Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق کار و روال کلی آن چگونه است؟

حقوق و دستمزد سالانه مشاغل مختلف در ترکیه چقدر است؟

به این مطلب امتیاز دهید!

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

مهاجرت به ترکیه از طریق کار درخواست‌های زیادی دارد، زیرا علاوه بر همسایه بودن با ایران و سهولت در سفر به این کشور، وضعیت اقتصادی مستحکم و مناسبی نیز دارد. رونق اقتصادی ترکیه این کشور را به رتبه 18 اقتصادهای برتر جهان رسانده است. از این رو متقاضیان زیادی نسبت به مهاجرت کاری به ترکیه اقدام می‌کنند. اما افرادی که قصد اخذ اقامت ترکیه از طریق کار را دارند، باید اطلاعات لازم در این مورد را در اختیار داشته باشند تا با آگاهی کامل از شرایط و قوانین بتوانند به مقصود برسند.

درباره ترکیه

کشور ترکیه با حدود 85 میلیون جمعیت در شمال غرب ایران قرار دارد. بخشی از این کشور در قاره آسیا و بخشی کوچک دیگری در قاره اروپا قرار دارد. پایتخت ترکیه شهر آنکارا است که در بخش اروپایی این کشور واقع شده است. ولی بزرگترین شهر این کشور شهر استانبول است. زبان رسمی آن ترکی و واحد پول کشور لیر ترکیه است. با توجه به اینکه دین رسمی مردم ترکیه اسلام است و نزدیکی مذهبی و فرهنگی زیادی بین مردم ایران و ترکیه وجود دارد، و از طرف دیگر این کشور در شرایط اقتصادی بسیار مطلوبی قرار دارد، در نتیجه همه‌ی اینها می‌تواند انگیزه‌های بسیار مهمی برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار در متقاضیان ایجاد کند.

مهاجرت به ترکیه از طریق کار و روش کاریابی در ترکیه

زمانی که شما قصد مهاجرت به ترکیه از طریق کار دارید، مهم‌ترین چیزی که در ابتدا باید بدانید روش‌های پیدا کردن کار در این کشور است. در این مورد شما به دو روش می‌توانید اقدام کنید.

در روش اول، می‌توانید با ویزای توریستی خود به ترکیه وارد شده و سپس به شرکت‌های کاریابی این کشور مراجعه کرده و با ارائه‌ی رزومه‌ی کاری و تحصیلی خودتان نسبت به پیدا کردن یک شغل مناسب اقدام کنید. همچنین می‌توانید پس از ورود به این کشور با مراجعه‌ی مستقیم به شرکت‌ها و مشاغلی که نیاز به نیروی کار دارند نسبت به پیدا کردن کار برای خود اقدام کنید.

در روش دوم، می‌توانید از داخل ایران و با مراجعه به وبسایت‌های کاریابی کشور ترکیه، رزومه و سوابق کاری خود را برای آنها ارسال کرده تا آنها با بررسی مشاغل استخدامی موجود، کار موردنظر و مناسب با شرایط شما را برایتان پیدا کنند.

پس از پیدا کردن کار با استفاده از یکی از این دو روش و به توافق رسیدن با کارفرمای ترک، می‌توانید از او درخواست دعوت به کار کنید. سپس با در دست داشتن این دعوت به کار می‌توانید به وزارت کار و رفاه اجتماعی کشور ترکیه مراجعه کرده و مجوز کار در این کشور را دریافت کنید. در این مورد لازم است که کارفرما نیز مدارک موردنیاز را به وزارت کار ارائه دهد. همچنین اگر از ایران اقدام کرده‌اید، می‌توانید مدارک لازم و دعوت به کار کارفرمای ترک را به سفارت ترکیه در ایران برده و مراحل لازم را از این طریق طی کنید.

لازم به توضیح است که پس از طی مراحل قانونی و دریافت اقامت کاری ترکیه، مدت زمان این اقامت در ابتدا موقت و یک‌ساله خواهد بود. اما در صورتی که بتوانید قرارداد خود با کارفرما را تمدید کنید، می‌توانید اقامت خود در ترکیه را نیز تمدید کرده و پس از گذشت 5 سال کار و زندگی در ترکیه، در نهایت آن را به اقامت دائم تبدیل کنید.

اقامت کاری ترکیه
اقامت کاری ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق کار و انواع ویزای کار

زمانی که شما برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار اقدام می‌کنید، می‌توانید 3 نوع ویزای مختلف از جمله ویزای کار موقت، ویزای کار با کارت فیروزه‌ای، و ویزای کار دائمی یا کار مستقل را دریافت کنید. شما با داشتن یکی از این ویزاها می‌توانید در کشور ترکیه مشغول به کار و زندگی شوید.

ویزای کار موقت ترکیه

شما نمی‌توانید مستقیماً نسبت به دریافت ویزای کار ترکیه اقدام کنید، بلکه این ویزا فقط باید از طرف کارفرمای شما درخواست داده شود. با ارائه درخواست کارفرما برای استخدام شما می‌توانید یک ویزای کار موقت یک ساله دریافت کنید. پس از اتمام این یک سال، در صورتی که کارفرما از شما رضایت داشته باشد و بتوانید قرارداد خود را با او تمدید کنید، ویزای کار شما تا یک سال دیگر تمدید می‌شود. این روند می‌تواند تا زمانی که کارفرما از شما رضایت داشته و قرارداد شما را تمدید می‌کند ادامه داشته باشد.

ویزای کار دائم یا کار مستقل ترکیه

پس از اینکه موفق شدید کار مناسبی در ترکیه پیدا کنید، همان طور که گفته شد ابتدا ویزای کار موقت به شما داده می‌شود و سپس این ویزا را سالانه می‌توانید تمدید کنید. اما پس از گذشت 5 سال کار و زندگی در ترکیه، شما می‌توانید درخواست اخذ ویزای کار دائم یا مستقل را بدهید. با دریافت ویزای کار دائم ترکیه می‌توانید برای همیشه در در این کشور مشغول به کار شوید.

ویزای کار با کارت فیروزه‌ای

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به ترکیه از طریق کار، اخذ ویزای کارت فیروزه‌ای ترکیه است. شما در صورتی می‌توانید ویزای کار با کارت فیروزه‌ای را دریافت کنید که دارای تحصیلات دانشگاهی، مهارت و سابقه شغلی بالایی باشید. در این صورت می‌توانید درخواست دریافت کارت فیروزه‌ای خود را به اداره کار ترکیه ارائه کرده و در صورت موافقت آن را دریافت کنید. کارت فیروزه‌ای اجازه کار دائمی در کشور ترکیه را به متقاضیان می‌دهد. ضمن اینکه با داشتن کارت فیروزه‌ای از تمام حقوق و مزایای شهروندی ترکیه مانند بیمه سلامت و بیمه بیکاری برخوردار خواهید بود.

ویزای کار ترکیه
ویزای کار ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق کار و میزان حقوق در ترکیه

زمانی که شما تصمیم به مهاجرت به ترکیه از طریق کار دارید، لازم است که اطلاعاتی از میزان حقوق در ترکیه داشته باشید تا بتوانید آن را با هزینه‌ها و مخارج زندگی در ترکیه مقایسه کرده و میانگینی از مقدار پس‌انداز ممکن را به دست آورید. به همین منظور، در ادامه میانگین حقوق سالیانه دریافتی تعدادی از مشاغل را برحسب دلار آمریکا برای شما فهرست خواهیم کرد.

⦁ مهندس عمران: 21000 دلار
⦁ مهندس مکانیک: 24000 دلار
⦁ مهندس نرم‌افزار: 23000 دلار
⦁ برنامه‌نویس: 18000 دلار
⦁ مدیر پروژه: 40.000 دلار
⦁ مدیریت بازاریابی: 42000 دلار
⦁ گارسون: 15000 دلار

( لازم به توضیح است که حداقل حقوق اداره کار ترکیه در سال 2022 میلادی ، 4250 لیر ترکیه اعلام شده است.)

معرفی مراکز کاریابی معتبر در ترکیه

همان طور که در روش‌های کاریابی در ترکیه توضیح دادیم، یکی از روش‌ها، اقدام از طریق مؤسسات و سایت‌های کاریابی در ترکیه است. به همین منظور، در اینجا تعدادی از سایت‌های معتبر کاریابی در ترکیه را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید از طریق آنها نسبت به مهاجرت به ترکیه از طریق کار اقدام کنید.

⦁ www.jobsinistanbul.com
⦁ www.learn4good.com
⦁ www.secretcv.com
www.iskur.gov.tr
⦁ www.marmarisrecruitment.com
⦁ www.yenibiris.com

سخن آخر

در این مقاله اطلاعات لازم برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار را در اختیار شما قرار دادیم. شما را با روش‌های کاریابی در ترکیه آشنا کرده و انواع ویزای کار ترکیه را معرفی کردیم. همچنین میزان حقوق در ترکیه برای برخی از مشاغل را فهرست کرده و مراکز کاریابی معتبر ترکیه را نیز معرفی کردیم تا بتوانید با در اختیار داشتن اطلاعات کافی نسبت به اخذ ویزای کار ترکیه اقدام کنید. امیدواریم که این اطلاعات توانسته باشد به شما کمک کند. پیشنهادهای خودتان را با ما از طریق بخش تماس در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا