Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
مزایا و مقایسه کشور ترکیه

ترکیه یا ارمنستان | بهترین موقعیت برای زندگی در کدام کشور؟

بین ترکیه و ارمنستان کدام کشور را برای ادامه زندگی برمی گزینید؟

3.7/5 - (4 امتیاز)

ترکیه یا ارمنستان، بررسی و مقایسه بهترین کشور برای زندگی!

ترکیه یا ارمنستان هدف شماست؟ در مقاله امروز سعی می‌کنیم شرایط، هزینه‌ها، مزایا و معایب زندگی در دو کشور ترکیه و ارمنستان را به طور کامل بررسی کنیم.

قبل از هر چیز جغرافیا، آب و هوا و جمعیت این دو کشور را بررسی می‌کنیم و بعد شرایط اقتصادی، کار، تحصیل، وضعیت بهداشت و رفاه و هزینه‌ های زندگی در این کشورها را مورد بحث قرار می‌دهیم. در انتها نیز با ذکر مزایا و معایب هر یک تصمیم نهایی را برای مهاجرت و ادامه زندگی در ترکیه یا ارمنستان می‌گیریم.

قبل از بررسی بیشتر این مقاله بایستی بگوییم که براستی مقایسه بین ترکیه و ارمنستان تقریبا یک مقایسه بی فایده است، زیرا ارمنستان در مقابل کشور قدرتمندی مثل ترکیه حرفی برای گفتن ندارد. ولی بدلیل احترام به مخاطب و همچنین جستجوهای زیاد این مطلب تصمیم گرفتیم با شرح جزئیات بر روی تصمیم گیری شما نقش مستقیمی داشته باشیم. ترکیه یا ارمنستان؟

بررسی جغرافیای دو کشور ترکیه و ارمنستان

جغرافیای کشور ارمنستان

کشور ارمنستان در شمال غرب قاره آسیا قرار دارد. مساحت این کشور 29.743 کیلومتر مربع است. همسایگان این کشور گرجستان، آذربایجان، ترکیه و ایران هستند. پایتخت این کشور، شهر زیبای ایروان است.

جغرافیای کشور ترکیه

ترکیه به دلیل واقع شدنش در دو قاره اروپا و آسیا به کشور اوراسیایی معروف شده است. این کشور در جنوب خاوری اروپا و جنوب باختری آسیا قرار دارد.

6 همسایه‌ ترکیه عبارتند از: ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، عراق، سوریه، یونان و بلغارستان. پایتخت این کشور نیز شهر بی نظیر آنکارا است.

ترکیه یا ارمنستان ؟ کدام کشور در این مقایسه انتخاب شما هستند.

آب و هوای کدام کشور بهتر است؟ ترکیه یا ارمنستان؟

وضعیت اقلیمی ترکیه

ترکیه یک کشور 4 فصل است و شما در مناطق مختلف این کشور آب و هوای متفاوتی را می‌بینید.

بعید است در این کشور دلتنگ آب و هوای ایران شوید!

شهرهای استانبول، ازمیر و آنکارا، ساحلی هستند. شما در این شهرها زمستان‌ های سرد و تابستان‌ های گرمی را تجربه خواهید کرد.

وضعیت اقلیمی ارمنستان

این کشور به دلیل موقعیت قرارگیری آن، آب و هوای خشک و قاره‌ای دارد. در بیشتر روزهای سال آفتابی است و روزهای تابستانی آن به شدت طولانی و گرم هستند.

در کشور ارمنستان شما زمستان‌ های سردی را تجربه می‌ کنید به خصوص در ایروان. دلپذیرترین فصل این کشور پاییز است. در فصل پاییز ارمنستان آب و هوا کاملا معتدل است.

بررسی جمعیت ترکیه و ارمنستان

جمعیت کشور ارمنستان

جمعیت کشور ارمنستان حدودا 2،954،000 نفر است و غالب افراد این جمعیت ارمنی‌ هستند. میزان کمی از این تعداد جمعیت را نیز کردها، روس‌ ها، اوکراینی‌ ها، آشوری‌ ها و سایر قومیت‌ ها تشکیل می‌دهند.

نرخ زاد و ولد در این کشور کم و مرگ و میر متاسفانه زیاد است.

جمعیت کشور ترکیه

جمعیت کشور ترکیه حدود 85 میلیون نفر است. اکثر جمعیت ترکیه مسلمان هستند، از جمعیت مسلمان ترکیه حدود 85 درصد مردم سنی و 15 درصد علوی هستند.

حدود 70 درصد جمعیت کشور ترکیه را شهروندان ترک تشکیل می‌دهند و مابقی جمعیت مهاجر هستند.

ترکیه یا ارمنستان ، کدامیک هدف شماست؟ اگر قصد راه اندازی بیزینس را داشته باشید کدام کشور را باتوجه به بافت و کمیت جمعیت انتخاب می کنید؟

بررسی وضعیت دو کشور ترکیه و ارمنستان
بررسی وضعیت دو کشور ترکیه و ارمنستان

بررسی وضعیت کار در دو کشور ترکیه و ارمنستان

وضعیت کار در ارمنستان

قوانین کار در ارمنستان از دوران اتحاد جماهیر شوروی باقی مانده‌ اند. این قوانین عموما به نفع کارگر می‌ باشند و علی رغم نبود اتحادیه‌ های صنفی در کمال تعجب به خوبی بین شهروندان تثبیت شده‌اند و کارفرمایان آنها را رعایت می‌کنند.

مدارک تحصیلی و گواهینامه‌ های شغلی ارمنستان در تمام کشورهای روسیه، اوکراین، ترکمنستان، گرجستان و قطر شناخته شده هستند و پذیرفته می‌شوند.

این هم یکی دیگر از نکات مثبت زندگی در این کشور است!

وضعیت کار در ترکیه

شغل‌ هایی در کشور ترکیه وجود دارند که فعالیت در آنها برای یک مهاجر غیر قانونی است، از جمله این مشاغل می‌توان به پزشکی و وکالت اشاره کرد.

اما در مقابل شغل‌ هایی در ترکیه هستند که به شدت به نیرو نیاز دارند، برخی از آنها عبارتند از فریلنسری، آموزش زبان انگلیسی و هتل‌ داری.

امروزه به دلیل حجم بالای مهاجرت به این کشور متاسفانه فرصت‌ های شغلی محدود هستند. بهتر است محتاطانه برخورد کنید و قبل از مهاجرت از یک کارفرمای ترک پیشنهاد شغلی دریافت کنید.

از دید اشتغال اگر بخواهیم مقایسه ای بین ترکیه یا ارمنستان داشته باشیم، کمی وضعیت ترکیه بهتر است.

تحصیل در کشور ترکیه یا ارمنستان ؟

ادامه تحصیل در ارمنستان

رشته‌های فیزیک، ریاضی، شیمی، میکروبیولوژی، مهندسی، پزشکی، فناوری اطلاعات و البته دروس ارمنی در دانشگاه‌ های ارمنستان بسیار گسترده هستند.

در ارمنستان مراکز آموزشی مختلفی از جمله دانشگاه‌ ها، موسسات آموزشی، آکادمی‌ ها، دانشکده و کالج‌ ها و هنرستان‌ ها مشغول به فعالیت هستند.

دانشجویان در این کشور در 26 دانشگاه دولتی و 42 دانشگاه خصوصی تحصیل می‌کنند.

هزینه تحصیل در ارمنستان با وجود سیر صعودی که داشته است باز هم از بسیاری از دانشگاه‌ ها در کشورهای اروپایی ارزان‌ تر است.

شهریه دانشگاه‌ های این کشور از حدود 2000 تا 4000 دلار در سال متغیر است.

ادامه تحصیل در ترکیه

در کشور ترکیه شرایط تحصیلی خوبی محیا می‌باشد . دانشگاه‌ های مناسبی در این کشور وجود دارند که در لیست برترین دانشگاه‌ های دنیا حضور دارند.

از همه مهم‌تر دانشگاه‌ هایی در این کشور وجود دارند که به زبان انگلیسی آموزش می‌دهند، پس نیازی نیست حتما به زبان ترکی استانبولی مسلط باشید.

در نظر داشته باشید که برای تحصیل در ترکیه حتما لازم است ویزای تحصیلی دریافت کنید.

در مقایسه بین ترکیه یا ارمنستان در تحصیل ، امتیاز کامل را به ترکیه بدهید ، چون دانشگاه های مطرحی در سطح جهان دارد که با مدارس و دانشگاه های ارمنستان قابل مقایسه در یک سطح نیستند.

تحصیل در کشور ترکیه یا ارمنستان
تحصیل در کشور ترکیه یا ارمنستان

وضعیت بهداشت و درمان در کشور ترکیه و ارمنستان

بهداشت در ارمنستان

یکی از بزرگ‌ ترین مزایای این کشور وضعیت بهداشت و رفاه بسیار خوب کشور ارمنستان است.

درمان در کلینیک‌ ها و بیمارستان‌ ها برای همه شهروندان ارمنستان رایگان است. دولت ارمنستان مزایای بسیاری را برای افراد مسن، بیکار و والدین کودکان خردسال فراهم کرده است.

بهداشت در ترکیه

خدمات درمانی ترکیه زیر مجموعه وزارت سلامت کشور ترکیه است که توسط سازمان تامین ‌اجتماعی، دانشگاه‌ ها، وزارت دفاع، پزشکان خصوصی، دندان ‌پزشکان و داروسازان اداره می‌شود.

درست است که بیمارستان‌ های خصوصی خدمات درمانی را در این کشور ارائه می‌دهند اما تعداد و ظرفیتشان کم است، اصل درمان‌ های بهداشتی و بیمارستانی را وزارت بهداشت این کشور ارائه می‌کند.

ترکیه از شرایط درمانی بسیار مناسبی برخوردار است. اگر بخواهیم از دیدگاه بهداشت و درمان بین دو کشور ترکیه یا ارمنستان انتخابی کنیم، اینجا امتیاز ترکیه به ارمنستان می چربد.

بررسی معایب زندگی در کشورهای ترکیه و ارمنستان

ترکیه یا ارمنستان ؟ بهتر است قبل از گرفتن تصمیم نهایی مهاجرت خود معایب زندگی در کشورهای ترکیه و ارمنستان را نیز بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

معایب کشور ترکیه

• شما برای زندگی در ترکیه، برقراری ارتباط با مردم و برطرف کردن احتیاجات اولیه خودتان نیاز دارید به زبان ترکی مسلط باشید. بنابراین اگر در زبان انگلیسی حرفه‌ ای هستید اما زبان ترکی را به خوبی بلد نیستید، در ترکیه زندگی راحتی نخواهید داشت.

• متاسفانه شهروندان ترکیه رانندگی منظمی ندارند و در رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی کوتاهی می‌کنند. این ویژگی شهروندان ترک در شهر پرترافیک و شلوغی مانند استانبول به شدت به چشم می‌خورد و برای یک مهاجر سرسام‌آور است.

• اگر قبل از مهاجرت از یک کارفرمای ترک پیشنهاد کاری دریافت نکرده‌اید، احتمالا یافتن کار برای شما سخت خواهد بود. متاسفانه به دلیل وجود تعداد زیادی مهاجران، فراوانی کار در این کشور کم شده است.

معایب ارمنستان را نیز می گوییم تا بتوانید در انتخاب خودتان بین ترکیه یا ارمنستان یک امتیازبندی انجام دهید.

معایب کشور ارمنستان

زندگی در هر کشوری علاوه بر ویژگی های خوب نقاط ضعفی هم دارد؛ ارمنستان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

• یکی از مهم‌ترین نقاط ضعف کشور ارمنستان بالا بودن نرخ بیکاری در این کشور است. نرخ بیکاری در ارمنستان عددی برابر 16.63 درصد گزارش شده است. متاسفانه این درصد عدد به نسبت بالایی است. قبل از مهاجرت لازم است بدانید شهروندان کشور ارمنستان با مشکل بیکاری مواجه هستند.

• یکی از بزرگ‌ ترین مشکلات ارمنستان، ترافیک بالای این کشور است. ترافیک در این کشور، خصوصا شهر ایروان به شدت زیاد است. خیابان های شهر ایروان اغلب به دلیل وجود ترافیک بالا مسدود است، بنابراین می‌شود حدس زد که پیدا کردن جای پارک نیز در این شهر دغدغه‌ی بزرگی است. بنابراین اگر قصد خرید ماشین شخصی خود را در ارمنستان دارید باید این موارد را در نظر بگیرید.

حال تصمیم بگیرید ، ترکیه یا ارمنستان؟

کلام آخر!

سپاسگزاریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. ما سعی کردیم تمام اطلاعات مورد نیاز برای مهاجرت به کشورهای ترکیه و ارمنستان را برای شما ذکر کنیم. در نهایت این شمایید که تصمیم می‌گیرید برای ادامه زندگی، کار و ادامه تحصیل کدام کشور را برای مهاجرت انتخاب کنید، ترکیه یا ارمنستان.

اگر تجربه زندگی در هر کدام از این کشورها یا سفر به آنها را دارید لظفا در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا