Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
آشنایی با کشور ترکیه

ازمیر کارت و گشت و گذار در ازمیر ترکیه بوسیله آن

ازمیر کارت یا ازمیریم کارت در شهر ازمیر چه مصارفی دارد

5/5 - (2 امتیاز)

ازمیر کارت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ازمیر شهری بزرگ در ترکیه است و سیستم حمل‌ونقل شهری آن پیشرفته و گسترده است. در این شهر توریستی برای سفرهای درون‌شهری، انتخاب‌های مختلفی پیش روی شما است. تاکسی و تاکسی‌های ون دو مورد از وسیله‌های معمول جابه‌جایی در شهر ازمیر هستند. اما این شهر بزرگ از سیستم اتوبوس‌رانی، تراموا و متروی پیشرفته‌ای هم برخوردار است که برای استفاده از آنها نیاز است تا ازمیر کارت داشته باشید.

همراه با ما باشید تا گشت‌وگذاری با ازمیر کارت در این شهر زیبا و شلوغ داشته باشیم.

ازمیر کارت (Izmir card) چیست؟

ازمیر کارت یا ازمیریم کارت (Izmirim) کارتی الکترونیکی برای سوار شدن به وسایل حمل‌ونقل عمومی در شهر ازمیر ترکیه است. با بهره بردن از ازمیر کارت می‌توان از همه وسایل نقلیه عمومی این شهر، البته به جز تاکسی و ون، استفاده کرد. این کارت را می‌توان به‌صورت حضوری یا اینترنتی شارژ کرد. مبلغ اولیه خرید ازمیر کارت 6 لیر است که بخشی از آن قیمت کارت، و بخش دیگر، مبلغ شارژ آن است.

پیش از دوران کرونا، به‌محض خرید ازمیر کارت می‌توانستید از آن استفاده کنید. اما پس از دوران کرونا، به‌دلیل کنترل بیشتر رفت‌وآمد در شهر ازمیر، بعد از خرید این کارت باید حس کد (Hes Cod) بر روی آن ثبت شود. حس کد برای ردیابی رفت‌وآمد افراد در شهر، به خاطر بیماری کرونا پایه‌گذاری شد.

نوع دیگر کارت یا بهتر است بگوئیم بلیط هم در شهر ازمیر فروخته می‌شود که از آن هم می‌توان برای سوار شدن به اتوبوس و مترو استفاده کرد. بلیط‌های کاغذی شهر ازمیر بیلت 35 نام دارند و به شکل 3، 5 و 10 سفره فروخته می‌شوند.

علاوه بر این دو نوع بلیط، کارت‌های ویژه‌ای هم برای کارمندان دولت، دانشجویان، افراد سالمند و… در این شهر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

موارد کاربرد ازمیر کارت یا ازمیریم کارت

از کارت الکترونیکی ازمیر برای سوار شدن به وسایل نقلیه مختلفی می‌توان استفاده کرد :

* اتوبوس.

* مترو.

* تله کابین.

* تراموا.

* کشتی های مسافربری ازمیر یا واپور

* قطارهای حومه ازمیر.

* قایق‌سواری.

امکانات دیگر کارت الکترونیکی ازمیر :

با داشتن این کارت‌ها از امکانات دیگری در شهر ازمیر می‌توانید بهره ببرید :

* استفاده از پارکینگ‌های شهرداری ازمیر.
* اجاره دوچرخه در شهر ازمیر.
* دیدار از برخی مناطق گردشگری، مانند پارک حیات وحش ازمیر.
* استفاده از برخی مکان‌های تفریحی، مانند پیست اسکی مرکز تفریحی آشیک ویسل ازمیر.

کارت الکترونیکی ازمیر
کارت الکترونیکی ازمیر

وسایل نقلیه عمومی در ازمیر

1- مترو:

ازمیر دو خط مترو در دو مسیر متفاوت دارد. نام یکی از این خط‌ها مترو، و نام دیگری ایزبان است. سفر در خط‌های مترو قیمت ثابتی دارد، اما هزینه رفت‌وآمد با خط‌های ایزبان با توجه به تعداد ایستگاهی که سوار شده‌اید، متفاوت است. پس در آغاز و پایان سفر خود در ایزبان، کارت خود را به دستگاه‌های نارنجی واقع در ایستگاه مترو نشان دهید. بدین ترتیب کرایه شما با توجه به تعداد ایستگاه‌هایی که از مترو استفاده کردید، کسر می‌شود.

2- کشتی‌های مسافربری یا واپور:

یکی از وسیله‌های رفت‌وآمد در شهر ازمیر، کشتی‌های آن است. وسیله‌های راحت و بی‌دردسری که شما را از یک سوی این شهر توریستی به سوی دیگر آن می‌برند. کرایه واپورها را هم می‌توانید با کارت الکترونیکی ازمیر بپردازید و همراه با این قایق‌ها گشتی در شهر بزنید. شهری که در اطراف خلیج ازمیر قرار گرفته است. کرایه کشتی‌های مسافربری ازمیر ثابت و در حال حاضر 3.5 لیر برای هر نفر است.

3- تراموا:

استفاده از تراموای ازمیر هم با کارت الکترونیکی ازمیر امکان‌پذیر است. دو خط تراموا در شهر ازمیر وجود دارد. یکی از خط‌های تراموای ازمیر در شمال دریای اژه است که منطقه‌های بستانلی و کارشیاکا را به هم وصل می‌کند. خط دیگر، درگی است که در جنوب دریای اژه قرار گرفته و منطقه‌های کناک، پاساپورت و آلسانجاک را به هم می‌رساند.
خط دیگری هم در این شهر در حال راه‌اندازی است که مسیر کارشیاکا به چیلی را پوشش خواهد داد.

4- اتوبوس:

شبکه اتوبوس‌رانی ازمیر به ایشات (Eshot) معروف است. می‌توان گفت اتوبوس‌رانی ازمیر همه مناطق و محله‌های این شهر را پوشش می‌دهد. با بهره‌گیری از کارت الکترونیکی ازمیر، می‌توانید همه شهر را با اتوبوس بگردید.

5- ون تاکسی یا دلموش (Dolmuş) :

وسیله دیگر سفرهای درون‌ شهری در ازمیر، ون‌ها یا دلموش‌ها هستند. ون‌های شهر ازمیر شبیه ون‌های تهران هستند، یعنی کرایه آنها باید نقدی پرداخت شود.

6- تاکسی:
همانند همه شهرهای کوچک و بزرگ دنیا، تاکسی‌های ازمیر هم وسیله معمول جابه‌جایی در آن هستند. طبیعی است کرایه تاکسی‌ها از انواع دیگر وسیله‌های نقلیه که پیش از این گفته شد، گران‌تر باشد.

نکته‌های مهم در استفاده از ازمیر کارت

* کارت‌های الکترونیکی اتوبوس ازمیر دارای قابلیتی هستند که می‌توان شارژ شدن آنها را خودکار کرد. افراد ساکن ازمیر با فعال کردن این قابلیت، کارت خود را به‌صورت اتوماتیک شارژ می‌کنند. یعنی هر زمان که شارژ کارت به کمتر از مقدار لازم رسید، کارت به‌طور اتوماتیک شارژ می‌شود.

* تا فاصله زمانی 90 دقیقه از استفاده شما از ازمیر کارت، می‌توانید هر وسیله نقلیه مشابه دیگر را به‌صورت رایگان با این کارت سوار شوید.

* نرخ کرایه اتوبوس و مترو در زمان روز با شب، در شهر ازمیر متفاوت است. هزینه رفت‌وآمد شبانه در ازمیر هم مانند بسیاری از شهرهای دیگر دنیا، گران‌تر از هزینه روز است.

* هزینه سفر در متروهای شهری با قطارهای حومه شهر در ازمیر متفاوت است. برای اینکه هزینه سفر شما مطابق با تعداد ایستگاه‌ها و سفر درون‌شهری شما باشد، نیاز است دو بار کارت بزنید. بدین ترتیب همچون مترو سوار شدن در تهران، یک بار پیش از سوار شدن و بار دیگر پس از پیاده شدن، کارت خود را به دستگاه نشان دهید تا هزینه اضافه‌ای پای شما نیفتد.

* هزینه جابه‌جایی در شهر ازمیر با کارت الکترونیکی مترو و اتوبوس، بین ساعت‌های 6 تا 7 صبح، و 19 تا 20 بعدازظهر با 50 درصد تخفیف حساب می‌شود.

ازمیر کارت چیست
ازمیر کارت چیست

خرید ازمیریم کارت یا کارت الکترونیکی ازمیر چگونه است؟

کارت الکترونیکی ازمیر را از جاهای مختلفی می‌توانید خریداری کنید :

* پایانه‌های قایق‌رانی.

* ایستگاه‌های مرکزی مترو ازمیر.

* ایستگاه‌های قطار فرودگاه ازمیر.

*ایستگاه کشتی های مسافربری ازمیر ( واپور) مثل : اسکله بستانلی ، اسکله کوناک ، اسکله آلسانجاک و ….

شارژ کردن کارت الکترونیکی ازمیر

به‌طور معمول در همه محل‌های یادشده، غرفه‌ای برای شارژ کردن ازمیر کارت وجود دارد. همچنین با بهره‌گیری از دستگاه‌هایی که در ایستگاه‌های مترو و اتوبوس قرارداده‌شده، می‌توانید مقدار موجودی کارت خود را چک کنید.

مسیریابی در ازمیر با استفاده از اپلیکیشن TRAFI و اپلیکیشن Moovit

با نصب یک اپلیکیشن کاربردی بر روی گوشی‌های تلفن همراه خود می‌توانید از مسیرها و ساعت‌های حرکت وسایل نقلیه عمومی در ازمیر باخبر شوید. اپلیکیشن TRAFI ساعت و همه مسیرهای وسایل نقلیه عمومی، غیر از دلموش‌ها را به شما نشان می‌دهد.

همچنین اپلیکیشن Moovit نیز همین کار را انجام می دهد و در بین خارجی های مقیم ترکیه و همچنین خود افراد مقیم بسیار محبوب هستند.

برای دانلود هر کدام از این اپلیکیشن ها کافی است اسم هر کدام را در گوگل پلی یا اپ استور جستجو کنید، پس از نصب همه چیز واضح می باشد. اگر اطلاعات بیشتری درباره اپلیکیشن های کاربردی ترکیه خواستی ، به لینک آن برو.

سخن پایانی

بخش مهمی از سفر و گردشگری در کشورهای مختلف، آشنایی با فرهنگ مردم آن سرزمین است. رفت‌وآمد مطلق با تاکسی و تاکسی تلفنی، راه چندانی برای آشنایی با مردم یک سرزمین، در یک سفر نه‌چندان بلند نیست. با بهره‌گیری از سیستم حمل‌ونقل عمومی در یک کشور و فرهنگ دیگر، آسان‌تر می‌توان با رفتار و آداب و رسوم و فرهنگ آن مرزوبوم آشنا شد. گرچه صرفه‌جویی در هزینه‌ها هم کاری عاقلانه و اقتصادی است.

بدین ترتیب فرقی نمی‌کند شما به چه دلیلی به ترکیه سفر کرده‌اید. با استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی این شهر، هم با منش مردم ازمیر آشنا می‌شوید و هم سفر ارزان‌تری برای خود رقم می‌زنید. امیدواریم در این محتوا توانسته باشیم کاربردهای ازمیر کارت را برای شما کاملا واضح توضیح دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا