Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
آشنایی با کشور ترکیه

معرفی محله شیشلی استانبول و امکانات آن

تاریخچه و معرفی دیدنی های زیبای منطقه شیشلی استانبول

5/5 - (4 امتیاز)

محله شیشلی استانبول یکی از مناطق ۳۹گانه این شهر است که در بخش اروپایی آن قرار دارد. این منطقه اگرچه در کنار دریا نیست، اما در مجاورت خروجی پل بسفر قرار دارد که قاره آسیا را به قاره اروپا متصل می کند.

مساحت کل این منطقه حدود ۳۰ کیلومتر مربع است و به عنوان یک محله مسکونی مدرن در نظر گرفته می شود که در اواخر قرن ۱۹ در شمال میدان تقسیم پدیدار شد.

محله شیشلی همچنین جزو برجسته ترین مناطق تاریخی استانبول است که مسجد معروفی به نام مسجد شیشلی در آن قرار دارد. محله شیشلی از شرق با بشیکتاش، از شمال با ساریر، از غرب با ایوپ و کاگیتانه و از جنوب با بی اوغلو همسایه است.

شیشلی منطقه‌ای مجلل و زیبا در استانبول است که هر دوره از تاریخ به آن رنگ و لعابی هنرمندانه داده است؛ آن آثار معماری زیبا، آداب و رسوم اجتماعی سطح بالا، شرکتهای تجاری بزرگ و برندهای جهانی شناخته شده که آن را به عنوان خانه و کشور خود انتخاب کرده اند.

اگر به دنبال قلب تجاری استانبول، از گذشته‌های دور تا به امروز می‌گردید، باید بدانید محله شیشلی مقصد مورد نظر شما است.

در ادامه این مقاله به بررسی و توصیف ابعاد مختلف محله شیشلی (ŞIŞLI) استانبول می‌پردازیم. در ابتدا تاریخچه‌ی این محله‌ی قدیمی را مرور می‌کنیم، سپس در مورد وضعیت فعلی آن صحبت می‌کنیم و در ادامه مراکز تجاری و خرید و بناهای گردشگری این محله را با هم مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید.

تاریخچه محله شیشلی استانبول

تاریخچه محله شیشلی در استانبول
تاریخچه محله شیشلی در استانبول

شیشلی تا قبل از آغاز قرن نوزدهم یک منطقه روستایی با بافت کشاورزی بود که عمدتاً برای کشاورزی و به عنوان یک مقصد تفریحی مورد استفاده قرار می گرفت.

مدتی بعد در سالهای آخر امپراتوری عثمانی و سالهای اولیه تشکیل جمهوری ترکیه (در اواخر نوزدهم و اوایل قرن بیستم) کم کم تغیر کاربری داد و به عنوان یک منطقه مسکونی مورد استفاده قرار گرفت.

فرهنگ فرانسه در آن زمان تأثیر بسزایی بر الگوی معماری شهری شیشلی داشت. ساختمان‌های سنگی بزرگ با سقف‌های بلند که در کنار هم در خیابان‌های وسیع شیشلی قد برافراشته بودند، بالکن‌های آهنی مدرنی که بر پیاده‌روها و خیابان‌ها مشرف بودند.

از دیگر عناصر قالب شهری این منطقه می‌توان به آسانسورهایی اشاره کرد که به طور سنتی در وسط راه‌پله‌های مارپیچ ساخته می شدند.

بافت جمعیتی این منطقه هم شامل افرادی از طبقات متوسط اجتماعی بود که عمدتاً بازرگان بودند و دارای پیشینه‌ی قومی و فرهنگی متفاوتی بودند.

بازرگانان ساکن این منطقه عمدتاً اهل یونان، بالکان، ارمنستان و برخی از ترک زبان‌های کشورهای همسایه بودند. در واقع بسیاری از خانواده‌های ارمنی الاصل هنوز در این منطقه زندگی می‌کنند.

این منطقه همچنین برای اسکان خانواده تجار سوریه‌ای که برای تجارت به استانبول می‌آمدند، یک اقامتگاه موقت عالی محسوب می‌شد.

شیشلی یکی از اولین مناطقی در ترکیه بود که در اواخر قرن نوزدهم در آن خدمات تراموا، برق و گاز طبیعی ارائه شد.
پس از روی کار آمدن نظام جمهوری ترکیه در دهه 1920، ساختمان‌های بیشتر و بزرگ‌تری در امتداد خیابان‌های بزرگ شیشلی، ساخته شد، جایی که مغازه‌ها در کنار ساختمان‌های بلند مسکونی و ادارات قرار داشتند.

هتل هیلتون استانبول نیز در سال 1950 در این منطقه ساخته شد که هنوز هم یکی از مکان های دیدنی این شهر محسوب می‌شود. به دنبال آن بسیاری از هتل های دیگر نیز در محله شیشلی ساخته شدند.

وضععیت فعلی محله شیشلی

پس از اینکه حجم عمده ساکنان خارجی این منطقه به خارج از مرزهای تاریخی استانبول رفتند، ساختمان های اصلی منطقه به شرکت ها، بانک ها و سوپرمارکت های پر زرق و برقی تبدیل شدند.

در دهه ۱۹۷۰، بیشتر ساختمان های قدیمی محله شیشلی استانبول مدرنیزه شدند و برخی از آنها با ساختمان های چند طبقه مدرن جایگزین شدند.

کوچه های پشتی خیابان‌های اصلی محله شیشلی هنوز مسکونی هستند و بسیاری از خانواده های کارگری و دانشجویان در آن سکونت دارند.

مانند بسیاری از نقاط دیگر استانبول، تعداد افرادی که در ساختمان‌های محله شیشلی زندگی و کار می‌کنند، بسیار بیشتر از حد استاندارد است. به عنوان مثال، پیدا کردن یک جای پارک برای ماشین‌تان در منطقه قدیمی شیشلی اصلا کار آسانی نیست!

مراکز تجاری و خرید محله شیشلی در استانبول

مراکز تجاری و خرید محله شیشلی در استانبول
مراکز تجاری و خرید محله شیشلی در استانبول

محله شیشلی استانبول به لطف خدمات حمل و نقل عمومی مناسب و زیرساخت های مدرنی که دارد، مرکزی اصلی تجارت و خرید و فروش استانبول محسوب می‌شود.

به عنوان مثال مرکز خرید جواهر استانبول، بزرگترین مرکز خرید اروپا و دومین مرکز خرید بزرگ جهان است که در محله شیشلی استانبول قرار دارد.

در خیابان اصلی شیشلی چندین آسمان خراش بزرگ که هر یک آن‌ها چندین کاربری مختلف و مجزا دارد، پشت سر هم ردیف شده‌اند.

به دلیل رابطه تاریخی دیرینه بین محله شیشلی و طبقات بالای اجتماعی، می‌توان گفت این شیشلی یک محله مجلل محسوب می‌شود که خانه بسیاری از برندهای لوکس در سطح جهان است، به ویژه در منطقه زیبای نیشان‌تاشی.

علاوه بر این بسیاری از مراکز آموزشی لوکس استانبول در محله شیشلی قرار دارد که عمدتا شامل مدارس مقطع متوسطه به صورت شبانه‌روزی می‌باشد.

بناهای گردشگری محله شیشلی

بناهای گردشگری محله شیشلی
بناهای گردشگری محله شیشلی

محله شیشلی استانبول دارای طیف وسیعی از جاذبه‌های گردشگری است که همه سلیقه‌ها و نیازهای شهروندان و توریستان این منطقه را برآورده می‌کند، از جمله:

موزه ها و مکان های تاریخی محله شیشلی

 • موزه آتاتورک
 • بنای یادبود آزادی
 • استادیوم‌های شیشلی
 • موزه نظامی استانبول

ساختمان های هنری محله شیشلی

 • سالن کنسرت جمال رشید ری
 • سالن تئاتر روباز جمیل توپوزلو

ساختمان های مذهبی محله شیشلی

 • مسجد شیشلی
 • مسجد تسویکیه
 • کلیسای جامع روح القدس

مراکز خرید محله شیشلی

 • مرکز خرید جواهر
 • مرکز خرید کانیون
 • مرکز خرید پروفیلو
 • مرکز خرید مترو سیتی

آسمان خراش ها محله شیشلی

 • آسمان خراش سابانچی
 • آسمان خراش شیشلی پلازا
 • آسمان خراش الماس استانبول
 • آسمان خراش یاقوت کبود استانبول

نکته پایانی

اگر هدفتان از سفر به استانبول مراجعه به مراکز خرید لوکس اروپایی و خرید از برندهای معتبر جهانی است، محله شیشلی در شهر استانبول یک مقصد ایدئال برای شما محسوب می‌شود.

اگر هم که به قصد گردش و سیاحت به این شهر تاریخی سفر کرده‌اید باید بدانید که محله شیشلی استانبول اماکن تاریخی و دیدنی بسیاری دارد که قطعا ارزش گشت و گذار دارد.

از منظر معماری شهری و دیدن آثار فاخر معماری که مربوط به اعصار مختلف هستند نیز محله شیشلی استانبول یه مقصد عالی محسوب می‌شود. پس در سفر بعدی خودتان به استانبول بازدید از این محله را در لیست مقاصد سفر خود جای دهید.

منبع: theculturetrip, life-globe

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا