Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
گردشگری در ترکیه

آکواریوم سی‌ لایف استانبول | تجربه‌ای شگفت انگیز

کشف دنیای جذاب آکواریوم استانبول

5/5 - (4 امتیاز)

آکواریوم سی‌ لایف استانبول یک آکواریوم عمومی بزرگ است که در منطقه‌ی بایرام پاشا در شهر استانبول ترکیه واقع شده است.

آکواریوم سی‌ لایف اولین آکواریوم عمومی ترکیه است که یکی از بزرگترین آکواریوم‌های عمومی در اروپا محسوب می‌شود. این آکواریوم علاوه بر فراهم آوردن یک جاذبه توریستی در استانبول، یک مرکز تحقیقات زیست‌شناسی دریایی است.

در آکواریوم سی‌ لایف، شما می توانید از طریق یک تونل شیشه‌ای ۸۳ متری با زاویه‌ی دید ۲۷۰ درجه‌ای، یک منظره‌ی پانوراما از بستر دریا را مشاهده کنید.

این آکواریوم یکی از جاهای دیدنی استانبول است و در حالی که حیوانات دریایی در اطراف و بر روی سر شما شنا می کنند، شما می‌توانید ۲۱ زیستگاه دریایی مختلف را مورد اکتشاف قرار دهید که شامل دالان دلقک ماهی‌ها، دالان نهنگ ها، دالان پیراناها، دالان لاک‌پشت‌ها، بزرگترین مجموعه‌ی کوسه در اروپا و دالان ستاره دریایی و خرچنگ‌ها به همراه ۱۵۰۰۰ گونه‌ی دریایی دیگر در این آکواریوم است.

علاوه بر این شما می‌توانید یک تجربه تعاملی بکر را در این آکواریوم تجربه کنید که «خلاقیت‌های شگفت‌انگیز» نامیده می شود، جایی که کودکان می توانند ماهی های رویایی خود را نقاشی کنند، آن‌ها را رنگ کنند و با استفاده از یک اسکنر چند رسانه ای اسکن کنند و سپس از تماشای زندگی آن‌ها در آکواریوم دیجیتال این مجموعه لذت ببرند.

در واقع فرصت‌های زیادی برای ماجراجویی، یادگیری و تفریح در آکواریوم سی‌ لایف استانبول وجود دارد! دیدار با بزرگترین مجموعه کوسه های زنده در سطح جهان، دیدن نهنگ ها و لاک پشت های دریایی و بسیاری از موجودات دریایی شگفت انگیز دیگر. شما حتی می توانید ستاره‌های دریایی و خرچنگ‌ها را در استخرهای تعاملی این آکواریوم لمس کنید.

آکواریوم سی‌ لایف در استانبول زیرمجموعه‌ی بزرگترین و بازدید کننده ترین مجموعه آکواریوم های تعاملی در سطح جهان یعنی شرکت «سی لایف» است که بیش از ۴۰ سال تجربه و دانش خود را در ۵۱ مکان مختلف در ۴ قاره جهان به عرصه‌ی نمایش گذاشته است.

آکواریوم سی‌ لایف که یک جاذبه توریستی در استانبول است با زیربنای بیش از ۸۰۰۰ متر مربع در مرکز خرید بایرام پاشا قرار دارد. در این آکواریوم، یک تونل زیر آب به طول ۸۳ متر وجود دارد که تقریبا هم اندازه‌ی طول یک میدان فوتبال است. در حقیقت این طولانی ترین تونل دریایی در کشور ترکیه و قاره اروپا است.

در آکواریوم سی‌ لایف، حدود ۱۵۰۰۰ موجود دریایی در قالب بیش از ۵۰۰ گونه مختلف و در فضایی حاوی ۵ میلیون لیتر آب زندگی می کنند. این مجموعه شامل بزرگترین خانواده کوسه‌ها و ۲ مورد از بزرگترین کوسه‌های زنده‌ی جهان می‌باشد.

یکی دیگر از گونه های زیستی موجود در این آکواریوم بزرگ، خرچنگ نعل اسبی است، گونه ای که ۵۷۰ میلیون سال قدمت دارد و زبان آنها حدود ۵/۱ متر طول دارد و در افسانه‌های سرخپوستان آمازون به آن اشارات زیادی شده است.

گونه‌های زیستی آکواریوم سی‌ لایف استانبول

گونه‌های زیستی آکواریوم سی‌ لایف
گونه‌های زیستی آکواریوم سی‌ لایف

کوسه ببری شنی

کوسه‌های ملقب به «ببری شنی» اغلب در خلیج های کم عمق و در اطراف صخره های مرجانی دیده می شوند و گاهی هم به ندرت در عمق حدود ۲۰۰ متری در اقیانوس اطلس و اقیانوس هند مشاهده می‌شود، سر کوسه‌ی ببری شنی به شکل مخروطی مسطح است.

بدن آن پهن پیکر و بزرگ و عرض دهانش فراتر از فاصله‌ی چشمانش است. چشمهای کوسه ببری شنی کوچک و بدون پلک است.

رنگ چشمان این کوسه خاکستری است با نقاط قرمز مایل به قهوهای روی آن. کوسه‌ی ببری شنی با دهان باز شنا می کند و سه ردیف دندان تیز در دهان او وجود دارد.

کوسه‌های کله چکشی

جاذبه های دیدنی آکواریوم استانبول
جاذبه های دیدنی آکواریوم استانبول

کوسه های کله چکشی در سراسر جهان در آب های گرمسیری و معتدل یافت می شوند. این کوسه‌ها معمولا در نزدیکی ساحل و صخره های دریایی دیده می شوند و همچنین گاهی اوقات در اقیانوس‌ها.

آنها در حدود 20-30 سال طول عمر می‌کنند و می توانند تا حدود ۶ متر رشد کنند. این هیولاها می توانند تا 1000 پوند (450 کیلوگرم) وزن داشته باشند.

شکل عجیب و غریب سر کوسه‌های کله چکشی دو مزیت منحصر به فرد نسبت به سایر کوسه ها به آن‌ها می دهد.

موقعیت چشم آنها به گونه‌ای است که آنها دارای دید 360 درجه هستند و وجود سنسورهای الکترومغناطیسی در قسمت پایین سر کوسه‌های کله چکشی آن‌ها را قادر می سازد تا شکار‌های خود را حتی زیر شنها به راحتی پیدا کنند.

کوسه‌های کله چکشی به طور رسمی به عنوان گونه در معرض خطر طبقه بندی شده‌اند. در 30 سال گذشته، جمعیت آن‌ها تا 90 درصد کاهش یافته است که عمدتا به دلیل صید بیش از حد این گونه بوده است.

انواع لاک پشت

هشت گونه مختلف از لاک پشت های دریایی زنده در آکواریوم سی‌ لایف در استانبول وجود دارد.

پنج گونه از این لاک‌پشت‌ها بومی مدیترانه هستند و سه گونه دیگر از خط ساحلی ترکیه برای لانه سازی استفاده می کنند.

با اینکه بسیاری از این لاک پشت ها هر بار بین 100 تا 200 تخم می‌گذارند، تقریبا تمام آن‌ها در لیست گونه‌های در معرض خطر قرار دارند.

دلقک ماهی

در کارتون «در جستجوی نمو»، شما شاهد یکی از جذاب‌ترین ماهی‌های شناخته شده اقیانوسی بودید، یعنی دلقک ماهی.

اما آیا می دانستید که دلقک ماهی در میان شاخک های سمی گونه‌ای از انمون های دریایی زندگی می کند؟

آنها جزو معدود موجودات اقیانوسی هستند که می توانند این کار را انجام دهند، زیرا بدن آنها توسط یک لایه پوست اضافه بر روی پوست اصلی آن‌ها محافظت می شود.

دلقک ماهی‌ها زندگی در انمون‌های دریایی را به این خاطر دوست دارند که آنها از دست شکارچیان محافظت می کند و همچنین می توانند از مواد غذایی باقی مانده دریای انمون‌ها استفاده کنند.

آنها همچنین با خوردن جلبک ها و دیگر بقایای صخره‌ای دیگر، به حفظ محیط زیست دریایی کمک زیادی می کنند.

تمام دلقک ماهی در ابتدا به عنوان پسر متولد می‌شوند و هنگامی که زنی می میرد بزرگترین مرد گروه تغییر جنسیت می‌دهد.

عروس دریایی

در این جاذبه توریستی در استانبول موجودات عجیب و غریب زیادی وجود دارد، اما عروس‌های دریایی مطمئنا یکی از جالب ترین آن‌ها هستند. بیش از 95٪ حجم بدن آن‌ها آب است و مغز، قلب و هیچ‌گونه استخوانی ندارند. مخازن عروس‌های دریایی استوانه ای شکل است و آب به طور مداوم در داخل آن‌ها حرکت می کند.

آکواریوم سی لایف در کجای استانبول واقع شده است؟

آکواریوم سی‌ لایف در مرکز خرید فروم استانبول، واقع شده است. این مرکز خرید در چند قدمی ایستگاه مترو Kocatepe قرار دارد.

آکواریوم سی‌ لایف در استانبول چه ساعاتی باز است؟

آکواریوم سی‌ لایف همه روزه از ساعت 10:00 تا 20:00 باز است. آخرین زمان ورود به آکواریوم ساعت 19:00 است.

بازدید از آکواریوم سی‌ لایف چقدر طول می کشد؟

میانگین زمان بازدید 1.5 ساعت است. اما زمان بازدید محدودیتی ندارد.

هزینه ورودی آکواریوم استانبول چقدر است؟

هزینه ورودی آکواریوم سی‌ لایف 14 یورو است.

منبع: tripadvisor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا