Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
تحصیل

همه چیز در مورد آزمون تومر 2022 منابع، ساختار آزمون و هزینه های ثبت نام

5/5 - (5 امتیاز)

کلمه (TOMER) مخفف عبارت (Türkçe Öğretim Merkezi) به معنای مرکز آموزش زبان ترکی است. لازم به ذکر است که این آزمون یکی از شناخته‌شده‌ترین و مهمترین آزمون های زبان ترکی برای پذیرش در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور می‌باشد.

آزمون تومر برای مراکز آموزشی مختلف کشور ترکیه، از جمله دانشگاه‌های این کشور بسیار حائز اهمیت بوده و از اعتبار بالایی برخوردار است. از این لحاظ می توان این آزمون را یکی از پیش نیازهای اصلی ورود به دانشگاه های کشور ترکیه دانست، به خصوص آنهایی که زبان آموزشی‌شان ترکی استانبولی است.

هدف از برگزاری این آزمون، سنجش سطح زبان ترکی استانبولی، متقاضیان ورود به دانشگاه‌های کشور ترکیه می باشد. به عبارت ساده تر، این مدرک مشابه گواهینامه‌های آیلتس و تافل در زبان انگلیسی است، با این تفاوت که زبان مورد سنجش در این آزمون زبان ترکی استانبولی است.

در واقع تمام افرادی که قصد کار، تحصیل یا اخذ شهروندی ترکیه را دارند، باید قادر باشند که در آزمون Tomer حد نساب نمرات تعیین شده را کسب کنند.

آشنایی با ساختار آزمون تومر

ساختار آزمون tomer
ساختار آزمون tomer

آزمون Tomer معیاری برای سنجش مهارتهای زبان ترکی متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ترکیه است که تحت نظر دانشگاه آنکارا و به صورت هفتگی برگزار می شود.

هزینه ثبت نام در این آزمون 100 یورو می باشد. حداقل نمره ورود به کالج برای آزمون Tomer، نمره ۶۰ است. در این آزمون شما باید به 100 سوال در 240 دقیقه پاسخ دهید. نتایج آزمون ظرف 3 تا 15 روز پس از آزمون اعلام می شود.

آزمون Tomer از شش بخش مهارت‌های شنیداری، دستور زبان، خواندن، تعامل گفتاری، مهارت‌های بیانی و نگارش تشکیل شده است که دانش ترکی استانبولی شما را در تمامی این جنبه ها به دقت می سنجد.

کلیه متقاضیان خارجی برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های ترکیه باید برای دریافت مدرک تومر اقدام کنند. متقاضیان این دوره برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان مانند MTU باید مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس را نیز ارائه دهند.

جویندگان کار در ترکیه نیز باید برای اطمینان از تسلط نسبی آنها به زبان ترکی گواهی آزمون Tomer را به محل کار خود ارائه دهند. افرادی که قصد اخذ تابعیت ترکیه را دارند نیز باید در آزمون تومر شرکت کنند.

طبقه بندی مدرک آزمون Tomer

مدرک آزمون Tomer در دو نوع مختلف به متقاضیان ارائه می شود:

  • دیپلم تومر (Diploma)
  • گواهینامه تومر (Certificate)

دیپلم تومر

این مدرک مادام العمر معتبر است و پس از شرکت در آزمون تومر، تسلط شما به ترکی استانبولی برای همیشه تایید می شود. دانشگاه های سراسر ترکیه دیپلم تومر را برای ادامه تحصیل می پذیرند.

متقاضیان تحصیل در ترکیه باید در این آزمون حداقل نمره C1 را کسب کنند و افرادی که قصد کار در ترکیه را دارند نیز می توانند با نمره C2 در این کشور مشغول به کار شوند.

گواهینامه تومر

اعتبار این مدرک بین 6 ماه تا 2 سال بوده و در دو سطح مقدماتی و متوسط برگزار می شود. اعتبار گواهینامه مقدماتی 6 ماه است و شرکت کننده در این آزمون برای اخذ گواهینامه متوسط که 2 سال اعتبار دارد باید حداقل نمره B1 را کسب کند.

در پایان مدت اعتبار گواهی، متقاضی باید مجددا برای تمدید اعتبار آن اقدام کند. همانطور که آزمون تافل توسط ETS برگزار می شود، آزمون TOMER نیز توسط UTS برگزار می شود که مخفف Uzaktan Turkce Sinavi است.

سطوح مختلف تومر

سطوح مختلف آزمون tomer
سطوح مختلف آزمون tomer

آزمون تومر دارای 6 سطح از A1 تا C1 است:

سطح A1توانایی عمومی ارتباطتوانایی بیان پرسش و پاسخ های ساده
سطح A2دانش زبان پایهتوانایی صحبت در مورد موضوعات روزمره
سطح B1مهارت های زبانی متوسطتوانایی تعامل در برخی موقعیت های غیرعادی، مانند افتتاح حساب بانکی
سطح B2دانش زبانی خوبتوانایی توصیف طیف گسترده ای از موضوعات به عنوان مثال برای توصیف دقیق یک مکان
سطح C1دانش زبانی بسیار خوبقادر به صحبت و گفتگو در مورد موضوعات و مسائل غیرقابل پیش بینی
سطح C2دانش زبان در سطح زبان مادریهمانند کسی که زبان اصلی اون ترکی است صحبت کنند و به راحتی در جستجو موضوعات علمی باشند.

مراکز مجری آزمون Tomer

آزمون تومر مستقیماً توسط دانشگاه آنکارا مدیریت می شود و کلیه امور مربوط به برگزاری این آزمون اعم از ثبت نام، ارسال مدارک و نتایج توسط همین دانشگاه انجام می شود.

به منظور توسعه این آزمون، این مرکز در کشورهای مختلف جهان و در شهرهای مختلف ترکیه و سایر کشورها نمایندگی‌هایی دایر کرده است تا آزمون Tomer و سایر موارد مربوط به آن برای همه افراد در سراسر جهان قابل دسترس باشد.

لازم به ذکر است تنها مراکزی که زبان ترکی را به صورت اصولی و به شیوه‌ای علمی به دانشجویان آموزش می‌دهند، مراکز وابسته به دانشگاه آنکارا می باشند. در ایران نیز نمایندگانی از دانشگاه آنکارا برای سهولت شرکت ایرانیان در این آزمون حضور دارند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در تومر

  • کپی پاسپورت
  • دو قطعه عکس پرسنلی
  • اگر پاسپورت ندارید، شناسنامه خود را به ترکی ترجمه کنید

هزینه آزمون Tomer

  • هزینه گواهینامه آزمون Tomer هم 100 یورو است.
  • هزینه مدرک دیپلم تومر حدود 150 یورو می باشد.

مراحل عمومی ثبت نام

برای ثبت نام تومر به مراکز ثبت نام مجاز در کشور خود شرکت کنید و ضمن ارائه مدارک مورد نیاز، هزینه آزمون را نیز پرداخت کنید. برای یادگیری زبان ترکی استانبولی هم می توانید به صورت خودآموز این زبان را فرا بگیرید و هم می‌توانید در کلاس های آمادگی آزمون تومر شرکت کنید.

در هر صورت مرجع رسمی و اعلام شده‌ی این آزمون کتاب های هیتیت (Hitit) می باشد. شما باید در آزمون های آنلاین که به صورت آزمایشی در سایت موسسه آزمون Tomer برگزار می شود، شرکت کنید تا سطح زبان خود را مشخص کرده و در آن سطح مورد آزمون قرار بگیرید.

منابع مطالعاتی بیشتر برای Tomer

مهمترین منابع مطالعاتی برای آزمون تومر عبارتند از:

  • مجموعه کتاب های MER

در انتهای این کتاب ها به نمونه سوالاتی که در تومر پرسیده می‌شود دسترسی خواهید داشت.

  • مجموعه کتاب های Hitit

این کتاب ها به طور خاص برای متقاضیان آزمون تومر نوشته شده است. در واقع می توان این منبع را منبع رسمی برای قبولی در این آزمون دانست.

البته آنچه باید در مورد آزمون Tomer در نظر بگیرید هدفی است که در این آزمون به دنبال آن هستید، به عنوان مثال آیا برای ثبت نام در مدرسه، ویزای کار و غیره به این آزمون نیاز دارید یا موارد دیگری هم هست؟

می‌توانید از دیکشنری های ترکی نیز استفاده کنید. مهم ترین این فرهنگ لغت Buyuk turkce sozluk است.

منبع: rootinvest, beykent

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا