Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
مهاجرت به ترکیه

اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه چگونه انجام می‌شود؟

مهاجرت به ترکیه برای افراد زیر 18 سال و شرایط آن

به این مطلب امتیاز دهید!

مهاجرت به ترکیه برای افراد زیر 18 سال

اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه به عوامل مختلفی بستگی دارد. در این مقاله بصورت مفصل و تحقیق شده این مورد را بررسی می کنیم. مهاجرت به ترکیه می‌تواند با توجه به موقعیت و شرایط زندگی هر فردی ضرورت پیدا کند. هر کشوری با توجه به نوع ضوابط و قوانین مهاجرت، شرایط خاصی را برای اتباع خارجی زیر 18 سال در نظر می‌گیرد. این افراد هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند، به همین خاطر قوانین خاصی در مورد مهاجرت آن‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

کشور ترکیه یکی از کشورهای مهاجرپذیر دنیاست که بخش قابل توجهی از اتباع خارجی‌اش را کودکان زیر 18 سال تشکیل می‌دهند. حال می‌خواهیم بدانیم اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه چه‌طور امکان‌پذیر می‌شود؟

مجوز اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه

به طور کلی اقامت در ترکیه بعد از به پایان رسیدن زمان ویزا نیاز به مجوز دارد. بنابراین اگر افراد زیر 18 سال بخواهند در ترکیه بمانند، باید مجوز اقامت بگیرند. مجوزهای موقتی صادر شده برای مهاجران ترکیه انواع مختلفی دارند. اجازه اقامت از نوع خانوادگی، مجوز اقامت بشردوستانه، مجوز اقامت کوتاه مدت یا طولانی مدت، مجوز اقامت برای قربانیان قاچاق انسان و اجازه اقامت دانشجویی از مجوزهایی هستند که برای اتباع خارجی در ترکیه صادر می‌شوند.

اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه به مجوز اقامت دانشجویی و مجوز اقامت خانوادگی مربوط می‌شود. مجوز اقامت در ترکیه توسط اداره مهاجرت صادر شده و برای گرفتن این مجوز باید قبل از تمام شدن اعتبار ویزا اقدام کنید.

زمانی که در اداره مهاجرت ترکیه برای گرفتن مجوز اقدام می‌کنید، باید اطلاعات هویتی خود را به‌عنوان اتباع خارجی ارائه دهید. همچنین باید مدت زمان مجوز اقامت را نیز تعیین کنید. این موضوع رسمیت و اعتبار مجوز اقامت را مشخص می‌کند. با گرفتن مجوز اقامت، هر فردی که شش ماه در ترکیه زندگی کند، می‌تواند شماره شناسایی جمهوری اتباع خارجی ترکیه را نیز دریافت کند.

اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه به کمک اقامت خانوادگی

افراد زیر 18 سال معمولاً با خانواده به ترکیه مهاجرت می‌کنند، مگر در موارد خاصی که فرد برای تحصیل به ترکیه آمده باشد. ماده 28 قانون شماره 5901 درباره صدور مجوز اقامت خانوادگی به خارجی‌ها وضع شده است. خانواده‌های خارجی با مجوز اقامت بشردوستانه یا مجوز معتبر می‌توانند در کشور ترکیه زندگی کنند.

فرزندان این نوع خانواده‌ها نیز چنین حق اقامتی دارند. در واقع اقامت تمام فرزندان خانواده به کمک مجوز اقامت خانوادگی فراهم می‌شود. فرزند خانواده‌ای که با مجوز خانوادگی در ترکیه حضور دارند، می‌تواند تا سن 18 سالگی در مقطع متوسطه یا موسسات آموزش ابتدایی تحصیل کند.

گاهی نیز امکان اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه به‌کمک حق شهروندی پدر و مادر فراهم می‌شود. افرادی که والدین شهروند ترکیه دارند، می‌توانند از مجوز اقامت 5 ساله استفاده کنند. در قاعده کلی اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه با مجوز اقامت پدر و مادر نیز امکان‌پذیر خواهد بود.

اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه
اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه

مجوز اقامت زیر 18 سال با مجوز دانشجویی

مجوز اقامت دانشجویی برای افراد کمتر از 18 سال نیز کارایی دارد. دانشجویان مجوز اقامت خانوادگی ندارند اما می‌توانند از طریق تحصیل مجوز لازم را برای زندگی در ترکیه به دست آورند. اگر فرد زیر 18 سال بخواهد تحصیلات متوسطه یا ابتدایی را در کشور ترکیه بگذراند، می‌تواند برای اقامت در ترکیه از مجوز دانشجویی کمک بگیرد.

دانشجویانی که دارای مجوز خانوادگی هستند نیز می‌توانند با این مجوز در کشور ترکیه تا سن 18 سالگی تحصیل کنند. وقتی که دانشجویان از سن 18 سال گذشتند، برای ادامه تحصیل در مقطع متوسطه به مجوز اقامت نیاز پیدا می‌کنند. این مجوز برای دانشجویان به‌راحتی به دست می‌آید. ضمن اینکه اگر دانشجویی برای ادامه تحصیل در ترکیه به سازمان مهاجرت درخواست دهد، باید خانواده او رضایت خود را اعلام کنند. این رضایت‌نامه جزء مدارک مورد نیاز برای صدور مجوز اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه است.

دانشجویانی که برای ادامه تحصیل مجوز می‌گیرند، موافقت‌نامه را از طریق والدین یا نمایندگان قانونی آن‌ها ارائه می‌کنند. به این ترتیب دانشجو می‌تواند از مجوز اقامت یک‌ساله قابل تمدید استفاده کند.

سرمایه‌گذاری و کسب مجوز اقامت در ترکیه

اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه از طریق سرمایه گذاری چگونه است؟ آیا مراحل اداری زیادی دارد؟ اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری نیز مهیا می‌شود. اگر سرمایه‌گذاران زمانی که برای شهروندی ترکیه درخواست می‌دهند، برای همسر و فرزندان نیز درخواست دهند، در این صورت امکان اقامت آن‌ها نیز در ترکیه فراهم می‌شود. بنابراین اعضای خانواده سرمایه‌گذار برای ماندن در ترکیه نیاز به سرمایه‌گذاری اضافی یا مجوز اقامت کوتاه مدت ندارند.

درخواست شهروندی ترکیه برای اعضای خانواده سرمایه‌گذار با ارائه مدارکی نظیر گذرنامه، سند وضعیت تأهل، شناسنامه، عکس و… امکان‌پذیر می‌شود. این درخواست مشمول افراد بالای 18 سال خانواده نیز می‌شود.

مجوز اقامت زیر 18 سال
مجوز اقامت زیر 18 سال

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت ترکیه

اگرچه مدارک مورد نیاز برای اجازه اقامت در ترکیه با توجه به وضعیت درخواست تغییر می‌کند، اما بخش قابل توجهی از مدارک اصلی و مشترک را همین مدارک تشکیل می‌دهند. زمانی که تمام مدارک مورد نیاز را آماده کردید، باید آن ها را به نزدیک‌ترین اداره کل مدیریت مهاجرت ارسال کنید.

⦁ اصل پاسپورت
⦁ فرم درخواست اجازه اقامت
⦁ عکس‌های بیومتریک (4 قطعه)
⦁ بیمه سلامت
برای دریافت سریع اجازه اقامت، نباید در مدارک مورد نیاز اشتباه کنید. هر چه مدارک مورد نیاز را به شکل دقیق‌تری آماده کنید، به همان نسبت در کسب مجوز موفق‌تر می‌شوید. برای گرفتن مجوز باید اندکی صبور باشید. چون نیاز به تاییدات مختلف دارد.

مجوزهای اقامت ترکیه با توجه به موقعیت هر فردی تعیین می‌شود. اگر شما دلیل مؤثقی برای حضور در ترکیه دارید، احتمالاً مجوز مربوط به آن را نیز به‌راحتی می‌توانید به دست آورید. به‌عنوان مثال برخی از افراد صرفاً جهت کار به کشور ترکیه می‌آیند و سریعاً اقامت دریافت می‌کنند. چون مجوز کار را با خود به همراه دارند.

در کل کشور ترکیه نسبت به ارائه مجوز چندان سخت‌گیرانه عمل نمی‌کند. بنابراین شما می‌توانید با توجه به اهداف مهاجرتی خود، نوع مجوز مناسب را نیز دریافت کنید. طولانی‌ترین زمان مجوز اقامت در ترکیه 8 سال است. بیشتر مجوزهای این کشور 6 ماهه تا یک‌ساله هستند و بعد از گذشت این مدت زمان نیاز به تمدید دارند.

جمع‌بندی

مهاجرت به ترکیه می‌تواند با انگیزه‌های مختلف تحصیلی، اقتصادی، تفریحی و… انجام شود. یکی از سوالاتی که در هنگام مهاجرت با آن مواجه می‌شویم، نحوه اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه است. این افراد می‌توانند از طریق تحصیلات برای گرفتن مجوز اقدام کنند و مجوز دانشجویی بگیرند. همچنین اگر خانواده آن‌ها دارای مجوز اقامت خانوادگی هستند، می‌توانند از این مجوز برای حضور در ترکیه استفاده کنند.

در بیشتر موارد مجوز صادر شده برای والدین، مشمول کودکان زیر 18 سال نیز می‌شود. به‌عنوان مثال افراد زیر 18 سال می‌توانند با سرمایه‌گذاری والدین در کشور ترکیه، از حق شهروندی این کشور استفاده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا