Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
کار

شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان در سال 2022 چگونه است؟

آیا شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان مهیا است؟

1/5 - (1 امتیاز)

وضعیت و شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان

شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان جز مباحثی است که همواره برای افرادی که مایل به مهاجرت به این کشور هستند، مورد توجه است. ترکیه از کشورهای محبوب برای ایرانیان محسوب می‌شود، زیرا این کشور از نظر جغرافیایی به ایران نزدیک است. از طرفی برای سفرهای سه ماهه و کمتر در این کشور نیازی به ویزا نیست.

البته اشتغال در ترکیه از قوانین خاصی برخوردار است و نیاز است کسی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارد از آن‌ها مطلع باشد. کشور ترکیه در درجه‌ اول به دلیل مقاصد گردشگری از اهمیت زیادی برخوردار است و بعد از آن به علت بحث مهاجرت مورد توجه است. در ادامه قصد داریم به شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان اشاره کنیم.

قوانین کار در ترکیه

برخلاف تصور بیشتر مردم که فکر می‌کنند ترکیه دارای ویزای پیدا کردن کار است، در این کشور برای پیدا کردن کار و اشتغال باید شخص یک پیشنهاد کاری دریافت کند. سپس این پیشنهاد کاری باید به اداره‌ی مشاغل و مهاجرت ترکیه انتقال یابد تا تایید شود.

این تنها روش برای کار در ترکیه است. البته بهتر است بدانید این کشور به‌طورکلی برای مهاجرت کاری مناسب نیست و بسیاری از افرادی که این کشور را برای کار انتخاب می‌کنند به کشور ترکیه به چشم یک مقصد کوتاه و سکوی پرتاب نگاه می‌کنند.

کارفرمایی که قرار است پیشنهاد کاری شما را صادر کند باید از قوانین خاصی تبعیت کند. در ابتدا لازم است بدانید فردی که قرار است پیشنهاد کاری برای او صادر شود بهتر است در خاک این کشور باشد. در واقع شما می‌توانید با ویزای گردشگری به این کشور وارد شوید و به پیدا کردن شغل مورد نظر خود بپردازید.

شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان متفاوت است، زیرا اگر شما در ایران باشید و قصد داشته باشید از اینجا به امور کاری خود رسیدگی کنید، شرایط سخت‌تر خواهد شد. البته اگر کارفرمای شما از آشنایان و یا بستگان شما باشد، کار به مراتب راحت‌تر خواهد شد.

مشاغل محبوب در کشور ترکیه

یکی از چیزهایی که قبل از مهاجرت به ترکیه و اشتغال در آن باید بدانید، لیست شغل‌های پرطرفدار و مورد نیاز در این کشور است. این کار برای این است که بدانید با چه شغل‌هایی در این کشور موفق‌تر خواهید بود تا طبق آن اقدام نمایید. اداره‌ی کار و مهاجرت کشور ترکیه سالانه لیستی مبنی بر این مشاغل را صادر می‌کند که می‌توانید از آن به خوبی بهره ببرید.

به‌طورکلی با توجه به شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان، یکی از زمینه‌های کاری که می‌توان در آن به راحتی مشغول به کار شد، مشاغل خدماتی است. علاوه بر آن تجربه ثابت کرده است که این کشور در زمینه‌های صنعتی نیز موفق عمل کرده است.

بنابراین کشور ترکیه در مشاغلی مانند خیاطی، آشپزی، کار در رستوران، مسئول هتل، فروشنده و… بیشترین پرسنل را نیاز دارد. همچنین صنعت خودروسازی و حمل‌و‌نقل در ترکیه ضمن پرسود بودن دارای نیروی کار بسیار کمی است که شرایط بسیار ویژه‌ای را برای متقاضیان فراهم می‌کند.

در ادامه قصد داریم باتوجه به شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان لیستی از مشاغل مورد نیاز در این کشور را که بسیار برای ایرانیان مهم و مفید است را در اختیار شما قرار دهیم.

• مهماندار هواپیما
• مهماندار کشتی
• فروشنده
• بازاریاب
• آرایشگر
• حسابدار
• تور لیدر
• گارسون
• طراح لباس
• مهندسی معماری
• مهندسی ای تی
• مدیریت بعضی نهادها
• معلم زبان

باید به این نکته توجه کنید که لیستی که ارائه شد، لیست مشاغل مورد نیاز در ترکیه در حالت کلی است در صورتی که تحت شرایط خاص زمانی و مکانی ممکن است تعداد زیادی از مشاغل به این لیست اضافه و یا کم شوند. همچنین دقت کنید که بعضی امور همچون کارآموزی نقش بسیار زیادی در یافتن و انتخاب شغل مورد نظر شما خواهد داشت.

وضعیت و شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان
وضعیت و شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان

سایر مشاغل جهت بررسی شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان

لازم است بدانید در کشور ترکیه برای مهاجران، کار کردن در مشاغلی چون پرستاری، پزشکی، پیراپزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، امنیت و..‌. ممنوع است. همچنین افراد مهاجر در ترکیه نمی‌توانند در دفاتر رسمی مشغول به کار شوند. اما مشاغل دیگری در این کشور هستند که می‌توانند جایگزین خوبی برای این گونه کارها باشند.

به عنوان مثال با توجه به شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان، تدریس زبان در این کشور می‌تواند برای شما مفید باشد. اگر به یک زبان مثل انگلیسی ، آلمانی ، اسپانیایی ، ایتالیایی و …. تسلط کافی داشته باشید فرصت خوبی است تا در آموزشگاه‌ها و موسسات آموزش زبان به تدریس بپردازید.

البته برای کار در این گونه اماکن نیاز به مدارک و گواهی‌های زبان شما است. در بیشتر این موارد در صورتی که رزومه‌ و سابقه‌ی کاری خوبی داشته باشید، می‌توانید مشغول به کار شوید. یکی دیگر از مزایای آموزش زبان این است که این کار، کاری نیمه وقت نیز محسوب می‌شود.

پرستار کودک از جمله مشاغلی در کشور ترکیه است که درآمد خوبی دارد. اگر به این شغل علاقه‌مند باشید می‌توانید از طریق سایت‌های آنلاین برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود اقدام نمایید.

شرایط سنی اشتغال در ترکیه

پیدا کردن کار در کشور ترکیه از مشکلات اصلی افرادی است که قصد مهاجرت به این کشور را دارند. برای یافتن کار مناسب در ترکیه باید دارای شرایطی باشید. شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان عبارت‌اند از نوع تحصیلات و میزان آن، داشتن مهارت و حرفه‌ای بودن، دارای سطح بالای زبان ترکی و سابقه‌ی اشتغال.

علاوه بر این شرایط، یکی از مهم‌ترین شروطی که برای پیدا کردن کار در این کشور باید داشت، سن مناسب است. به‌طورکلی مناسب‌ترین سن برای کار در کشور ترکیه بین هجده تا چهل سال است. در واقع این بدان معناست که اگر فرد مورد نظر بالای چهل سال باشد، کار برای او یافت می‌شود اما ممکن است این امر کمی دشوار و زمان‌بر باشد.

همانطور که می‌دانید علت انتخاب این محدوده‌ی سنی این است که فرد مورد نظر در این سن دارای بهترین شرایط جسمی، ذهنی، مهارتی و انگیزه خواهد بود.

شرایط سنی اشتغال در ترکیه
شرایط سنی اشتغال در ترکیه

مدارک ضروری برای اخذ ویزای کاری در ترکیه

اگر قصد اشتغال در ترکیه را داشته باشید یکی از کارهای ضروری که در این باره باید انجام دهید، جمع آوری و آماده کردن مدارک ضروری است. این موضوع، از مسائل مهم در مهاجرت و اشتغال محسوب می‌شود. زیرا که در صورت ناقص بودن مدارک، ممکن است مهاجرت و اشتغال شما به تأخیر بیافتد و یا اینکه کنسل شود. در ادامه مدارک ضروری و شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان و افراد سایر کشورها که در این باره باید تهیه کنید را نام می‌بریم.

  • پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرما
  • عقد قرارداد بین متقاضی کار و کارفرما
  • فرم درخواست سکونت
  • فرم تمکن مالی
  • مدرک زبان ( این مدرک می‌تواند زبان انگلیسی یا ترکی باشد)
  • فرم بیمه نامه
  • گواهی اقامت در ترکیه ( فرم رزرو هتل و یا خرید و اجاره‌ی ملک در این کشور)
  • پاسپورت معتبر
  • و تعدادی عکس مناسب

جمع بندی

‏شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان در افراد مختلف، متفاوت است. با وجود تمام مزایایی که برای شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان وجود دارد باید دقت داشت که در این کشور سیاست کاری طوری تنظیم شده است که شهروندان ترکیه اولویت بیشتری برای اشتغال در ترکیه دارند. همچنین ممکن است شخصی که قصد اشتغال در ترکیه را دارد قابلیت‌های زیادی در زمینه‌ی کاری داشته باشد که این کشور نتواند نیاز او را برآورده کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا