Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
آشنایی با کشور ترکیه

قوانین حمل دارو به ترکیه

قوانین دارویی ترکیه و آنچه که در این باره بایستی بدانید!

به این مطلب امتیاز دهید!

آیا از قوانین حمل دارو به ترکیه اطلاعاتی دارید؟

قوانین حمل دارو به ترکیه و آنچه که در این باره بایستی بدانید : از دیرباز یکی از تدابیر انسان برای فرار از روزمرگی سفر بوده است. زندگی در عصری که همه چیز سرعت بالایی دارد، گاهی چندان خسته‌کننده است که افراد به روزهایی برای آزاد کردن ذهنشان نیاز پیدا می‌کنند.

شاید تمام افراد از یک کلمه واحد برای اشاره به سفر استفاده کنند اما هیچ‌گاه مقصدهای انتخابی آن‌ها یکی نخواهد بود. هرکسی یک مقصد را با توجه به بودجه و نیازهای متفاوتی که برای یافتن آرامش و لذت در سفر دارد انتخاب می‌کند.

ترکیه یکی از مقاصدی است که در سال‌های اخیر تبدیل به یکی از اولین انتخاب‌ها برای گذراندن تعطیلات افراد شده است. این کشور اوراسیایی با داشتن سواحل، معماری بی‌نظیر، مکان‌های تفریحی، تجاری و حتی مذهبی جایگاه ویژه‌ای در میان ایرانیان دارد.

اما همیشه برای سفر به خارج از مرزهای کشور چالش‌هایی نیز وجود دارد. یکی از دغدغه‌هایی که بسیاری از مسافران قبل از سفر به کشورهای خارجی از جمله ترکیه با اون روبرو هستند، نحوه حمل دارو است.

ممکن است بسیاری از شما داروهایی را که پزشکتان تجویز کرده است، مصرف می‌کنید. اما از آن‌جایی که هر کشوری از قوانین مخصوص به خود پیروی می‌کند، امکان غیرقانونی بودن حمل آن‌ها وجود دارد.

پس در این مطلب ما با معرفی قوانین حمل دارو به ترکیه به شما کمک می‌کنیم تا سفری آسوده و بدون نگرانی داشته باشید. تا انتها همراه ما باشید.

قوانین دارویی ترکیه

شاید فکر کنید حمل داروی غیر مجاز به ترکیه برای شما دردسری ایجاد نخواهد کرد اما این‌طور نیست.

کشور ترکیه عضو سازمان INBC است. این سازمان مستقل و شبه قضایی که مقررات و مجازات سختی هم دارد، در زمینه مبارزه با مواد مخدر فعالیت می‌کند. برای همین اگر داروی نسخه‌داری که حمل می‌کنید جزو موارد غیر مجاز این سازمان باشد، با مجازات سختی روبرو خواهید شد، پس بایستی قوانین حمل دارو به ترکیه را بدانید که دچار دردسر نشوید.

شما موظف هستید تا ترجمه نسخه پزشکی داروهایتان را در سفر به ترکیه به همراه خود داشته باشید. با این‌حال برای پیشگیری از بروز مشکل حتما از مجاز بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

داروهایی که طبق قوانین حمل دارو به ترکیه غیر مجاز هستند

قوانین کشورها در تمام زمینه‌ها با یکدیگر متفاوت بوده و این موضوع در مورد صنعت دارو نیز صادق است. شما ممکن است بتوانید به‌صورت قانونی حتی بدون نیاز نسخه پزشک بسیاری از داروهای ساده را در ایران تهیه کنید. اما این به معنای مجاز بودن آن‌ها در هنگام به سفر کشورهای دیگر نیست.

ترکیه قوانین سخت و متفاوت‌تری نسبت به کشور ما برای حمل دارو توسط توریست‌ها وضع کرده است. ممکن است حمل دارویی که در ایران ساده و مجاز بوده، به این کشور باعث ایجاد مشکلاتی برای شما شود. عدم اجازه ورود به خاک این کشور، جزای نقدی و حبس از جمله آنان هستند.

در این قسمت در ابتدا داروهای غیرمجاز شناخته شده‌تر را به‌صورت خلاصه ذکر می‌کنیم و بعد به توضیح مفصل‌تر آن‌ها به همراه دسته‌بندی داروهای غیرمجاز می‌پردازیم. پس برای دانستن قوانین حمل دارو به ترکیه همراه ما شوید:

• ماری‌جوانا و دیگر مواد روانگردان‌
• داروهای مخصوص سرماخوردگی ویکس و سودافد
• کدئین
• بنادریل
• ترامادول
• دیفن هیدرامین
• آدرال
• ریتالین
• آمبین
• اینترمزو
• آمفتامین‌ها

داروهای آرام بخش و قوانین حمل دارو به ترکیه در این زمینه

قوانین دارویی ترکیه ورود هر نوع آرام بخشی را ممنوع اعلام کرده است. مهم نیست دارو به شکل قرص، شربت و یا آمپول باشد، قوانین این کشور به‌طور جدی از ورود آن‌ها جلوگیری می‌کند.

در این زمینه حتی هیچ انعطافی نیز برای داروهای خفیف وجود ندارد. از کدئین گرفته تا آرام بخش‌های قوی‌تر، همگی غیرمجاز هستند.

قوانین دارویی ترکیه
قوانین دارویی ترکیه

داروهای ترک اعتیاد

به دلیل آن‌که بیشتر داروهایی را که افراد برای ترک اعتیاد مصرف می‌کنند در دسته آرام بخش‌ها قرار دارند، حمل آن‌ها ممنوع است. طبق قوانین حمل دارو به ترکیه داروهایی مانند متادون که مصرف آن‌ها برای ترک اعتیاد است، اجازه ورود به این کشور ندارند.

ویکس و سودافد

ویکس و سودافد از داروهای ساده‌ای هستند که در داروخانه‌های ایران بدون نسخه نیز به فروش می‌رسند. افراد این دو دارو را برای درمان سرماخوردگی نیز استفاده می‌کنند، اما در دسته داروهای آرام بخش نیز قرار می‌گیرند. به همین دلیل اجازه حمل آن‌ها طبق قوانین حمل دارو به ترکیه وجود ندارد.

روان گردان‌ها

روان گردان‌ها در دسته داروهایی قرار می‌گیرند که در بسیاری از کشورها استفاده از آن‌ها ممنوع است. شما نه در ایران و نه ترکیه نمی‌توانید به‌صورت قانونی از موادی مانند ماری جوانا استفاده کنید. این ممنوعیت برای حمل آن به این کشور نیز صادق است.

ترامادول از جمله موارد ممنوعه طبق قوانین حمل دارو به ترکیه

یکی دیگر از آرام بخش‌هایی که در قوانین دارویی ترکیه برای توریست‌ها اسم آن به‌صورت جداگانه ذکر شده، ترامادول است. حمل این دارو که از آن برای التیام دردهای خفیف تا قوی استفاده می‌کنند، ممنوع است.

بنادریل

یکی دیگر از داروهای ساده‌ای که در لیست داروهای غیرمجاز ترکیه قرار دارد، بنادریل است. عموما این دارو را برای درمان آلرژی استفاده می‌کنند. آبریزش بینی، سوزش گلو و سرخی چشم از موارد هستند که با استفاده از بنادریل التیام می‌یابند. با این‌حال طبق قوانین حمل دارو به ترکیه مجاز به حمل این دارو نیستید.

داروهای اعصاب از داروهای غیرمجاز ترکیه

بیشتر داروهای اعصاب مانند آدرال و ریتالین در دسته داروهای غیرمجاز ترکیه قرار می‌گیرند.

به این دلیل که در این داروها ترکیباتی از آرام بخش‌ها وجود دارد. در صورتی که عدم مصرف این داروها در سفر می‌تواند برای شما ایجاد مشکلی جدی کند، بهتر است برای آن‌ها جایگزین پیدا کرده یا مجوز دریافت کنید.

داروهای خواب آور و قوانین حمل دارو به ترکیه در این زمینه

خواب آورها یک دسته دیگر از آرام بخش‌ها هستند که نمی‌توانید همراه با خود به ترکیه حمل کنید. اگر بدون آن‌ها برای خوابتان به مشکل برمی‌خورید، حتما قبل از سفر با پزشکتان مشورت کنید.

نکاتی که باید درباره قوانین حمل دارو به ترکیه بدانید :

• مدارک پزشکی خود را حتما به همراه داشته باشید. آن‌ها باید حتما به انگلیسی یا ترکی ترجمه شده باشند تا مشکلی برای شما پیش نیاید.

• اگر درباره داروهای غیرمجاز ترکیه مشکوک هستید تا جایی که ممکن است آن را با نمونه دیگر جایگزین کنید.

• داروها را در ظرف خودشان حمل کنید تا به‌راحتی قابل شناسایی باشند. حمل دارو در قوطی ناشناس شما را مظنون به داشتن قرص غیرمجاز می‌کند.

• بهتر است در صورتی که به مسکن نیاز داشتید، آن را از داروخانه‌های ترکیه تهیه کرده و با خود حمل نکنید.

• به هیچ وجه در حجم بالا دارو به همراه نداشته باشید. داشتن دارو به مقدار زیاد شاید خیال شما را از بروز پیشامدهای احتمالی مطمئن کند اما شما را نیز متهم و مشکوک به قاچاق دارو خواهد کرد.

• داروها را در جایی قرار دهید که دسترسی به آن‌ها راحت باشد تا نیازی به باز کردن چمدان‌هایتان نداشته باشید.

• ورود داروهایی که بر روان تاثیر می‌گذارند به خاک ترکیه ممنوع است. اگر برای درمان افسردگی، اختلالات دوقطبی، اضطراب و مشکلات مشابه دارو مصرف می‌کنید، نباید داروهایتان را با خود به این کشور بیاورید.

• در صورتی که شیر مادر یا شیر خشک به همراه دارید به ماموران فرودگاه اطلاع دهید تا دچار مشکل نشوید.

داروهای غیرمجاز ترکیه
داروهای غیرمجاز ترکیه

چطور برای داروهای خود مجوز ورود به ترکیه تهیه کنیم؟

همان‌طور که متوجه شدید در قوانین حمل دارو به ترکیه امکان همراه داشتن داروهای اعصاب و روان و بسیاری دیگر از داروهایی که ممکن است برای شما ضروری باشد، وجود ندارد. از آن‌جایی که قطع دارو ممکن است به شما و سیستم بدنی‌تان آسیب بزند باید برای حمل آن‌ها مجوز تهیه کنید.

برای دریافت مجوز لازم جهت رعایت قوانین حمل دارو به ترکیه باید مراحل زیر را طی کنید:

• تهیه نسخه معتبر از پزشک مورد تایید وزارت بهداشت، آموزش و درمان پزشکی

• تهیه ترجمه رسمی از نسخه پزشک به زبان انگلیسی یا ترکی ممهور به مهر برجسته

• ارائه مدارک به سفارت ترکیه در تهران

• انتظار برای بررسی مدارک توسط سفارت ترکیه

• دریافت نامه مجوز ورود دارو به ترکیه صادره از سفارت آن کشور

حمل چه میزانی از دارو با توجه به قوانین دارویی ترکیه مجاز است؟

همیشه این عادت در میان افراد وجود دارد که در زمان سفر بیش از نیازشان دارو حمل کنند. شاید خاطر شما را این موضوع آسوده کند اما ممکن است شما را در فرودگاه نیز به دردسر بیندازد.

سازمان غذا و داروی ایران به علت حل این مشکل مسافران، از گمرک کشورمان تقاضای اعلام میزان مجاز را برای حمل انواع دارو کرده است. ابلاغیه‌ای که گمرک برای هر شخص اعلام کرده بدین شرح است:

• سه بسته قرص یا کپسول
• 10 عدد آمپول
• پنج عدد شربت یا سوسپانسیون
• پنج عدد پماد، کرم، ژل
• پنج عدد قطره
• سه عدد اسپری تنفسی

سخن نهایی

در ایران بسیاری از افراد بدون نسخه پزشک و به‌راحتی اقدام به مصرف انواع داروها مانند مسکن‌ها می‌کنند. این باعث شده است تا بسیاری از افراد به‌طور ناخواسته هنگام سفر به ترکیه با خود داروهای غیرمجاز حمل کنند.

اما باید قبول کنیم افراد در سفر به علت پشت سر گذاشتن ساعت‌های کاری خسته کننده به دنبال اهدافی مانند تفریح، خوش گذرانی و آرامش هستند. بنابراین عدم توجه به نکاتی ساده می‌تواند تمام این خوشی‌ها را قبل از شروع به پایان برساند.

مطلع نبودن از قوانین حمل دارو به ترکیه از این موارد است که با توجه به اطلاعات این مطلب می‌توانید جلوی دردسر احتمالی برای خود را زمان سفر به این کشور بگیرید.

پس اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که دارو مصرف می‌کنند نگران نباشید. تنها کاری که قبل از شروع تعطیلات رویاییتان در ترکیه باید انجام دهید، همراه نداشتن داروهای غیرمجاز ترکیه، اعلام شده توسط دولت این کشور است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا