Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
آشنایی با کشور ترکیه

نرخ سود سپرده بانکی در ترکیه و معرفی انواع بانک ها

سود سپرده بانکی در ترکیه چقدر است و چگونه پرداخت می شود؟

1/5 - (1 امتیاز)

سپرده گذاری در بانک‌ های ترکیه و نرخ سود سپرده بانکی در ترکیه

سود سپرده بانکی در ترکیه چه میزان است و روش های پرداخت آن : جذب سرمایه‌های خارجی می‌تواند رشد و شکوفایی اقتصاد یک کشور را بیشتر و سریع‌تر سازد. کشور ترکیه در سال‌های اخیر راه‌های بسیاری برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی و سرمایه‌های آنها در نظر گرفته است. یکی از این راه‌ها، جذب سرمایه‌های نقدی و سرمایه‌گذاری در بانک‌های این کشور، با اختصاص سود سپرده بانکی در ترکیه است. به همین جهت کشور ترکیه با دادن امتیازاتی به شهروندان خارجی، تلاش در جذب سرمایه آنها داشته است.

اما آیا این کار، یعنی سپرده‌گذاری در بانک‌های ترکیه برای ایرانی‌ها هم به‌صرفه است؟ و آیا اصولا ایرانی‌ها می‌توانند در بانک‌های ترکیه سپرده‌گذاری کنند؟

با ما در بررسی این موضوع همراه باشید.

آشنایی با سیستم بانکی ترکیه

بانک‌های مختلفی در ترکیه فعالیت دارند که سپرده‌گذاری در برخی از آنها با لیر ترکیه و در برخی دیگر با با دلار و یورو صورت می‌گیرد. مقدار سود سپرده‌ های لیری با سپرده‌ های دلاری و یورویی متفاوت است.

یک ویژگی مهم سیستم بانکی ترکیه، برخلاف سیستم بانکی ایران، این است که در صورت سپرده‌ گذاری ارزی، در زمان دریافت پول هم همان ارز را دریافت خواهید کرد. پس اگر شما با دلار یا یورو در بانک‌های ترکیه سرمایه‌گذاری کنید، زمان گرفتن سپرده خود نیز همان دلار یا یورو به شما پرداخت خواهد شد.

شرایط سپرده‌ گذاری در ترکیه

یکی از شرایط سپرده‌ گذاری در کشور ترکیه، داشتن اقامت و شهروندی این کشور است. البته ایرانی‌ های بسیاری از راه‌ های مختلف مانند خرید خانه در ترکیه اقامت این کشور را گرفته‌ اند.

تعریف انواع سپرده‌گذاری و سود سپرده بانکی در ترکیه

دو نوع سپرده‌گذاری رایج در ترکیه وجود دارد که یکی سپرده‌ گذاری بلندمدت و دیگری سپرده‌ گذاری کوتاه‌ مدت است.

1- سپرده‌ گذاری بلندمدت :

کمترین زمان خواب پول در سپرده‌ گذاری بلندمدت، 6 ماه یا یک سال است. نرخ سود سپرده بانکی در ترکیه، در حساب‌ های بلندمدت بیشتر از نوع کوتاه‌ مدت آن است. نرخ مالیات نیز در بسیاری از اوقات برای این سپرده‌ها به صفر می‌رسد. بیشتر ایرانی‌ ها در ترکیه تمایل دارند تا حساب‌ های 6 ماهه داشته باشند.

در حساب‌ های سپرده‌ گذاری بلند مدت، اگر شما زودتر از موعد تعیین‌ شده اقدام به برداشتن پول از بانک کنید، بانک ضرر و زیان خود را از حساب شما برداشت خواهد کرد.

2- سپرده‌ گذاری کوتاه‌ مدت :

حساب‌ های سپرده‌ گذاری کوتاه‌ مدت در کشور ترکیه قراردادهای روز شمار یا سه‌ ماهه با شما می‌بندند. نرخ سود سپرده بانکی در ترکیه در حساب‌ های کوتاه‌‌ مدت و بلند مدت هر 30 روز کاری به حساب شما ریخته خواهد شد.

انواع بانک در ترکیه

سه نوع بانک در ترکیه به رسمیت شناخته شده است :

  • بانک دولتی :
    بیشتر بانک‌های دولتی با پول کشور ترکیه، یعنی لیر کار می‌کنند.
  • بانک خصوصی :
    پول رایج بانک‌ های خصوصی ترکیه نیز اغلب لیر ترکیه است.(نرخ سود سپرده بانکی در ترکیه در این بانکها بیشتر است)
  • بانک بین‌ المللی :
    در بیشتر بانک‌ های بین‌ المللی ترکیه سپرده‌ گذاری می‌تواند با ارزهای خارجی مانند دلار و یورو صورت گیرد.
انواع بانک در ترکیه و سیستم بانکی آن
انواع بانک در ترکیه و سیستم بانکی آن

نرخ سود سپرده بانکی در ترکیه

دو نوع نرخ سود سپرده بانکی در ترکیه قابل‌ پرداخت هستند :

نرخ سود ثابت سپرده بانکی در ترکیه :

در یکی ‌دو سال اخیر نرخ سود ثابت سپرده بانکی در ترکیه کاهش پیدا کرد. نرخ سود ثابت بانکی در سال 2022، به 14 تا 15درصد سالانه کاهش پیدا کرده است. نرخ سود سپرده بانکی در ترکیه برای حساب‌ های دلاری و یورویی هم به یک تا یک ‌و نیم درصد رسیده است. مقدار سود بانکی در شعبه‌ های مختلف بانک، با توجه به نظر رئیس بانک می‌تواند کمی متفاوت باشد. این سود، همانند همه کشورهای دنیا، به‌صورت سالانه حساب می‌شود.

-) توجه داشته باشید که ایرانی‌ های بدون کارت اقامت در ترکیه فقط می‌توانند در بانک زراعت ترکیه حساب باز کنند.

نرخ سود شناور در بانک‌های ترکیه :

بعضی از بانک‌ها سود شناور به سپرده‌ها می‌پردازند. نرخ سود سپرده بانکی در ترکیه برای حساب‌ های دارای سود شناور به این شکل است که مقدار سود در ماه‌ های مختلف با هم تفاوت دارد. به‌عنوان مثال سود یک ماه 12 درصد، و سود ماه دیگر ممکن است 18 درصد پرداخت شود.

مالیات سود بانکی در ترکیه :

بانک‌ های ترکیه از سودی که به حساب شما تعلق گرفته، مالیات کم می‌کنند. این مالیات ممکن است بین 5 تا 10 درصد سود دریافتی باشد.

باز کردن حساب بانکی در ترکیه

برای گشایش حساب بانکی در بانک‌ های ترکیه، نیاز است تا شما شهروند این کشور باشید. اما بانک زراعت ترکیه به افرادی که اقامت ندارند هم اجازه باز کردن حساب می‌دهد. همه افراد می‌توانند در این بانک حسابی با لیر، دلار یا یورو باز کنند. اما افرادی که کارت اقامت موقت یا دائم دارند، امکان باز کردن حساب در اغلب بانک‌ های ترکیه را دارند.

بانک‌ های ترکیه

همه افرادی که شهروندی موقت یا دائم ترکیه را دارند، می‌توانند در بسیاری از بانک‌ های ترکیه حساب باز کنند و از امکانات معمول شهروندان ترکیه استفاده کنند. همچنین شهروندان ترکیه می‌توانند از راه بانک‌ های ترکیه با دنیا دادوستد تجاری و مالی داشته باشند. در صورتی که این کار، به دلیل تحریم‌ های آمریکا، برای شهروندان ایرانی در حال حاضر امکان‌ پذیر نیست.

نرخ سود سپرده بانکی در ترکیه
نرخ سود سپرده بانکی در ترکیه

برتری‌ های سپرده‌ گذاری در ترکیه

 به‌ دلیل تحریم‌ های آمریکا، ایرانی‌ ها در هرجای دنیا که باشند نمی‌توانند از حواله‌ های سوئیفت و فرستادن پول به بخش‌ های مختلف دنیا استفاده کنند. اما با داشتن حساب سپرده در ترکیه، شما می‌توانید به خرید اینترنتی بپردازید. همچنین می‌توانید در حوزه مستر کارت و ویزا کارت از دستگاه‌ های کارت‌ خوان بهره‌ مند شوید.

البته امکان استفاده از حواله‌ های سوئیفت در داخل کشور ترکیه برای شما هست و شما می‌توانید تراکنش‌ های مالی و تجاری خود را با این روش انجام دهید.

 با سپرده‌گذاری 500 هزار دلار در ترکیه، شما می‌توانید طبق قوانین جدید تابعیت و شهروندی این کشور را به دست آورید. البته نمی توانید تا سه سال این پول را برداشت کنید. البته سود سپرده بانکی در ترکیه در این سه سال به شما تعلق می گیرد.

مدارک مورد نیاز برای باز کردن حساب بانکی در ترکیه

* اصل و کپی گذرنامه.
* داشتن کد مالیاتی از اداره ورگی. ( اداره مالیات)
* 10 هزار لیر ترکیه که یک تا سه ماه در حساب شما بلوکه می‌شود و اجازه برداشت آن را ندارید. البته سود آن در این مدت به شما تعلق می‌گیرد.

باز کردن حساب ارزی در ترکیه

برای باز کردن حساب ارزی در کشور ترکیه، شما باید شماره ایبان (IBAN) خود را ارائه دهید. این شماره که شماره‌ای شبیه به شماره شبا در کشور ما است، بر روی دفترچه بانکی، روی کارت بانک و همچنین داخل اپلیکیشن بانک شما نوشته شده است. همچنین شما باید ویزا کارت و مستر کارت از نوع دبیت و کردیت داشته باشید.

کمترین مقدار برای گشایش حساب ارزی برای حساب‌ های دبیت، 10 هزار لیر و برای حساب‌ های کردیت 11 هزار لیر است. همچنین این مبلغ برای مستر کارت گلد و مستر کارت پلاتینیوم 10 هزار دلار است. توجه داشته باشید که این مبلغ در حساب شما مسدود می‌شود. شما می‌توانید پول به حساب خود واریز کنید، اما نمی‌توانید برداشت کنید.

 دبیت کارت یک کارت اعتباری مربوط به حساب جاری شما است.

 کردیت کارت کارتی اعتباری است که با توجه به اعتبار مشتری در بانک، به او اجازه برداشت را بدون داشتن موجودی می‌دهد. البته مقدار برداشت هر مشتری متفاوت است.

سخن پایانی

اگر شما هم قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارید، باید در این کشور حساب بانکی داشته باشید. ما در این نوشتار قصد داشتیم شما را با نکته‌ های کلی باز کردن حساب در ترکیه و سود بانکی آن در این زمان آشنا کنیم. یک نکته مهم را همواره به خاطر داشته باشید. هر زمان که اقدام به مهاجرت و باز کردن حساب در این کشور کردید، از قانون همان زمان کشور ترکیه و سود سپرده بانکی در ترکیه باخبر شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا