Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
تحصیل در ترکیه

تحصیل زیر 18 سال در ترکیه چه شرایط و ضوابطی دارد؟

آیا می توان بدون پدر و مادر تحصیل زیر 18 سال در ترکیه داشت؟

به این مطلب امتیاز دهید!

آنچه که باید درباره تحصیل زیر 18 سال در ترکیه بدانید

نظام آموزشی ترکیه تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش، یک سیستم قوی و کارآمد است. تحصیل در این کشور از 6 سالگی تا 14 سالگی اجباری و در مدارس دولتی رایگان است. همچنین زبان مورد استفاده در مدارس زبان ترکی است.

زبان انگلیسی نیز از سال چهارم دبستان به دانش‌آموزان تدریس می‌شود. البته در مدارس بین‌المللی نیز برای تحصیل زیر 18 سال در ترکیه شرایط قابل قبولی فراهم شده است. با توجه به بالاتر بودن استانداردهای این مدارس هزینه‌های بیشتری نیز باید بپردازید.

توصیه می‌شود که پیش از هر گونه تصمیمی اطلاعات کافی در این زمینه را به‌دست آورید و همه جوانب را بسنجید. در مقاله پیش‌رو برای کمک به انتخاب آگاهانه شما راهنمایی‌های لازم ارائه شده است.

اطلاعات مفید برای اجازه تحصیل زیر 18 سال در ترکیه

شرایط تحصیل زیر 18 سال در ترکیه چیست؟

با اقامت پدر و مادر در ترکیه تحصیل فرزندان آن‌ها در این کشور امکان‌پذیر است. در این صورت شناسنامه تمام اعضای خانواده و سند ازدواج والدین باید ترجمه و توسط سفارت ایران در ترکیه تایید شود. مدارک ذکر شده اسناد معتبری برای اقامت تحصیلی هستند. حتی در صورت اقامت یکی از والدین در ترکیه نیز شرایط تحصیل کودکان زیر 18 سال او در این کشور فراهم است.

در صورت عدم اقامت والدین به همراه فرزندشان آن‌ها باید رضایت‌‌ نامه‌ای را برای اجازه تحصیل فرزند خود در کشور دیگر امضاء کنند. این رضایت‌ نامه باید به تایید سفارت ترکیه در ایران برسد.

اگر پدر و مادر از یکدیگر جدا شده باشند، شرایط به نحو دیگری است. فردی که حق حضانت فرزند را بر عهده دارد، باید رضایت نامه‌ای را از دادگاه به صورت ترجمه شده دریافت کند. او پس از امضاء این مدرک باید آن را به دولت ترکیه تحویل دهد.

فرد زیر 18 سالی که پدر و مادر خود را از دست داده است، تحت سرپرستی شخص دیگری قرار می‌گیرد. در این صورت ولی کودک باید رضایت خود را مبنی بر تحصیل کودک سرپرستی گرفته در ترکیه اعلام کند.

دانش‌آموزان باید آخرین مدرک تحصیلی خود را ترجمه کنند و سپس به همراه کارنامه و رضایت نامه والدین به ارگان‌های مربوطه ارائه دهند. همچنین داشتن اصل پاسپورت نیز برای تکمیل فرآیند درخواست تحصیل زیر 18 سال در ترکیه الزامی است. ارائه این مدارک برای تحصیل در هر یک از مدارس دولتی، خصوصی و بین‌المللی ترکیه ضرورت دارد.

شرایط مدارس برای تحصیل زیر 18 سال در ترکیه

شرایط مدارس ترکیه را بیشتر بشناسید

پیش از تصمیم‌گیری درباره تحصیل زیر 18 سال در ترکیه بهتر است که مدارس این کشور را بیشتر بشناسید. کودکان در سه مقطع ابتدایی، متوسطه و دبیرستان به تحصیل می‌پردازند. همچنین سیستم آموزشی ترکیه امکان تحصیل در مدارس خصوصی و دولتی را برای شما فراهم می‌سازد.

شرایط مدارس دولتی این کشور مشابه مدارس دولتی ایران است و به صورت رایگان خدمات ارائه می‌دهد. امکانات این نوع مدارس در حد متوسط است. اما با توجه به اینکه زیربنای آموزشی ترکیه بر اساس آموزش و پرورش اروپا پایه‌ریزی شده است، مدارس دولتی نیز استانداردهای قابل قبولی را رعایت می‌کنند.

مدارس خصوصی تا حدودی شرایط مدارس غیرانتفاعی در ایران را دارند. امکانات عرضه شده در این مدارس نسبت به مدارس دولتی بیشتر است. بالتبع هزینه بیشتری نیز باید برای تحصیل در مدارس خصوصی پرداخت کنید.

در مدارس خصوصی ترکیه استفاده از امکاناتی مانند سالن موسیقی، آزمایشگاه، استخر شنا و بسیاری خدمات دیگر برای دانش‌آموزان فراهم است. مدارس بین‌المللی این کشور نیز تقریبا با سیستم ‌آموزشی آمریکا و اروپا مطابقت دارند. در این مدارس زبان‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی در کنار زبان ترکی به کودکان تدریس می‌شود. تحصیل زیر 18 سال در ترکیه در مدارس بین المللی این کشور کیفیت و استانداردهای بالایی دارد.

شرایط مدارس ترکیه
شرایط مدارس ترکیه

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی رایگان برای افراد زیر 18 سال چیست؟

در کل تحصیل زیر 18 سال در ترکیه در مدارس دولتی رایگان است. اما دولت این کشور دانش‌آموزان دبیرستانی که با وجود معدل بالا از نظر درآمد خانوادگی دچار مشکل هستند را پشتیبانی می‌کند. در صورتی که قصد تحصیل در مدارس خصوصی و بین‌المللی را نیز دارید، بهره‌مندی از این نوع بورسیه امکان‌پذیر است.

شرایط مهاجرت تحصیلی زیر 18 سال به ترکیه چیست؟

افراد زیر 18 سالی که قصد مهاجرت به منظور تحصیل در ترکیه را دارند، شرایط و قوانین خاصی را باید در نظر بگیرند. در صورتی که خانواده فرد نیز قصد مهاجرت داشته باشند، فرد زیر 18 سال به همراه آن‌ها اجازه مهاجرت تحصیلی به‌دست می‌آورد. بدین ترتیب این شخص به راحتی به تحصیل در مدارس ترکیه می‌پردازد.

اما اگر والدین به هر دلیلی امکان مهاجرت نداشته باشند، اخذ اجازه مهاجرت تحصیلی تنها به ارائه رضایت نامه پدر و مادر وابسته است.

مهاجرت تحصیلی زیر 18 سال در ترکیه
مهاجرت تحصیلی زیر 18 سال در ترکیه

مجوز اقامت و تحصیل زیر 18 سال در ترکیه

افراد زیر 18 سال در ترکیه چگونه مجوز اقامت می‌گیرند؟

شرایط اخذ اقامت برای تحصیل زیر 18 سال در ترکیه شامل 3 حالت زیر است:

• والدین کودک زیر 18 سال در ترکیه اقامت دارند. در واقع فرزند از طریق اجازه اقامت خانوادگی قادر است که در این کشور به تحصیل بپردازد؛

• در حالت دوم تنها یکی از والدین قصد اقامت در ترکیه را دارد. در این شرایط فرزند در ترکیه با آن شخص زندگی می‌کند. همچنین پدر یا مادری که مقیم ترکیه نیست، باید رضایت خود برای اقامت و تحصیل فرزندش در این کشور را به صورت رسمی اعلام کند.

در صورت طلاق والدین از یکدیگر نیز رضایت نامه دریافت شده از دادگاه باید توسط شخص سرپرست امضا شود. این رضایت نامه باید به تایید سفارت ترکیه در ایران برسد. با فوت یکی از والدین نیز فرد قادر است که با پدر یا مادر در قید حیات خود اقدام به گرفتن اقامت ترکیه کند؛

• اگر برای تحصیل و اقامت در ترکیه هیچ کدام از والدین شما را همراهی نمی‌کنند، باید رضایت‌ نامه‌ای را از طرف پدر و مادر ارائه دهید. در این صورت والدین باید شخصی را به عنوان کفیل قانونی فرزند خود در ترکیه در نظر بگیرند.

دانش‌آموزان پس از کسب اجازه اقامت در ترکیه امکان ادامه تحصیل در مدارس ایرانی واقع در این کشور، مدارس ترکی یا مدارس بین‌المللی را دارند.

سیستم آموزشی در ترکیه چه مراحلی دارد؟

کودکان در این کشور تا 6 سالگی در مقطع پیش دبستانی و مهد کودک آموزش داده می‌شوند. همچنین آموزش در مقطع ابتدایی برای مدت 4 سال طول می‌کشد. دانش‌آموزان باید 4 سال متوسطه را نیز پشت سر بگذارند. تحصیلات در این مقاطع تحصیلی رایگان است.

مراحل تحصیل زیر 18 سال در ترکیه

امکان تحصیل زیر 18 سال در ترکیه در مقطع متوسطه به دو صورت دبیرستان و هنرستان امکان‌پذیر است. از سن 15 تا 18 سالگی نیز آموزش در دوره دبیرستان شروع می‌شود. برخی از مدارس یک سال را برای آموزش زبان به دانش‌آموزان اختصاص می‌دهند. اکثر دبیرستان‌های ترکیه به صورت دولتی و رایگان در اختیار دانش‌آموزان قرار دارند.

این بود خلاصه ای از شرایط و ضوابط تحصیل زیر 18 سال در ترکیه. دیدگاه ها و پیشنهادات خودتان را درباره مطالب این وب سایت از طریق بخش دیدگاه ها در پایان مقالات برای ما ارسال کنید تا بتوانیم تلاش بیشتری را برای بهتر شدن خدمات ترکیه دات کام انجام دهیم.

آیا افراد زیر 18 سال می توانند بدون پدر و مادر در ترکیه تحصیل کنند؟

بله. به شرطی که رضایت نامه ترجمه شده ارائه کنند.

آیا بورسیه تحصیلی رایگان برای افراد زیر 18 سال امکان پذیر است؟

در کل تحصیل زیر 18 سال در ترکیه در مدارس دولتی رایگان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا