Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
کار

اطلاعات دقیق در مورد ساخت و ساز در ترکیه

مزایا و معایب ساخت ملک در ترکیه

5/5 - (2 امتیاز)

آشنایی با ساخت و ساز در ترکیه

طی سال‌های گذشته ساختمان سازی در ترکیه رشد چشمگیری داشته و مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است. به طوری‌که حتی سرمایه گذاران خارجی هم اقبال خوبی به ساختمان سازی در ترکیه داشته‌اند و در پروژه‌های مختلف مشارکت کرده‌اند.

در این مطلب قصد داریم تمام اطلاعات مورد نیاز در مورد ساخت و ساز در ترکیه را در اختیار شما قرار دهیم.

آیا سرمایه‌ گذاری در ترکیه مطمئن است؟

سرمایه‌ گذاری در ترکیه با ساخت و ساز
سرمایه‌ گذاری در ترکیه با ساخت و ساز

مهم‌ترین موردی که برای سرمایه گذاران اهمیت دارد این است که سرمایه‌ی خود را از دست ندهند و در یک بستر امن و قابل اطمینان کار خود را شروع کنند.

با توجه به اینکه زیرساخت‌های سرمایه گذاری در ترکیه مطمئن است سرمایه گذاران داخلی و خارجی با خیال راحت در این کشور سرمایه گذاری می‌کنند. چون می‌دانند قرار نیست پول و سرمایه‌ی خود را از دست بدهند.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه شامل چه مواردی است؟

اصلی‌ترین کارکرد سرمایه گذاری در صنعت ساختمان سازی ترکیه درآمد بالای آن است. به خصوص که در سال‌های اخیر که ترکیه به لحاظ گردشگری مورد توجه قرار گرفته و سالانه تعداد زیادی گردشگر از کشورهای دیگر به ترکیه سفر می‌کنند و نیاز به ساخت و ساز مشاهده می‌شود.

از طرف دیگر سرمایه گذاران خارجی که در ترکیه کار ساخت و ساز را شروع می‌کنند می‌توانند با این وسیله برای اخذ اقامت، تابعیت و پاسپورت ترکیه اقدام کنند.

برای این منظور قوانینی هم تدوین شده است که شخص سرمایه گذار درصورتی که تمام این موارد را رعایت کرده باشد می‌تواند از مزایای سرمایه گذاری در ساخت و ساز استفاده کند.

سرمایه مورد نیاز برای ساخت و ساز در کشور ترکیه

سرمایه گذاری در ساختمان سازی ترکیه را می‌توانید در شهرهای مختلف انجام دهید. میزان سرمایه‌ای که برای شروع کار نیاز دارید تحت چندین عامل است و نمی‌توان یک مبلغ مشخص برای آن تعیین کرد.

اولین عامل مهمی که بر میزان سرمایه‌ی لازم برای شروع ساخت و ساز نیاز است تاثیر شهر و منطقه‌ای است که برای شروع کار انتخاب می‌کنید. قطعاً شهرهای بزرگ و توریستی برای شروع ساخت و ساز به سرمایه‌یبیشتری نیاز دارند، چون قیمت زمین و ملک در آن‌ها بیشتر است.

پس اگر می‌خواهید در ازمیر، آنکارا، استانبول یا آنتالیا مجتمع مسکونی، تجاری یا ویلا بسازید باید به این مورد توجه کنید.

همچنین در مناطق خاصی از هر شهر قیمت بالاتر است و لازم است سرمایه گذار این مورد را هم در برآورد هزینه و خرید زمین منظور کند. در هر شهر مناطق مختلف با فاصله‌ای که از مرکز شهر، اماکن تجاری، مناطق تفریحی و توریستی دارند یا آب و هوای بهتری دارند ارزش گذاری می‌شوند.

سومین مورد با اهمیت که در تعیین میزان سرمایه لازم برای شروع ساخت و ساز تاثیر دارد نوع امکاناتی است که سرمایه گذار در ساخت و ساز منظور می‌کند. قطعاً استفاده از متریال درجه یک می‌تواند هزینه‌ها را بالا ببرد.

حتی نوع کاربری ساختمان بر اساس تجاری، مسکونی یا اداری بودن یا حتی ویلاهای تفریحی هم بر میزان سرمایه اولیه مورد نیاز تاثیر می‌گذارد.

درصورتی که در پروژه‌های بزرگ و انبوه سازی سرمایه‌گذاری کنید نسبت به زمانی که چند واحد آپارتمانی یا ویلایی بسازید نیاز به مبلغ بیشتری دارید.

با این حساب سرمایه گذار فقط به صورت تقریبی و با در نظر گرفتن عواملی که بر شمردیم می‌تواند سرمایه اولیه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در ترکیه را محاسبه کند.

شهرهای مناسب برای ساخت و ساز در کشور ترکیه

شهرهای مناسب برای ساخت و ساز در کشور ترکیه
شهرهای مناسب برای ساخت و ساز در کشور ترکیه

استانبول پایتخت ترکیه است و جاذبه‌های گردشگری و تفریحی زیادی دارد، پس طبیعتاً قیمت مسکن هم در این شهر رشد زیادی دارد و کسانی که ساخت و ساز منازل مسکونی یا هتل یا املاک تجاری را شروع می‌کنند می‌توانند سود خوبی را از این راه کسب کنند.

اما قیمت زمین هم در این شهر بالاست و برای شروع ساخت و ساز نسبت به شهرهای دیگر نیاز به مبلغ بالایی دارد.

ساخت و ساز در استانبولتمام مناطق استانبول برای ساختمان سازی مناسب است. اما اگر می‌خواهید سود خوبی از این کار نصیب شما شود و به عنوان یک شرکت ساختمان سازی در استانبول موفق باشید، می‌توانید اسنیورت را انتخاب کنید، چون این منطقه جای رشد خوبی دارد.
اما ساخت و ساز در توزلا به دلیل اینکه به دریا نزدیک است یا در سانجاک تپه به دلیل اینکه قیمت زمین در آن پایین است هم پیشنهاد می‌شود.
یکی دیگر از مناطق مناسب که برای ساختمان سازی گبزه است که با اینکه از استانبول فاصله دارد اما بسیار مورد توجه انبوه سازان قرار گرفته است.
ساخت و ساز در آنکاراآنکارا برای ساختمان سازی انتخاب خوبی است چون هزینه‌های زندگی در این شهر پایین است و آب و هوای خوبی دارد. به همین دلیل خیلی از افراد سکونت در این شهر را انتخاب می‌کنند.
در قسمت‌های مختلف شهر قیمت زمین برای شروع ساخت و ساز متفاوت است.
مثلاً در منطقه‌ی چانکایا و کیزیلای آنکارا قیمت بالاست اما در بلوک ایشچی قیمت زمین و ملک پایین‌تر است.
ساخت و ساز در ازمیرازمیر شهری با آب و هوای خوب و معتدل است که در سال‌های اخیر توجه گردشگران و سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است.
هزینه مورد نیاز برای ساخت و ساز در مناطق مختلف ازمیر با هم تفاوت دارد. منطقه چیلی و ناری دره از مناطق خوب ازمیر هستند که ساخت و ساز در آن مورد توجه سرمایه گذاران قرار دارد.
در منطقه کناک هم به دلیل اینکه در حاشیه ساحل است برای ساخت و ساز مناسب است.

سرمایه گذاری در ساخت و ساز ترکیه چند بخش دارد؟

سرمایه گذاری در ساختمان سازی در ترکیه امن و پر سود است و برای فعالان بازار سرمایه جذابیت زیادی دارد. همچنین بخش‌های مختلفی برای سرمایه گذاری در صنعت ساختمان در دسترس سرمایه گذاران قرار دارد. این بخش‌ها شامل موارد زیر است.

سرمایه گذاری در ترکیه با پروژه‌های در حال ساخت

یکی از موارد در دسترس برای سرمایه گذاران صنعت ساختمان، مشارکت در ساخت و خرید واحدهای ساختمانی در حال ساخت است. معمولاً شرکت‌های سازنده واحدها را به صورت پیش فروش و با شرایط ویژه نقد و اقساط در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌دهند.

قیمت‌ها در این شکل از فروش بسیار پایین است و همین امر نشان می‌دهد در آینده سود خوبی از این کار عاید سرمایه گذاران می‌شود. البته نوع مشارکت هم در میزان سود حاصل از ساخت و ساز تاثیر دارد.

مثلاً قراردادهای مشارکتی در ترکیه به این صورت است که سازنده و صاحب زمین بر سر یک مبلغ با هم توافق می‌کند. که به طور معمول 60 درصد سود را صاحب زمین بر می‌دارد و 40 درصد از سود به صاحب زمین تعلق می‌گیرد.

سرمایه گذاری در ترکیه با خرید زمین

یکی دیگر از راه‌های مشارکت در ساخت و ساز در کشور ترکیه خرید زمین است. شرایط خرید زمین این است که متراژ مورد نظر حداکثر 30 هکتار باشد و خریدار دو سال زمان دارد تا ساخت و ساز را در زمین خریداری شده شروع کند.

البته برای اینکه مشکلی برای خریدار پیش نیاد باید به این نکته توجه داشته باشد که زمین را به صورت 6 دانگ خریداری کند. چون اگر شرکا یا سهامدارانی در آن مشارکت داشته باشند ممکن است مشکلاتی را برای فرد خریدار ایجاد کند.

سرمایه گذاری در ترکیه با ساختمان‌های پیش ساخته منظور از ساختمان‌های پیش ساخته املاکی است که قبلاً پیش فروش می‌شد اما در حال حاضر فرایند ساخت آن‌ها تمام شده است.

بنابراین خرید کردن از این پروژه‌ها امن و مطمئن است. در شرایط ویژه با خرید این ساختمان‌ها هم می‌توان موفق به دریافت اقامت، تابعیت یا پاسپورت ترکیه شد.

آشنایی با مجوزهای ساخت و ساز کشور ترکیه

برای ثبت شرکت ساختمانی در ترکیه باید اسناد و اظهارات به دفاتر ثبت تجارت در شهری که شرکت در آن واقع است ارسال شود.

این مدارک بررسی می‌شود و توسط دفاتر ثبت تجارت تاییدیه رسمی دریافت می‌کند. در نظر داشته باشید که ثبت شرکت برای افراد غیر بومی هیچ نوع محدودیتی ندارد.

ساخت و ساز در کشور ترکیه مستلزم این است که سرمایه گذار پروانه کسب گرفته باشد. ممکن است قوانین ساخت و ساز در مناطق مختلف هر شهر با هم تفاوت داشته باشد که با آماده کردن مدارک و گرفتن پروانه کسب از شهرداری منطقه می‌توان فرایند ساخت و ساز را شروع کرد.

بعد از گرفتن پروانه کسب سرمایه گذار 2 سال فرصت دارد تا عملیات ساخت را شروع کند، اما از زمان گرفتن پروانه کسب تا 5 سال فرصت دارد که کار را به پایان برساند و اگر نتواند در این مدت کار را به پایان برساند باید مجدداً پروانه کسب بگیرد.

مطابق تبصره 35 قانون املاک و اراضی ترکیه اتباع خارجی باید در چهارچوب قوانین ترکیه اقدام به خرید ملک یا ساخت و ساز در ترکیه کنند. محدودیت خاصی برای اتباع خارجی وجود ندارد.

مگر همان قوانین و چهارچوب‌هایی که برای زمان اخذ پروانه کسب وجود دارد و استعلام‌هایی که برای شروع ساخت و ساز لازم است.

قوانین و محدودیت‌های زیر مربوط به خرید ملک و ساخت و ساز در ترکیه است.

  • اتباع خارجی مجاز نیستند زمین‌هایی را که در بخش امنیتی و نظامی ترکیه قرار دارد را خریداری کنند.
  • اتباع خارجی ترکیه می‌توانند برای معاملات از خدمات بانک‌ها و موسات مالی بدون محدودیت استفاده کنند.
  • در هر شهر و منطقه فردی که از اتباع خارجی است می‌تواند نهایتا 10 درصد مساحت آن منطقه را بخرد و 10 درصد نباید بیشتر از 30 هکتار باشد.

آیا ایرانیان نیز می توانند در ترکیه ساختمان بسازند؟

بله اتباع ایرانی نیز می توانند با رعایت شرایط و قوانین در ترکیه به کار ساختمان سازی بپردازند.

صنعت ساختمان سازی در ترکیه رونق دارد؟

در طی سال های اخیر صنعت ساختمان سازی کشور ترکیه با رشد قابل توجهی رو به رو بوده است؛ سودآوری و کسب درآمد بالایی داشته است.

منبع: practicallaw

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا