر هزاران دانشجو در 9 دانشکده، دو مدرسه چهار ساله کاربردی، دانشکده زبان انگلیسی و سه دانشکده تحصیلات تکمیلی وجود دارد.
در میان آن‌ها دانشجویان بین‌المللی از 73 کشور وجود دارند. حدود 64 درصد از دانشجویان از انواع بورسیه‌ ها بهره‌مند می‌شوند.

دانشگاه بیلکنت از دانشگاه های بدون آزمون ترکیه
دانشگاه بیلکنت از دانشگاه های بدون آزمون ترکیه

دانشگاه سابانجی (Sabancı University)

برنامه تحصیلات تکمیلی تاریخ دانشگاه سابانجی بر تاریخ عثمانی و مدرن ترکیه متمرکز است. دانشگاه سابانجی از دیگر دانشگاه‌ های بدون کنکور ترکیه است که هدف آن پرورش دیدگاه‌های تازه، بی‌طرفانه و انتقادی از گذشته عثمانی-ترکیه و… است. مسیرهای جداگانه کارشناسی ارشد و دکترا در این برنامه به عنوان یک دوره مطالعه جامع و یکپارچه در نظر گرفته شده است که تحقیقات را در زمینه‌های مختلف از سیاسی و حقوقی گرفته تا تاریخ فکری، اجتماعی و فرهنگی ترویج می‌کند.

دانشگاه سابانچی
دانشگاه سابانچی

دانشگاه یدی تپه (Yeditepe University)

دانشگاه یدی تپه که در سال 1996 تأسیس شد آموزش و پرورش سازگار با انتظارات عصر اطلاعات و انجام فعالیت‌های علمی خود را در 13 دانشکده یعنی دندانپزشکی، داروسازی، علوم و هنر، هنرهای زیبا، حقوق، اقتصاد و علوم اداری، ارتباطات، معماری، مهندسی، علوم بهداشت، علوم پزشکی و بازرگانی به اجرا درآورد. همچنین 1 دانشکده فنی و حرفه‌ای شامل 71 رشته در مقطع کارشناسی و 4 رشته در مقطع کاردانی در این دانشگاه مشغول به کار هستند.

تحصیلات تکمیلی نیز در 87 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 43 رشته انجام می‌شود. رسانه آموزشی این دانشگاه به زبان انگلیسی است و این دانشگاه نیز جزو دانشگاه‌ های بدون کنکور ترکیه است که از دانشجویان رشته معماری، داروسازی و فیزیولوژی ورزشی و… بدون آزمون برای ادامه تحصیل دعوت می‌کند.

دانشگاه یدی تپه
دانشگاه یدی تپه

دانشگاه آیدین استانبول (Istanbul Aydın University) آخرین معرفی دانشگاه‌ های بدون کنکور ترکیه

فارغ التحصیلان دانشگاه آیدین استانبول شعار “به سوی آینده‌ای روشن” را در پیش گرفته‌اند. دانشگاه آیدین استانبول یک دانشگاه شهری و پردیس است که در مرکز استانبول واقع شده است. این دانشگاه با کادر علمی مجرب و سطح علمی خود در کشور و جهان شهرت یافته است. اولین چیزی که هنگام قدم گذاشتن در محوطه دانشگاه توجه شما را به خود جلب می‌کند، سرزندگی آن است.

دانشگاه آیدین استانبول تحت هدایت بنیاد آموزش و فرهنگ آناتولی در سال 2007 تاسیس شد. این دانشگاه در رشته‌های بیناسنجی و فیزیوتراپی و.. بدون کنکور دانشجو می‌پذیرد.

از دیگر دانشگاه‌ های بدون کنکور ترکیه که در رشته‌های مختلف بدون آزمون دانشجو می‌گیرند می‌توان به دانشگاه اسکودار در رشته شنوایی سنجی، دانشگاه اوزیین در رشته خلبانی و دانشگاه آبانت ایزت بایسال در رشته تربیت بدنی اشاره کرد.

دانشگاه آیدین استانبول از دانشگاه‌ های بدون کنکور ترکیه
دانشگاه آیدین استانبول از دانشگاه‌ های بدون کنکور ترکیه

جمع بندی

همانطور که می‌دانید برخی از دانشگاه‌ های بدون کنکور ترکیه بدون برگزاری کنکور دانشجو جذب می‌کنند که در این مقاله به‌طور مختصر در مورد این دانشگاه‌ ها صحبت کردیم. البته برای وارد شدن به این دانشگاه باید مدارکی همچون گواهی تمکن مالی، آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمره‌ های تحصیلی، مدرک مهارت زبان انگلیسی و… داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا