Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
تحصیل در ترکیه

تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه چه شرایطی دارد؟

آشنایی با مراحل تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

به این مطلب امتیاز دهید!

شرایط و ضوابط تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه فرصت‌های زیادی را برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کند. این کشور گزینه‌ای عالی برای آن دسته از دانشجویانی است که برای تحقق رویاهای خود در رشته دندانپزشکی تمام تلاش خود را انجام می‌دهند. این افراد ممکن است که در کشور خود قادر به دستیابی به فرصت‌های مشابه نباشند. در ترکیه این رویاها در کنار بهره‌مندی از کیفیت آموزشی و سطح زندگی خوب محقق می‌شود.

هدف ما در مقاله پیش‌رو این است که شما را با شرایط عمومی و روش درخواست پذیرش برای تحصیل در این رشته آشنا کنیم. همچنین در ادامه درمی‌یابید که آیا مدرک رشته دندانپزشکی در ترکیه را در سایر کشورهای جهان به رسمیت می‌شناسند یا خیر.

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های رشته دندانپزشکی در ترکیه

به طور کلی دانشجویان بین‌المللی از دو راه قادر به اخذ پذیرش در دانشکده‌های دندانپزشکی ترکیه هستند. یکی از این راه‌ها این است که به طور مستقیم در آزمون‌های YOS یا SAT شرکت کنید و نتایج قابل قبولی را بدست آورید.

این آزمون سالی یک بار توسط دانشگاه‌های مختلف صورت می‌گیرد. برخی از دانشگاه‌های استانی معتبر نیز یک آزمون سالیانه مشترک YOS و SAT برگزار می‌کنند.

راه دوم برای دریافت نامه پذیرش از دانشکده‌های دندانپزشکی این کشور، درخواست بدون آزمون ورودی به دانشگاه‌های خصوصی است. این نوع دانشگاه‌ها اغلب انتخاب هزاران دانشجوی بین‌المللی است که قبولی در این دو آزمون را از دست داده‌اند یا در کل نمی‌خواهند در آزمون دیگری شرکت کنند. این درخواست‌ همراه با گواهی فارغ‌التحصیلی یا نتیجه آزمون ورودی دانشگاه‌های کشور متقاضی به دانشگاه انتخابی ارسال می‌شود.

در نوشته های قبلی درباره شرایط و هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه نوشتیم که دیدن آن مقاله نیز مفید است.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

برای اقدام به درخواست پذیرش در دانشگاه‌های رشته دندانپزشکی در ترکیه مدارک متعددی را باید آماده کنید. اصلی‌ترین مدارک برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور به شرح زیر است:

• ارائه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ترجمه رسمی آن‌ها؛
• ترجمه رسمی ریز نمرات مقطع تحصیلی دبیرستان و پیش دانشگاهی؛
• کسب نمره قبولی در آزمون SAT یا YOS و ارائه مدرک قبولی؛
• ارائه مدرک زبان برای تحصیل به زبان انگلیسی؛
• ارائه مدرک توانایی مالی برای پرداخت شهریه؛
• ارائه پاسپورت معتبر؛
• داشتن عکس پرسنلی.

آشنایی با مراحل تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی در ترکیه سال به سال در حال افزایش است. افزایش امکانات به دلیل برآورده ساختن تمام خواسته‌های ملی و بین‌المللی در زمینه آموزش با کیفیت بالا صورت می‌گیرد. در نتیجه کیفیت این دانشکده‌ها به طور رقابتی در سطح بالایی قرار دارد.

در سال اول تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه (مرحله پیش بالینی) به دانشجویان مباحث علوم طبیعی مانند آناتومی، فیزیولوژی، بافت شناسی و فارماکولوژی تدریس می‌شود.

یکی دیگر از برنامه‌های سال اول آموزش دستگاه‌ها و موادی است که در دندانپزشکی استفاده می‌شود. در کل در سال اول با این حوزه آشنایی پیدا کرده و در مورد ابزارهای مورد نیاز اطلاعات کسب می‌کنید.

دانشجویان در سال دوم تحصیل در این رشته به درک عمیقی از ارگانیسم انسان و آسیب‌شناسی آن، بیوشیمی و داروشناسی دست می‌یابند. در سال سوم تحصیل دندانپزشکی در ترکیه مرحله بالینی شروع می‌شود. در این سال دانشجویان به صورت نظری و عملی معاینه و تشخیص بیماری‌های بیمار را می‌آموزند.

دوره بالینی تا حدی از سال سوم شروع می‌شود. هر دانشجوی دندانپزشکی برای رفتن به سال چهارم تحصیل باید تک تک دوره‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارد.

در سال آخر دوره‌های کاملا عملی برگزار می‌شود. در این سال دانشجویان این شانس را خواهند داشت که روی بیماران واقعی کار و مطالعه کنند. البته در این مواقع یک سرپرست همیشه در کنار آن‌ها حضور دارد. دانشجویان در سال پایانی باید تمام دانش و مهارت‌های فراگرفته خود را به عنوان یک دندانپزشک ارائه دهند. آن‌ها همچنین باید به عنوان رزیدنت در بیمارستان فعالیت داشته باشند.

آشنایی با مراحل تحصیل دندانپزشکی
آشنایی با مراحل تحصیل دندانپزشکی

شرایط عمومی تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. پیش نیاز ادامه تحصیل در این رشته داشتن دیپلم دبیرستان یا حضور در سال آخر دبیرستان است. داشتن معدل خوب نیز یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای پذیرش در این رشته محسوب می‌شود.

در ترکیه امکان تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی یا ترکی وجود دارد. برای هر دو حالت شما باید پس از ورود به دانشکده در آزمون مهارت زبان ترکی و انگلیسی نمره قبولی کسب کنید. همچنین ارائه نتایج آزمون تافل، آیلتس و TOMER- ترکی نیز امکان‌پذیر است. با تحویل هر یک از این مدارک به دانشکده انتخابی دوره مهارت زبان‌آموزی برای شما حذف می‌شود.

هزینه‌ تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان ترکی عمدتا ارزان‌تر از هزینه تحصیل به زبان انگلیسی است. البته در برخی از دانشکده‌های ترکیه بین هزینه‌های آموزشی انگلیسی و ترکی تفاوت زیادی وجود ندارد.

درک زبان ترکی حتی برای کسانی که دندانپزشکی را به زبان انگلیسی می‌خوانند، بسیار مهم است. زیرا در این صورت دانشجو در مرحله بالینی ارتباط بهتری با بیمار و همکاران خود برقرار می‌کند.

هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه

ترکیه یکی از ارزان‌ترین و بهترین کشورها برای تحصیل در رشته دندانپزشکی است. البته در دوران تحصیل دندانپزشکی مواد آموزشی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز باید توسط خود دانشجویان تهیه شوند. از این رو دانشجویان این رشته در مقایسه با دانشجویان حقوق هزینه بیشتری را باید برای خرید مواد، ابزار و کتاب صرف کنند.

برای مثال دانشجو در طول تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه باید مبلغی در حدود 2 تا 3 هزار لیر را برای این ابزار هزینه کند. بسیاری از محصلین این ابزار را از دانشجویان ترم بالاتر امانت می‌گیرند.

البته در برخی از دانشگاه‌های ترکیه این تجهیزات به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. همچنین امکان سفارش‌دهی گروهی این ابزار و مواد به شرکت‌های وابسته به موسسه آموزشی وجود دارد. در این حالت خرید چنین وسایلی برای دانشجویان ارزان‌تر تمام می‌شود.

در هر صورت هزینه خرید مواد بیش از حد بالا نیست. این مواد در نیمه دوم تحصیل یعنی در مرحله بالینی و همچنین بعد از فارغ‌الحصیلی مورد نیاز شما است. البته دولت ترکیه برنامه‌های زیادی را برای بورسیه تحصیلی و کمک‌ هزینه‌های دیگر تحصیلی به دانشجویان داخلی و خارجی خود ارائه می‌دهد.

در کل رشته دندانپزشکی در ترکیه ارزش هزینه کردن و زحمت درس خواندن را دارد، چون پس از فارغ التحصیلی بازار پررونقی در ترکیه است.

هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه
هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه

شهریه دانشگاه ها در رشته دندانپزشکی در ترکیه

همچنین شهریه دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه نسبت به دانشگاه‌های دولتی گران‌تر است. متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی را در این کشور دارند، باید هزینه‌ای در حدود 20 تا 35 هزار لیر در سال را پرداخت کنند. خوشبختانه هزینه زندگی در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی کمتر است. هزینه یک ماه زندگی در این کشور تقریبا 3000 الی 5000 لیر برآورد می‌شود.
امکان استفاده از خدمات خوابگاه با قیمت مناسب نیز برای دانشجویان فراهم است. همچنین بن‌های تخفیف نیز برای کاهش هزینه حمل‌ونقل دانشجویان به آن‌ها ارائه می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا