Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
تحصیل در ترکیه

مدرسه های ایرانی در ترکیه و شهریه و مدارک ثبت نامی آنها

با مدرسه های ایرانی در ترکیه بیشتر آشنا شوید

به این مطلب امتیاز دهید!

مدرسه های ایرانی در ترکیه و شرایط و ضوابط آنها

ترکیه یکی از کشورهای همسایه با ایران است که سالانه افراد زیادی برای سفر یا زندگی به آن مراجعه می‌کنند. بنابراین طبیعی است بسیاری از شهروندان ایرانی که قصد مهاجرت به این کشور را در سر دارند دنبال مدرسه‌ای مناسب برای فرزندانشان باشند. باید بدانید که بیشتر مدرسه های ایرانی در ترکیه در شهرهای استانبول و آنکارا قرار دارند.

ایرانیان می‌توانند در این کشور شرایطی را برای فرزندان خود فراهم کنند تا به زبان فارسی و زیر نظر آموزش و پرورش ایران به تحصیل بپردازند. بسیاری از افراد نیز می‌خواهند تا با روش‌های استخدام در مدرسه های ایرانی در ترکیه آشنا شوند.

با این مقدمه در مطلب می‌خواهیم به بررسی مدرسه های ایرانی در ترکیه بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع تا انتها همراه ما باشید.

ابتدا باید بدانید که تحصیل در مدارس دولتی ترکیه هزینه کمتری نسبت به موسسات غیر انتفاعی دارد. برای تحصیل در این مدارس باید از اوایل تیرماه برای ثبت نام اقدام کنید. همچنین شروع و پایان کلاس‌ها مشابه با تقویم آموزشی مدارس داخلی کشورمان است.

سیستم آموزشی مدرسه های ایرانی در ترکیه

مدرسه های ایرانی در ترکیه معمولا از سیستم آموزشی داخل ایران برای تدریس دروس مختلف استفاده می‌کنند. توجه کنید که برای تحصیل در این مدارس باید اقامت ترکیه داشته باشید. در این مراکز دانش‌آموزان به ‌جای شنبه تا چهارشنبه باید در روزهای دوشنبه تا جمعه به مدرسه بروند.

مدت زمان حضور روزانه در مدرسه بستگی به مقطع تحصیلی دانش‌آموز دارد. همچنین در بسیاری از این مدارس کلاس‌های تقویتی نیز برگزار می‌شود.

معمولا بیشتر کلاس‌های آموزشی به‌طور مختلط تشکیل می‌شود. البته در موارد خاصی که تعداد دخترها و پسرها زیاد باشد، امکان برگزاری جداگانه کلاس‌ها نیز وجود خواهد داشت.

مدرسه های ایرانی در ترکیه از همان کتاب‌های داخلی که توسط آموزش و پرورش جمهوری اسلامی توزیع می‌شود بهره می‌برند. نکته مهمی که باید بدانید این است که شخص باید تابعیت ایران داشته باشد. در غیر این‌ صورت مجاز به ثبت‌نام در این مدارس نخواهد بود.

مزیت تحصیل در مدرسه های ایرانی در ترکیه این است که اگر کودک شما با زبان ترکی و انگلیسی آشنایی کافی نداشته باشد، می‌تواند به زبان فارسی ادامه تحصیل دهد. در نهایت فرزندتان با دیپلم ایرانی از مدرسه فارغ‌التحصیل خواهد شد.

هزینه ثبت نام مدرسه های ایرانی در ترکیه

در حالت کلی میزان شهریه بستگی به مقطع و پایه تحصیلی دانش‌آموز خواهد داشت. به‌طور میانگین برای ثبت نام در مدرسه های ایرانی در ترکیه باید مبلغی حدود 500 تا 1000 دلار بپردازید.

در ادامه هزینه تحصیل در مقاطع مختلف را به تفکیک برایتان ذکر می‌کنیم :

• میانگین هزینه ثبت نام در مقطع پیش دبستانی: 450 دلار
• میانگین هزینه ثبت نام در مقطع دبستان: 500 دلار
• میانگین هزینه ثبت نام در مقطع متوسطه اول: 650 دلار
• میانگین هزینه ثبت نام در مقطع دبیرستان تا پیش دانشگاهی: 850 دلار

شرایط و مدارک ثبت نام در مدارس ایرانی ترکیه

برای این‌که یک دانش‌آموز بتواند در مدارس ایرانی ترکیه ثبت نام کند، باید مهر وزارت آموزش و پرورش ایران به پای تمام مدارک تحصیلی او خورده باشد. داشتن اقامت ترکیه برای پدر و مادر شخص ضروری است. بنابراین برای راحتی کار خود بهتر است هر چه سریع‌تر برای دریافت کارت اقامت خود اقدام کنید.

پس از ثبت درخواست برای دریافت کارت اقامت ترکیه حدود 2 تا 3 ماه زمان می‌برد تا به مصاحبه دعوت شوید. بهترین زمان برای این کار فصل بهار است، زیرا در این صورت می‌توانید کارت اقامتتان را در ماه‌های تابستان دریافت کنید. این کار باعث می‌شود تا فرزندتان را بدون دردسر و در زمان تعیین شده توسط مدرسه های ایرانی در ترکیه ثبت نام کنید.

یکی از سوالات رایج کاربران این است که مدارک ثبت نام برای تحصیل در مدرسه های ایرانی در ترکیه چیست. ما پاسخ این سوال را به‌طور خلاصه و با لیست زیر برایتان ذکر می‌کنیم :

• پر کردن فرم درخواست ویزا

• ارائه پاسپورت معتبر دانش‌آموز

• برگه ویزای الکترونیکی

• معافیت ویزا

• اجازه ‌نامه اقامت

• 6 قطعه عکس 3 در 4 جدید از دانش‌آموز

• ارائه گردش حساب مالی دو ماه اخیر (برای اقامت به مدت 6 ماه باید حداقل 3000 یورو در حساب شخص وجود داشته باشد.)

• سند یا اجاره نامه منزل (در صورت قرارداد با خوابگاه می‌توانید مدارک مربوط به آن را به مدرسه ارائه دهید.)

• همه کارنامه‌های قبلی دانش‌آموز در تمامی مقاطع تحصیلی به غیر از پیش دانشگاهی باید توسط آموزش و پرورش منطقه در داخل ایران مهر شده باشند.

• ارائه کارت اقامت یک‌ساله برای دانش‌آموز ضروری است.

• دفترچه سلامت

• اصل و کپی شناسنامه دانش‌آموز

• ارائه گواهی انتقال که به تایید آموزش و پرورش منطقه رسیده باشد.

معرفی بهترین مدرسه های ایرانی در ترکیه

دو مورد از مشهورترین مدرسه های ایرانی در ترکیه مدرسه 22 بهمن و مدرسه فجر ایرانیان نام دارند. این مدارس از نظام آموزشی ترکیه پیروی نمی‌کنند و مطابق با قواعد وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی به تدریس دروس می‌پردازند. اجازه دهید هر کدام را بیشتر بشناسیم.

مدرسه 22 بهمن ترکیه

این مدرسه در محله قاضی عثمان پاشا در شهر آنکارا قرار دارد. آنکارا یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی و تحصیل نیز به‌ شمار می‌رود. در حال حاضر حدود 150 دانش‌آموز ایرانی در مقاطع مختلف در این مدرسه مشغول به تحصیل هستند.

پرسنل و معلمان این مدرسه تجربه و دانش بسیار بالایی دارند. همچنین در این مرکز کارشناسان بسیار خبره‌ای در حوزه‌ آی تی مشغول به کار هستند. بسیاری از کلاس‌های این مدرسه در حال حاضر به‌طور مجازی برگزار می‌شوند.

این مدرسه سامانه اینترنتی مخصوصی دارد که دانش‌آموزان می‌توانند تکالیف خود را از طریق آن ارسال کنند. همچنین در این سامانه دانش‌آموز می‌تواند سوالات درسی خود را از معلم بپرسد.

افراد در این مدرسه می‌توانند از کلاس‌های فوق برنامه مفیدی در زمینه‌های مختلف مثل کامپیوتر، رباتیک، موسیقی، محاسبات پیشرفته ریاضی، آزمایشگاه شیمی و نجوم بهره ببرند.

شاید تنها تفاوت اصلی این مدرسه با مدارس داخل ایران در مختلط برگزار شدن کلاس‌های آن باشد. علت این موضوع مربوط به تعداد محدود دانش‌آموزان می‌شود.

برای ثبت‌ نام فرزند خود در این مرکز ابتدا باید درخواست اولیه خود را از طریق سایت ارسال کنید. پس از بررسی درخواست شما توسط کارشناسان این مجموعه باید از تیر ماه مراجعه حضوری کنید.

توجه داشته باشید که فرزند شما باید کارت اقامت ترکیه خود را تا زمان شروع دوره تحصیلی یعنی مهر ماه دریافت کرده باشد. هزینه تحصیل در مقاطع مختلف این مدرسه بین 500 تا 900 دلار است.

مدرسه 22 بهمن ترکیه
مدرسه 22 بهمن ترکیه

مدرسه فجر ترکیه

شعبه اصلی این مرکز آموزشی در منطقه سلطان احمد قرار دارد. شعبه دیگر در منطقه توپکاپی ترکیه است.

تاسیس این مدرسه به سال 1263 هجری شمسی بازمی‌گردد، یعنی درست زمانی‌که حکومت امپراطوری عثمانی در حال فروپاشی بود. پس از انقلاب اسلامی ایران این مدرسه با وابستگی به سفارت جمهوری اسلامی به‌عنوان مدرسه دولتی در ترکیه به کار خود ادامه داد.

سیستم آموزشی این مدرسه کاملا مطابق با وزارت آموزش و پرورش ایران است. دانش‌آموزان این مجموعه در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان مشغول به تحصیل هستند. در این مرکز از شیوه‌های نوین آموزشی بهره می‌برند تا دانش‌آموزان آمادگی لازم را برای ورود به برترین دانشگاه‌های ترکیه داشته باشند.

همه دانش‌آموزان در این مدرسه فارغ از جنسیتشان باید لباس فرم توصیه‌شده را بپوشند. لباس فرم پسرها کت و شلوار است و دخترها باید مانتو، شلوار و مقنعه بپوشند.

این مدرسه مجهز به سرویس حمل‌ونقل است. هزینه سرویس حمل‌و‌نقل باید جداگانه پرداخت شود. این خودروها از چهار مسیر به مناطق مختلف استانبول می‌روند.

توجه داشته باشید که میزان شهریه مدارس ایرانی ترکیه در مقاطع مختلف به‌طور سالانه تغییر می‌کند. در این مدرسه با توجه به مقطع تحصیلی فرزندتان باید بین 450 تا 850 دلار بپردازید.

مشابه با سایر مدارس ایرانی ترکیه ثبت نام در این مرکز پس از پایان امتحانات و کنکور انجام می‌شود. در سال‌های اخیر هم‌وطنان زیادی برای تحصیل در مدرسه های ایرانی در ترکیه درخواست ارسال می‌کنند. با توجه به محدودیت ظرفیت این مراکز بهتر است زودتر برای ثبت نام اقدام کنید.

توصیه می‌کنیم قبل از مهاجرت به ترکیه با تثبیت وضعیت تحصیلی فرزندتان از ثبت نام آن‌ها در این آموزشگاه‌ها مطمئن شوید.

مدرسه فجر ترکیه
مدرسه فجر ترکیه

مدرسه غیرانتفاعی فرهنگ آنکارا

یکی از مدارس خصوصی ایرانی در ترکیه در شهر آنکار واقع شده است. این مرکز آموزشی در آذر ماه سال 98 تاسیس شد. برای تحصیل در این مدرسه باید سالیانه مبلغی در حدود 2000 یورو را بپردازید.

تاکنون همه برنامه‌های آموزشی این مرکز به‌دلیل شیوع بیماری کرونا به‌طور مجازی برگزار شده است. به‌همین علت اطلاعات زیادی درباره نحوه تدریس، کلاس‌های فوق‌برنامه و شرایط ثبت نام از آن در دسترس نیست.

فرهنگ از مدرسه های ایرانی در ترکیه
فرهنگ از مدرسه های ایرانی در ترکیه

سایر مدرسه های ایرانی در ترکیه

در این قسمت اسامی آموزشگاه‌ها را می‌توانید به تفکیک شهرهای این کشور مشاهده کنید:

استانبول
• مجموعه آموزشی فجر ایرانیان
• مجموعه آموزشی نور معرفت

آنکارا
• مدرسه 22 بهمن

ترابزون
• موسسه بین‌المللی طباعلم

آنتالیا
• مجتمع آموزشی فرهنگ ارس

سخن نهایی

در این مطلب به معرفی مدارس ایرانی ترکیه پرداختیم. ادامه تحصیل فرزندان پس از مهاجرت به کشور خارجی یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های والدین است، به‌ویژه اگر فرزندشان به زبان آن کشور مسلط نباشد. با توجه به مطالب ارائه شده خوشبختانه ایرانیان برای تحصیل در ترکیه با چنین مشکلی مواجه نخواهند شد.

مدرسه های ایرانی در ترکیه در چه شهرهایی هستند؟

استانبول ، آنکارا ، ترابزون و آنتالیا.

شهریه مدارس ایرانی ترکیه حدودا چقدر است؟

بین 500 تا 1000 دلار متغیر است. البته برای مدرسه غیرانتفاعی این مبلغ بیشتر می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا