Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
تحصیل در ترکیه

معرفی 7 نمونه از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه

آشنایی با بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه

به این مطلب امتیاز دهید!

معرفی بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه

امروزه دریافت مدرک تحصیلات عالیه یک نیاز ضروری به شمار می‌رود. افرادی که مدارک علمی بالاتری در کنار تجربه کاری دارند، شانس بیشتری برای کسب فرصت‌های شغلی بهتر به دست می‌آورند. اما باز هم بر همه ما مسلم است که در حال حاضر هزینه آموزش بسیار گران است. همه افراد قادر نیستند که هر دانشگاه یا موسسه‌ای را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. در این راهنما به معرفی بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه پرداخته‌ایم.

اگر شما نیز می‌خواهید که در یک دانشگاه خصوصی در ترکیه پذیرش بگیرید، مطالعه مقاله پیش‌رو را از دست ندهید. در این کشور امکان تحصیلات بین‌المللی در مکان‌های چند فرهنگی با بودجه‌ای مناسب فراهم است.

آشنایی با بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه

بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه را بیشتر بشناسید
دانشگاه‌های خصوصی بسیاری در سیستم‌ آموزشی ترکیه فعالیت دارند. در ادامه با 7 نمونه از این دانشگاه‌ها آشنا می‌شوید.

دانشگاه آرل (Arel) استانبول

دانشگاه آرل واقع در استانبول در سال 2007 تاسیس شده است. در این مجموعه امکان آموزش در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. همچنین زبان اصلی مورد استفاده برای تدریس در این مکان انگلیسی است و جزو یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد.

معمولا دوره‌های مختلف در دانشگاه آرل هزینه‌های متفاوتی نیز دارند، اما در کل این دانشگاه دارای شهریه متوسطی است. برای مثال دانشجویانی که در دوره لیسانس تحصیل می‌کنند، باید به طور متوسط در حدود 80 میلیون تومان ( 2950 دلار) در سال بپردازند.

در حالی که دانشجویان دوره کارشناسی ارشد بدون در نظر گرفتن پایان‌نامه باید شهریه‌ای در حدود 90 میلیون تومان (3300 دلار) را واریز کنند. این افراد در صورت اخذ پایان نامه باید تقریبا 109 میلیون تومان (4000 دلار) شهریه بپردازند.

این دانشگاه علاوه بر سیستم آموزشی چندین خدمات مختلف مانند سالن ورزشی و بدنسازی را در اختیار دانشجویان داخلی و خارجی قرار می‌دهند.

دانشگاه فنرباغچه (Fenerbahce)

دانشگاه فنرباغچه یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه به شمار می‌رود. این دانشگاه در سال 2016 و در استانبول تاسیس شده است. در حال حاضر این مرکز آموزشی رشته‌های متنوعی را در مقاطع تحصیلی مختلف به دانشجویان ارائه می‌دهد.

دانشگاه فنرباغچه عمدتا به ارائه مدارک لیسانس به دانشجویان با مدت زمان 4 سال معروف است. علاوه بر دانشجویان داخلی شرایط تحصیل افرادی از سایر کشورها نیز در این دانشگاه فراهم شده است. داوطلبانی که در این مرکز تحصیل می‌کنند، باید هزینه‌ای در حدود 82 تا 165 میلیون تومان (3000 تا 6000 دلار) در سال به دانشگاه بپردازند. مسلما میزان شهریه بسته به رشته انتخابی متغیر است.

شناخت بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه

دانشگاه بیلیم (Bilim) آنکارا

دانشگاه بیلیم آنکارا یا دانشگاه علوم آنکارا مدرک خود را در سه دانشکده مختلف عرضه می‌کند. این دانشکده‌ها شامل دانشکده معماری و مهندسی، دانشکده طراحی و هنرهای زیبا و دانشکده علوم اجتماعی می‌شوند.

این موسسه آموزشی به جز برگزاری کلاس‌های آموزشی مختلف چندین رویداد و فعالیت‌های دیگر را برای رشد کلی دانشجویان ترتیب می‌دهد. شهریه سالانه تحصیل در این دانشگاه تقریبا معادل 205 میلیون تومان (7500 دلار) در نظر گرفته شده است.

دانشگاه اوستیم (Ostim)

دانشگاه اوستیم نیز از جمله بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه است که در سال 2017 تاسیس شد. این مرکز آموزشی واقع در آنکارا تاکنون در حدود 500 یا بیشتر دانشجو دارد.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فردی که این دانشگاه ارائه می‌دهد، امکان تحصیل دانشجویان به صورت تمام وقت و پاره وقت است. همچنین دوره‌های کارشناسی ارائه شده در این دانشگاه همراه با برنامه‌های حرفه‌ای به دانشجویان تدریس می‌شوند.

هزینه آموزش در مقاطع تحصیلی مختلف نیز با یکدیگر متفاوت است. برای مثال اگر در دوره کارشناسی تحصیل می‌کنید، باید 68 میلیون تومان (2500 دلار) شهریه بپردازید. علاوه بر این هزینه مبلغی در حدود 41 میلیون تومان (1500 دلار) نیز صرف گذراندن دوره‌های حرفه‌ای می‌شود. ارائه امکانات رفاهی عالی به دانشجویان نیز از دیگر دلایل معروفیت این دانشگاه به شمار می‌رود.

دانشگاه اوستیم از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه
دانشگاه اوستیم از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه

دانشگاه ایسیک (Isik)

دانشگاه ایسیک یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های استانبول است که در سال 1885 میلادی تاسیس شد. این دانشگاه طیف وسیعی از دوره‌ها را در دانشکده‌های علوم مختلف به ویژه علوم اجتماعی ارائه می‌دهد.

اگر قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارید، بسته به رشته انتخابی خود باید هزینه‌ای بین 17 تا 73 میلیون تومان (7500 تا 32000 لیر) یا بیشتر بپردازید. برای گذراندن دوره دکترا نیز باید شهریه‌ای در حدود 150 میلیون تومان (65000 لیر ترکیه) را به دانشگاه واریز کنید.

دانشگاه ایستینیه (Istinye)

این دانشگاه تاسیس شده در سال 2015 نیز در استانبول قرار دارد. امکان آموزش در مقاطع تحصیلی مختلف در رشته‌های متنوعی همچون حسابداری، معماری، اقتصاد، زیست شناسی و بسیاری زمینه‌های دیگر فراهم است.

به طور متوسط دانشجویانی که دوره‌ای را در این دانشگاه می‌گذرانند، باید شهریه‌ای در حدود 68 میلیون تومان (2500 دلار) در سال را به حساب دانشگاه واریز کنند.

دانشگاه ایستینیه
دانشگاه ایستینیه

شهریه بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه چقدر است؟

دانشگاه آلتینباس (Altinbas)
دانشگاه آلتینباس در سال 2008 در استانبول ترکیه شروع به فعالیت کرد. این دانشگاه امکان تحصیل رشته‌های مختلفی مانند پزشکی و مهندسی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است.

لازم به ذکر است که حدود 25 درصد از افرادی که در این مجموعه در حال تحصیل هستند را افرادی از سایر کشورها تشکیل می‌دهند. هر ساله داوطلبانی از 84 کشور مختلف از جمله ایران درخواست‌های خود را برای پذیرش به این دانشگاه ارسال می‌کنند. به طور متوسط شهریه آلتینباس حدود 233 میلیون تومان (8500دلار) است.

دانشگاه آلتینباس
دانشگاه آلتینباس

دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در ترکیه چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

در کل دانشگاه‌های ترکیه به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند. کیفیت آموزش و نوع تدریس اساتید در این دانشگاه‌ها تقریبا با یکدیگر مشابه است. اما برای تحصیل در بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه باید کمی بیشتر از دانشگاه‌های دولتی شهریه پرداخت کنید.

دلیل بالاتر بودن میزان شهریه این موسسات کیفیت خدمات آنها است. هر چقدر سطح کیفی و آموزشی دانشگاهی بیشتر باشد، مسلما شهریه آن نیز افزایش می‌یابد. بهتر است که اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارید، به سراغ مراکزی با هزینه پایین‌تر بروید. البته خوب است بدانید که تفاوتی در شیوه تدریس اساتید در این دو گروه دانشگاه وجود ندارد.

تفاوت بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه با دانشگاه‌های دولتی

خوشبختانه در چند سال اخیر فرصت‌های فوق‌العاده‌ای در اختیار دانشجویان قرار گرفته است. در حال حاضر دولت ترکیه به دانشجویان خود بورسیه‌هایی ارائه می‌دهد. علاوه بر این دانشگاه‌ها نیز از دانشجویان خود حمایت مالی می‌کنند.

25 الی 100 درصد هزینه‌ تحصیل داوطلبانی که موفق به اخذ بورسیه می‌شوند، بر عهده دولت است. حتی گاهی با بورسیه شدن دانشجو دولت کلیه هزینه‌ها شامل خورد و خوراک، خوابگاه و هزینه‌های تحصیل را تقبل می‌کند.

نکته : مبالغ درج شده در این مقاله بر حسب تومان با در نظر گرفتن هر دلار آمریکا برابر با 30 هزار تومان درج شده است و طبیعی است که با نوسانات ریال ایران در مقابل دلار آمریکا این مبالغ تغییر کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا