Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
آشنایی با کشور ترکیه

وضعیت خدمات پزشکی در ترکیه در سال 2022؛ هزینه‌ ها و بیمه‌ ها

5/5 - (5 امتیاز)

نظام سلامت و خدمات بهداشتی درمانی در کشور ترکیه، یک سیستم بسیار پیچیده است که شامل ادارات و برنامه‌های اجرایی متنوعی است.

تمام فعالیت‌های مربوط به نظام سلامت و رفاه اجتماعی در کشور ترکیه توسط وزارت بهداشت این کشور اداره می‌شوند.

این وزارتخانه همچنین مسئولیت اداره بیمارستان‌های دولتی را نیز بر عهده دارد و بر عملکرد بیمارستان‌های بخش خصوصی این کشور نظارت می‌کند.

علاوه بر بخش دولتی و خصوصی، برخی از دانشگاه‌ها و وزارت دفاع ترکیه نیز بیمارستان‌هایی را در سطح این کشور راه‌اندازی کرده‌اند.

کیفیت ارائه‌ی خدمات پزشکی در ترکیه از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت است.

اما خبر خوب برای مهاجران و مسافرانی که به این کشور سفر می‌کنند این است که هزینه‌ی خدمات پزشکی در ترکیه به طور کلی ارزان‌تر از سایر کشورهای اروپایی است و تعداد بیمارستان‌های خصوصی و دولتی فعال در آن به طور میانگین بیشتر از سایر کشورهای منطقه است.

در حقیقت در طی یک دهه گذشته، یک برنامه اصلاحات جامع در بخش سلامت و نظام بهداشتی ترکیه اجرا شده که هدف آن افزایش نسبت بخش خصوصی به بخش دولتی در حوزه‌ی مراقبت‌های بهداشتی بوده است.

خوشبختانه در شهرهای بزرگ ترکیه، مانند استانبول یا آنکارا بیمارستان‌های باکیفیت زیادی وجود دارد که پزشکان و کارکنان آن اکثراً می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند.

با این حال، باید در نظر داشت با وجود همه این پیشرفت‌ها هنوز هم برای افرادی که در مناطق روستایی این کشور زندگی می‌کنند، دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی در برخی موارد بسیار محدود و سخت است.

اگر شما در حال برنامه‌ریزی برای سفر یا مهاجرت به کشور ترکیه هستید، وقت آن است که با نظام پزشکی ترکیه کمی آشنا شوید.
در ادامه‌ی این مقاله، ما به بررسی وضعیت خدمات پزشکی در کشور ترکیه می‌پردازیم سپس هزینه‌ها و شرایط پوشش بیمه‌های مختلف را در این کشور برای شما تشریح می‌کنیم. با ما همراه باشید.

استفاده از خدمات پزشکی در ترکیه

خدمات پزشکی کشور ترکیه برای افراد خارجی
خدمات پزشکی کشور ترکیه برای افراد خارجی

دولت ترکیه، به عنوان یک نظام سوسیالیست، خدمات پزشکی و آموزش و پرورش را به با یارانه‌ی دولتی به تمام شهروندان خود ارائه می‌دهد.

در واقع به واسطه‌ی سیستم تأمین اجتماعی این کشور که خدمتی تحت عنوان نام بیمه درمانی عمومی به شهروندان این کشور ارائه می‌دهد بخش عمده‌ای از هزینه‌های پزشکی توسط دولت این کشور پرداخت می‌شوند.

شروط اصلی برای اتباع خارجی مقیم این کشور که تمایل دارند از خدمات پزشکی ترکیه با یارانه‌ی دولتی استفاده کنند این است که در کشور دیگری برای آن‌ها بیمه‌ی درمانی رد نشود و برای مدت بیش از یک سال با مجوز اقامت در ترکیه زندگی کرده باشند.

اتباع کشورهای خارجی می‌توانند پس از طی این دوره زمانی از طریق ارسال درخواست از بیمه سلامت عمومی بهره‌مند شوند.

از سوی دیگر، اخذ شهروندی کشور ترکیه توسط برنامه سرمایه‌گذاری یا خرید ملک به ارزش حداقل ۲۵۰۰۰۰ دلار در این کشور شما را واجد شرایط دریافت بیمه سلامت عمومی بدون گذراندن بازه‌ی زمانی یک ساله می‌کند.

اتباع خارجی که شهروندی کشور ترکیه را با خرید حداقل ۲۵۰ هزار دلار مستغلات به دست آوردند، هم خودشان و هم خانواده آنها می‌توانند از مزایای خدمات پزشکی در کشور ترکیه به صورت یارانه‌ای و برای تمام عمرشان بهره‌مند شوند.

همسر، کودکان زیر سن هجده سال و والدین اتباع خارجی که حق بیمه بهداشت عمومی را دارند می‌توانند از این خدمات بهره‌مند شوند.

بیمه درمانی عمومی برخی از مراکز درمانی خصوصی خاص را به همراه تمام بیمارستان‌ها و کلینیک‌های دولتی را پوشش می‌دهد.

مراکز بهداشت خانواده که تقریباً تمام محلات مستقر هستند نیز خدمات پزشکی را برای بیمه‌شدگان دولتی فراهم می‌کنند.

افرادی که بیمه درمانی عمومی دارند می‌توانند از طریق تماس یا با استفاده از اپلیکیشن سازمان تأمین اجتماعی این کشور، اقدام به اخذ نوبت از پزشک مورد نظر خود در بیمارستان‌های دولتی بکنند.

با استفاده از این روش از زمان انتظار بیماران در بیمارستان‌ها، کاسته می‌شود و از ایجاد صف‌های طولانی و اتلاف وقت مراجعین جلوگیری می‌شود.

بیمه درمانی عمومی نه تنها هزینه‌ی معاینه بیماران را پوشش می‌دهد، بلکه هزینه‌های تکمیلی درمان و دارو را نیز پوشش می‌دهد.

سازمان تأمین اجتماعی ترکیه ضمن عقد قرارداد با تمام داروخانه‌های دولتی و اکثر داروخانه‌های بخش خصوصی این کشور امکان تهیه دارو با یارانه‌ی دولتی را برای بیمه شدگان این کشور فراهم کرده است.

خدماتی که به صورت رایگان به افراد دارای بیمه درمانی عمومی ارائه می‌شود، شامل این موارد است:

 • هزینه جراحی و پیوند عضو
 • هزینه‌های معاینه و تشخیص بیماری
 • کلیه‌ی هزینه‌های خدمات پزشکی کشور ترکیه
 • هزینه فیزیوتراپی و توان‌بخشی پس از جراحی
 • هزینه درمان‌های طولانی‌مدت مانند شیمی‌درمانی، پرتودرمانی، دیالیز و غیره
 • همچنین خدمات مراقبت در خانه برای بیماران مزمن، افراد معلول و افراد سالخورده
 • هزینه خدمات بیوشیمی تشخیصی، میکروبیولوژی، معاینات پاتولوژی، معاینه رادیولوژی، و تصویربرداری انجام شده در طی درمان سرپایی

سیستم بهداشت بخش خصوصی

تعداد زیادی از بیمارستان‌ها و کلینیک‌های بخش خصوصی در ترکیه وجود دارد که مراقبت‌های بهداشتی نسبتاً مقرون به صرفه‌ای ارائه می‌دهند و از استانداردهای بالایی هم برخوردار هستند.

در واقع، کشور ترکیه دارد کم کم به یک مرکز گردشگری پزشکی در سطح منطقه تبدیل می‌شود. ترکیه به طور خاص برای جراحی‌های زیبایی و همچنین درمان‌های دندانپزشکی و ناباروری در سطح منطقه شناخته شده است.

هزینه خدمات درمانی در ترکیه بالا نیست و بسیاری از پزشکان نیز به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.

بیمه درمانی خصوصی برای اتباع خارجی در ترکیه

سیستم مراقبت بهداشتی در ترکیه
سیستم مراقبت بهداشتی در ترکیه

برای افرادی که به مراقبت‌های بهداشتی عمومی در ترکیه دسترسی ندارند یا افرادی که تمایل دارند از مراقبت‌های بهداشتی خصوصی استفاده کنند، استفاده از یک بیمه درمانی خصوصی، یک حرکت هوشمندانه است.

با وجودی که هزینه خدمات پزشکی در ترکیه به طور معمول کمتر از همتایان غربی آن است، باز هم استفاده از یک بیمه سلامت خوب می‌تواند در طولانی مدت باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما شود.

شما می‌توانید خدمات بیمه درمانی خصوصی را در ترکیه با پرداخت هزینه ماهانه به یک شرکت بیمه دریافت کنید. بیمه درمانی خصوصی مزایای بیشتری را نسبت به بیمه تأمین اجتماعی ترکیه ارائه می‌دهد.

زمان انتظار برای دریافت خدمات پزشکی بخش خصوصی در کشور ترکیه بسیار کوتاه‌تر از بخش دولتی می‌باشد و کیفیت خدمات و هزینه‌های غیرمنتظره کمتر است.

همچنین پیدا کردن پزشکانی که قادر به تکلم به زبان انگلیسی هستند در بیمارستان‌های خصوصی آسان‌تر است.

خدمات درمانی در ترکیه تحت پوشش بیمه‌های خصوصی عبارت‌اند از:

 • هزینه‌های دارو
 • هزینه معاینات پزشکی
 • هزینه آزمایش‌های تشخیصی
 • هزینه فیزیوتراپی پس از عمل
 • هزینه درمان در بخش مراقبت‌های ویژه
 • هزینه شیمی‌درمانی، پرتودرمانی، دیالیز
 • هزینه پیوند قرنیه، کلیه، پانکراس، کبد، قلب و ریه
 • هزینه‌ی اتاق، تختخواب و غذای همراه بیمار در طول دوره بستری.
 • هزینه‌ی خدمات بیمارستانی (عمل، بیهوشی، دارو، آزمایشگاه، رادیولوژی و غیره)
 • هزینه درمان‌های پزشکی سرپایی (مسمومیت غذایی، درمان‌های سوختگی ساده)
 • هزینه درمان‌های مربوط به درمان دندان‌ها و بینی که ناشی از حوادث ترافیکی است
 • هزینه هزینه‌های اندام مصنوعی در صورت از دست دادن اندام به علت حادثه یا بیماری
 • هزینه‌ی آزمایش‌های بیوشیمی، میکروبیولوژی، پاتولوژی، رادیولوژی و تصویربرداری در طی بستری

این مزایا ممکن است بسته به شرکت بیمه متفاوت باشد.

مراکز بهداشتی درمانی خانواده در ترکیه

مراکز بهداشتی درمانی خانواده در تمام شهرها و روستاهای ترکیه وجود دارد. برای استفاده از خدمات این مراکز به صورت رایگان شما فقط باید مجوز اقامت و یا پاسپورت خود را در این کلینیک‌ها ارائه دهید.

هزینه خدمات درمانی در ترکیه برای اتباع خارجی

هزینه خدمات پزشکی و درمانی در ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه‌تر است.

بسیاری از مسافران، این کشور را برای انجام عمل‌های تخصصی، درمان ناباروری یا پیوند مو انتخاب می‌کنند. جراحی‌های زیبایی نیز در میان خدمات پزشکی در کشور ترکیه محبوبیت زیادی دارد.

به طور کلی، سیستم مراقبت‌های بهداشتی در ترکیه روز به روز بهتر می‌شود. گردشگری پزشکی نیز در این کشور در حال توسعه است.

به عنوان مثال، هزینه خدمات دندانپزشکی در ترکیه نیز 50 تا 70 درصد ارزان‌تر از سایر کشورهای اروپایی و ایالات متحده است.

ضمناً شما اگر خدمات بیمه دولتی تأمین اجتماعی را انتخاب کنید، می‌توانید خدمات دندانپزشکی را به صورت رایگان در بیمارستان‌های دولتی و دانشگاه‌های علوم پزشکی این کشور دریافت کنید.

تهیه دارو و داروخانه‌ها در ترکیه

قیمت دارو نیز در کشور ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی ارزان‌تر بوده و در دسترس‌تر است. بر خلاف ایالات متحده و اروپا، تنها داروخانه‌ها خدمات فروش دارو را در ترکیه ارائه می‌دهند.

به طور کلی، داروخانه‌ها در این کشور روز دوشنبه تا شنبه از ساعت 09:00 تا 19:00 باز هستند. اکثر داروخانه‌ها در یکشنبه‌ها تعطیل هستند، اما شما همیشه می‌توانید یک داروخانه شبانه‌روزی را در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید.

خدمات اورژانس پزشکی در ترکیه

خدمات اورژانس پزشکی در ترکیه رایگان است، اما بیمارستان‌های خصوصی ممکن است برای پذیرش بیماران اورژانسی از شما هزینه دریافت کنند.

با این حال، در مقایسه با کشورهای دیگر، این هزینه‌ها بسیار کمتر است. در مورد حوادث شدید، شما می‌توانید هم با آمبولانس دولتی و هم با آمبولانس خصوصی تماس بگیرید.

با این حال، رسیدن آمبولانس دولتی به محل حادثه می‌تواند کمی بیشتر طول بکشد. در صورت بروز شرایط اضطراری، شما می‌توانید در سراسر کشور ترکیه با شماره 112 تماس بگیرید.

توصیه‌های بهداشتی برای سفر به ترکیه

به عنوان یک توریست و مسافر در کشور ترکیه به شما توصیه می‌شود که فقط آب بسته‌بندی مصرف کنید.

بیماری مالاریا در مناطق جنوب شرقی ترکیه حضوری شایع دارد و اگر به این مناطق سفر می‌کنید، پیشگیری و واکسیناسیون برای شما ضروری است.

اکتبر پرخطرترین زمان از لحاظ ریسک ابتلا به مالاریا است و بنابراین باید در طول این ماه باید اقدامات احتیاطی بیشتری انجام داد.

وضعیت بیمه درمانی در کشور ترکیه چگونه است؟

نظام بهداشت و سلامت ترکیه در میان ۱۹۵ کشور جهان، در جایگاه شصتم قرار دارد. تعداد روزافزون دانشکده‌های پزشکی و متخصصان پزشکی در کشور ترکیه‌، نشانه‌ای دال بر پویایی و کیفیت نظام سلامت این کشور است.

منبع: healthmanagement

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا