Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
آشنایی با کشور ترکیه

رجیستر گوشی در ترکیه در سال 2022

روش رجیستر کردن موبایل در ترکیه

5/5 - (4 امتیاز)

هنگامی که به عنوان یک خارجی به ترکیه سفر می کنید، شما می توانید تا ۱۲۰ روز از طریق رومینگ بین المللی سیم‌ کارت خود یا با با استفاده از یک سیم کارت ترکیه‌ای، بدون نیاز به رجیستر گوشی در ترکیه از تلفن همراه خود استفاده کنید.

پس از ۱۲۰ روز باید تلفن همراه خود را رجیستر کنید و هزینه ثبت نام را پرداخت کنید وگرنه دستگاه شما در شبکه تلفن همراه ترکیه مسدود می شود.

به عنوان یک تبعه‌ی خارجی شما هر ۳ سال فقط می‌توانید یک دستگاه تلفن همراه را در این کشور رجیستر کنید.

در ادامه‌ی این مقاله به بررسی مراحل مختلف مورد نیاز برای رجیستر گوشی موبایل در کشور ترکیه می‌پردازیم و روش های مختلف برای انجام این فرایند را تشریح می‌کنیم. با ما همراه باشید.

نکاتی که قبل از رجیستر گوشی در ترکیه باید بدانید:

رجیستر کردن گوشی موبایل در ترکیه
رجیستر کردن گوشی موبایل در ترکیه
 1. تمامی دستگاه های تلفن همراه وارد شده به ترکیه، اعم از تلفن همراه، لپ تاپ (سیم کارت‌خور)، تبلت (سیم کارت‌خور) یا ساعت (سیم کارت‌خور) باید در سامانه ثبت دستگاه های تلفن همراه (Mobil Cihaz Kayıt Sistemi) ثبت بشوند.
 2. هر فرد مجاز است هر 3 سال یکبار فقط 1 دستگاه دارای سیم کارت را در ترکیه ثبت کند. به عبارت دیگر هر پاسپورت یک گوشی. اما از 01 ژانویه 2021، اتباع خارجی می توانند تا ۳ شناسه‌ی IMEI را در هر نوبت ثبت نام کنند، که این مساله امکان فعال‌سازی گوشی‌های چند سیم کارته برای مالکان آن‌ها فراهم می‌کند.
 3. اگر می‌خواهید یک تلفن همراه جدید را در این کشور تهیه کنید و آن را رجیستر کنید، باید شماره IMEI قدیمی ثبت شده در گذرنامه خود را با IMEI دستگاه جدید جایگزین کنید. ضمنا این بدان معناست که شما باید دوباره مالیات ثبت نام را بپردازید.
 4. دستگاه ثبت شده شما فقط با سیم کارتی که به نام شما صادر شده است (نامی که در گذرنامه شما چاپ شده است) کار می کند. اگر تصمیم دارید گوشی خود را به کسی هدیه دهید باید توجه داشته باشید که سیم کارت اگر آن فرد سیم کارت دیگری در آن گوشی قرار دهد، کار نخواهد کرد.
 5. فقط هر سه سال یک بار می توانید یک تلفن همراه با IMEI جدید ثبت کنید. اگر قصد خرید موبایل جدید در کشور ترکیه را دارید، تا زمانی که مدت رجیستر گوشی قدیمی شما منقضی نشده باشد، نمی توانید آن را رجیستر کنید.

بایدها و نبایدها در مورد رجیستر گوشی موبایل در کشور ترکیه

برای رجیستر گوشی در کشور ترکیه باید موارد زیر را همراه خود داشته باشید:

 • گوشی همراه
 • پاسپورت خودتان با مهر و تاریخ ورود به ترکیه
 • لیر ترکیه برای پرداخت هزینه ثبت نام
 • اجازه اقامت در کشور ترکیه (İkamet Tezkeresi) برای نظامیان و دیپلمات‌هایی که به کشور ترکیه اعزام می‌شوند و مجوز اقامت تحصیلی برای دانشجویان خارجی که در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل می‌کنند.

مراحل رجیستر گوشی موبایل در کشور ترکیه

نحوه رجیستر گوشی در ترکیه به شرح زیر است:

مراحل رجیستر گوشی را بلافاصله پس از ورود به ترکیه شروع کنید. در واقع این مراحل باید حداکثر در چهار ماه اول اقامت شما در ترکیه تکمیل شود.

برای تعیین شماره IMEI گوشی خود، کد *#06# را روی صفحه شماره‌گیر گوشی خود تایپ کنید و تایید را بزنید، سپس یک اسکرین شات از صفحه‌ گوشی بگیرید یا شماره نمایش داده شده را یادداشت کنید.

دستگاه خود، شماره IMEI، پاسپورت و مجوز اقامت خود را به اداره مالیات دولت ترکیه ببرید. به آنها بگویید که یک دستگاه تلفن همراه وارد شده دارید و می خواهید آن را رجیستر کنید.

پس از پرداخت مالیات، یک رسید کاغذی برای پرداخت مالیات رجیستر گوشی دریافت خواهید کرد که شماره IMEI دستگاه تلفن همراه شما روی آن درج شده است.

از سال 2021، شما باید 2006.20 لیر برای مالیات رجیستر گوشی در کشور ترکیه بپردازید، لطفاً توجه داشته باشید که این مبلغ هر سال تغییر می کند.

تلفن، پاسپورت، مجوز اقامت ترکیه و رسید پرداخت مالیات را به نمایندگی‌ ترک تلکام «Türk Telekom» ، ترکسل یا ودافون ببرید.

یک سیم کارت بخرید، سپس شماره سیم کارت به همراه شماره IMEI گوشی شما و دیگر اطلاعات شخصی شما در شبکه‌ی تلفن همراه این کشور ثبت می‌شود.

اگر از قبل سیم کارت ترکیه‌ای دارید، به فروشنده‌ای که آن سیم کارت را از او خریده اید مراجعه کنید تا گوشی شما را رجیستر کند. ذکر این نکته ضروری است که تلفن و سیم کارت باید با یک پاسپورت رجیستر شوند.

نحوه پرداخت مالیات و رجیستر موبایل در ترکیه به صورت آنلاین

نحوه پرداخت مالیات و رجیستر موبایل در ترکیه به صورت آنلاین
نحوه پرداخت مالیات و رجیستر موبایل در ترکیه به صورت آنلاین

اگر با زبان ترکی یا انگلیسی آشنایی دارید، می توانید به جای مراجعه حضوری به اداره مالیات، به سایت این اداره مراجعه کرده و به صورت آنلاین برای پرداخت صورتحساب خود اقدام کنید.

در واقع شما باید روی دکمه‌ی که می گوید (Harç ve Değerli Kağıt Bedeli) کلیک کنید و سپس گزینه‌ی (Cep Telefonu Harcını Öde) را انتخاب کنید و فرم را تکمیل کنید.

 1. هنگامی که مالیات رجیستر گوشی خود را در ترکیه را پرداخت کردید، به یک E-Devlet Sifresi نیاز دارید که درواقع یک رمز عبور است تا بتوانید به وب سایت خدمات دولتی که در آن می‌توانید تلفن خود را ثبت کنید وارد شوید.
 2. گرفتن E-Devlet Sifre بسیار ساده است. شما با همراه داشتن پاسپورت، مجوز اقامت و تلفن خود باید به نزدیکترین دفتر پیشخوان دولت بروید و یک E-devlet Sifresi بخواهید. آنها معمولاً شماره تلفن شما را می پرسند و به تلفن شما پیامک می دهند.
 3. پس از دریافت رمز عبور، می توانید با استفاده از شماره مجوز اقامت (T.R. Identity Number) و رمز عبوری که بعداً می توانید آن را تغییر دهید، وارد این وب سایت شوید.
 4. هنگامی که در وب سایت هستید، عبارتIMEI Kaydet را در نوار جستجو تایپ کنید، در این قسمت فرم رجیستر گوشی در کشور ترکیه را پر می کنید و می توانید از طریق همان وب سایت چرخه‌ی پیشرفت کار را بررسی کنید. اگر سوال دیگری دارید، با خط تلفن 120 تماس بگیرید، آنها می توانند به شما در مورد اینکه آیا تلفن شما رجیستر شده است یا خیر، اطلاع دهند.

انواع سیم کارت تلفن همراه در ترکیه

شرکت تلفن همراه کشور خودتان ممکن است برنامه‌های رومینگ بین‌المللی را ارائه دهد که می‌توانید هنگام سفر در ترکیه از آنها استفاده کنید، اما نرخ این خدمات ممکن است نسبتاً بالا باشد.

اگر یک دستگاه تلفن همراه دارید که قادر به کار در باندهای 900 مگاهرتز، 1800 مگاهرتز و یا باند2100 مگاهرتز است، شما می‌توانید سیم کارت کشور خودتان را از روی تلفن همراه خانگی خود بردارید و آن را با یک سیم کارت ترکیه‌ای جایگزین کنید.

سیم کارت رومینگ بین‌ المللی

شما می توانید یک سیم کارت رومینگ بین المللی را از یک ارائه دهنده خدمات رومینگ موبایل خریداری کرده و در ترکیه و سایر کشورها از آن استفاده کنید.

شما می توانید سیم کارت را درست قبل از خروج از کشورتان روی گوشی نصب کنید و این سیم کارت به محض ورود به ترکیه آماده اتصال خواهد بود.

شما همچنین، می‌توانید سیم‌کارت رومینگ بین‌المللی را برای سفرهای آتی در کشورهای دیگر نگه دارید و از آن استفاده کنید.

بسیاری از شرکت ها در سراسر جهان از این سیم کارت های رومینگ بین‌المللی را ارائه می دهند.

سیم کارت ترکیه‌ ای

خرید سیم کارت ترکیه‌ ای
خرید سیم کارت ترکیه‌ ای

پس از ورود به ترکیه، می توانید یک فروشگاه تلفن همراه پیدا کنید و از آنجا یک سیم کارت بخرید، آن را روی گوشی خود نصب کنید و تا مدت ۱۲۰ روز در سفر خود به ترکیه از آن استفاده کنید.

نرخ‌ سیم کارت‌های محلی، تقریباً همیشه ارزان‌تر از رومینگ بین‌المللی است و می‌تواند در هزینه‌های شما باعث صرفه‌جویی شود.

تلفن همراه و پاسپورت خود را به نمایندگی یکی از سه اپراتور تلفن همراه در ترکیه ببرید.

مسوول فروش دو صفحه از پاسپورت شما را کپی می کند: صفحه اطلاعات شخصی و عکس، و صفحه ای که مهر مهاجرت را نشان می دهد که تاریخ ورود شما به ترکیه را نشان می دهد.

کارمند فروش یک سیم‌کارت جدید ترکیه‌ای را در دستگاه شما قرار می‌دهد و شماره شناسایی منحصربه‌فرد سیم‌کارت (MSISDN) را با شماره شناسایی (IMEI) دستگاه همراه شما ست می‌کند، به این معنی که این سیم‌کارت فقط با آن دستگاه تلفن همراه (حداقل در ترکیه) قابل استفاده است.

سپس سرویس تلفن همراه مورد نظر خود را که اغلب به صورت یک بسته با تعداد دقیقه مشخص برای مکالمه، پیامک‌ و در صورت تمایل داده‌‌ی اینترنتی (به مگابایت یا گیگابایت) است انتخاب می‌کنید و قیمت آن را می‌پردازید.

ظرف چند روز پس از شروع استفاده از سیم کارت ترکیه‌ای، ممکن است یک پیام رسمی دولتی (به زبان ترکی) بر روی دستگاه خود دریافت کنید که به شما اطلاع می دهد، چون دستگاه شما در شبکه تلفن همراه این کشور ثبت نشده است، دستگاه شما پس از ۱۲۰ روز در شبکه تلفن همراه ترکیه مسدود می‌شود.

این پیام همچنین حاوی تاریخ پایان سرویس شما خواهد بود.

هزینه رجیستری موبایل در ترکیه چقدر است؟

هزینه رجیستری گوشی موبایل در ترکیه، حدود 2007 لیر است.

منبع: turkeytravelplanner

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا