Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
تحصیل در ترکیه

معرفی 4 تا از بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

با بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه آشنا شوید

به این مطلب امتیاز دهید!

دانشگاه های پزشکی ترکیه

در شمال غربی ایران همسایه‌ای داریم که شرایط برای ورود به آن کشور نسبتاً ساده است، نیاز به ویزای خاصی ندارد و شرایط خوبی را برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است. ترکیه، کشوری در نزدیکی ایران که قرار است در ادامه این مقاله در رابطه‌ با شرایط پذیرش و تحصیل در دانشگاه‌ های ترکیه خصوصاً در رشته پزشکی صحبت کنیم.

دانشگاه های پزشکی ترکیه در سال های اخیر به خاطر کیفیت تدریس و خدماتی که ارائه می دهند جزو چند دانشگاه برتر دنیا به شمار می آیند و این خبر خوبی برای ایرانیانی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاهی خوب در جهان را دارند اما مسافت و تسهیل در پذیرش هم برایشان بسیار مهم است.

چرا رشته‌های پزشکی در ترکیه طرف‌دار دارد؟

طبق آماری که همه‌ساله منتشر می‌شود، پزشکی هنوز جزو رشته‌های پرطرف‌دار و البته تا حد زیادی دشوار جهان است. سال‌های طولانی این رشته تحصیل، سختی دروس و البته مسئولیت سنگینی که پزشکان بر عهده دارند باعث می‌شوند تمامی دانشجویان در انتخاب دانشگاه خود دقت و وسواس کافی را به خرج دهند. برخی از افراد ترجیح می‌دهند در دانشگاه‌ هایی بین‌المللی که از رتبه جهانی بهتری برخوردار هستند تحصیل کنند.

برای مثال تحصیل در دانشگاه‌ های ترکیه در سال‌های اخیر انتخاب بسیاری از افراد شده است. اما دلیل این انتخاب چیست؟

•برنامه‌ریزی تحصیلی و سیستم درسی در ترکیه متنوع است و باتوجه‌ به هر دانشگاه متفاوت می‌شود. این تنوع در نوع خود باعث می‌شود هر فردی باتوجه‌ به استعدادها و اهداف خود بتواند در ترکیه تحصیل کند.

•هزینه تحصیل در ترکیه نسبت به کشورهای دیگر کمتر است. از آنجایی‌که در رشته پزشکی زمان بیشتر و به‌ اصطلاح ترم‌های بیشتری صرف درس‌خواندن می‌شود، هزینه‌های این رشته و تحصیل در دانشگاه های پزشکی ترکیه اهمیت بالایی دارد و باید برای آن برنامه‌ریزی داشت. باتوجه‌به نوع هزینه‌ها، و وجود دانشگاه‌ های دولتی در ترکیه این کشور برای رشته پزشکی توصیه می‌شود.

•ترکیه دارای نظام تبادل دانشجو است. یعنی می‌توانید با گذراندن برخی از واحدهای درسی و کسب یکسری شرایط، چند ترمی را در بهترین دانشگاه‌ های اروپا و امریکا بگذرانید که خود امتیاز خوبی برای انتخاب تحصیل در دانشگاه‌ های ترکیه است.

بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل در رشته پزشکی

هر دانشگاهی شرایط ویژه خود را دارد و در رشته‌های خاصی بهترین خود است. در ادامه می‌خواهیم به معرفی دانشگاه‌های پزشکی در ترکیه بپردازیم. برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی ترکیه نیاز است در ابتدا با این دانشگاه‌ها آشنا شوید و بعد باتوجه‌ به شرایطتان انتخاب کنید که کجا برای شما مناسب‌تر است.

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)

معرفی بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

حاجت تپه در شهر آنکارا واقع شده است و به‌ غیر از برتری‌های تحصیلی که برای دانشجویان دارد در شهر خوبی هم واقع شده و جنبه توریستی جذابی هم دارد. همچنین به‌نوعی مرکز پزشکی این شهر هم به‌حساب می‌آید. طبق رتبه‌بندی دانشگاه‌ های us دانشگاه حاجت تپه رتبه یک را در سال 2018 کسب کرد که خود نشان از کیفیت آموزشی بسیار بالای این دانشگاه می‌دهد. علاوه بر 15 دانشکده‌ای که خدمات درسی خوبی را ارائه می‌دهند، خدمات رفاهی نسبتاً خوبی نیز در این دانشگاه به‌تمامی دانشجویان ارائه می‌شود.

برای بساری از رشته های این دانشگاه، بورسیه های محتلفی در نظر گرفته شده است که با تجه به رشته به برخی از افراد واجد شرایط اعطا میشود. همچنین برای برخی از رشته ها در مقاطع بالاتر نیاز به آزمون وردی و بررسی های بیشتر است. دانشگاه حاجت تپه جایگاه خوبی برای افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های پزشکی ترکیه دارند را دارد.

دانشگاه حاجت تپه
دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه مدیپل (Istanbul Medipol University)

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌ های ترکیه در حوزه پزشکی است اما نکته قابل‌ توجه درباره این دانشگاه خصوصی بودن آن است. مدیپل دارای دو پردیس است که یکی از آنها در تنگه بسفر و در قسمت اروپایی شهر استانبول واقع شده و دومی پردیس دانشگاهی کاواجیک است که در منطقه بیکوز در استانبول قرار گرفته است.

مدیپل دارای یک مجموعه درمانی بسیار معتبر و بزرگ نیز هست و این خود امتیاز بسیاری بر دیگر دانشگاه‌ های ترکیه دارد زیرا به دانشجویان درحال تحصیل این فرصت را می‌دهد تا در کنار بهترین پزشکان دروس خود را به‌صورت عملی بیاموزند.

البته مدیپل در آنکارا نیز شعبه دارد که باتوجه‌ به شرایط خود می‌توانید این پردیس را انتخاب کنید. تحصیل در دانشگاه های پزشکی ترکیه خصوصاً دانشگاه مدیپل شرایط را برای فراگرفتن رشته‌هایی مانند اتاق عمل، بیهوشی، دندان‌پزشکی، کمک‌های اورژانسی و پزشکی، فیزیوتراپی و….گردآوری کرده است.

دانشگاه مدیپل استانبول از بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه
دانشگاه مدیپل استانبول از بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

دانشگاه آک دنیز (Akdeniz University)

یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه آک دنیز است که در شهر آنتالیا واقع شده است. آب‌ و هوای مناسب و طبیعت زیبای آنتالیا از ویژگی‌های جغرافیای تحصیل در این دانشگاه است. این دانشگاه رشته‌های مختلف پزشکی و پیراپزشکی را ارائه می دهد و از دانشگاه‌های دولتی ترکیه محسوب می شود. همچنین دانشجویان می توانند از امکانات مختلف این دانشگاه از جمله مشاوره‌ها و جلسات روان شناسی، کلوپ‌های دانشجویی، سالن‌ها و امکانات ورزشی در طول تحصیل استفاده کنند.

رتبه ملی این دانشگاه 25 بوده و رتبه جهانی این دانشگاه 1326 می باشد و برای ورود به این دانشگاه علاوه بر داشتن مدرک دیپلم ترجمه شده، انگیزه نامه، توصیه‌نامه، ریز نمرات دیپلم و ارائه رزومه، کسب نمره قبولی در آزمون آک دنیز و همچنین نمره قبولی در آزمون یوس YOS لازم است.

دانشگاه آک دنیز
دانشگاه آک دنیز

دانشگاه علوم پزشکی استانبول

یکی از دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت ایران دانشگاه دولتی علوم پزشکی استانبول است. دروس این دانشگاه به زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شود. هزینه تحصیل در این دانشگاه برای رشته‌های مختلف، متفاوت است اما به طور میانگین، هزینه این دانشگاه بین 3 تا 4 هزار دلار در سال است. رتبه ملی این دانشگاه 10 و رتبه جهانی این دانشگاه 801-1000 می باشد.

از جمله مدارک مورد نیاز برای ورود به این دانشگاه عبارت‌اند از :

 نسخه اصلی دیپلم دبیرستان یا گواهی موقت فارغ التحصیلی
 نسخه اصلی دیپلم
 رونوشت رسمی تایید شده واحدهای درسی دبیرستان، نمرات و متوسط نمرات دانش‌آموز و یک کپی به زبان ترکی
 یک کپی چاپ شده از مدرک نتیجه آزمون یوس
 کپی صفحات گذرنامه شامل ویزا، اطلاعات هویتی و زمان اعتبار
 سند تضمین مالی که به‌صورت رسمی تایید شده باشد

دیگر دانشگاه های پزشکی ترکیه

دانشگاه‌ های دیگری مانند قاضی عثمان پاشا، مارمار، آنکارا، دانشگاه یوکسک ایحتیساس و دانشگاه اژه ازمیر از دیگر دانشگاه‌ های معتبر ترکیه هستند که سطح بالایی در رشته‌های مختلف پزشکی و پیراپزشکی دارند و در رتبه‌بندی‌های جهانی جز 1000 دانشگاه برتر هستند. از جمله دانشگاه آنکارا که رتبه 7 ملی را کسب کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا