Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
آشنایی با کشور ترکیه

گشت و گذار در شهر استانبول با استانبول کارت

استانبول کارت دریچه ورود شما به سیستم حمل و نقل شهر استانبول

به این مطلب امتیاز دهید!

استانبول کارت و سیستم حمل و نقل شهر استانبول

اگر شما در تهران یا شهرهای بزرگ ایران زندگی می‌کنید، حتما با کارت‌های اعتباری ویژه مترو و اتوبوس آشنا هستید. بهره بردن از کارت‌های اعتباری مترو و اتوبوس سفر درون‌شهری ارزان‌تری برای شما رقم می‌زند و آسایش بیشتر شما را در پی دارد.

استانبول کارت هم کارتی شبیه به کارت‌های مترو در تهران، اما با امکانات بیشتر است. از این کارت می‌توان علاوه بر سوار شدن به وسایل نقلیه عمومی، به‌عنوان کارت اعتباری خرید هم استفاده کرد. برای آشنایی بیشتر با این کارت همراه ما باشید.

استانبول کارت چیست؟

کارت‌های استانبول شبیه به کارت‌های عابر بانک کشور ما، با کد شناسایی 12 رقمی هستند. این کارت متعلق به شهرداری استانبول است. استفاده از کارت وسایل نقلیه استانبول، رفت‌وآمد ارزان‌تری در این شهر برای شما رقم می‌زند. از نظر کاربردی، کارت وسایل نقلیه استانبول شبیه کارت‌های مترو و اتوبوس در تهران است. اما این کارت به نام شما صادر می‌شود و امکانات دیگری هم در اختیار شما می‌گذارد.

امکانات استانبول کارت:

با این کارت می‌توانید از امکانات مختلفی استفاده کنید. البته یک نکته را به یاد داشته باشید که ممکن است در زمان سفر شما به ترکیه، قرارداد برخی از شرکت‌ها با شهرداری استانبول به پایان رسیده باشد. بدین ترتیب شما نتوانید از بعضی از امکانات آن استفاده کنید. از نمونه خدماتی که با این کارت به شما ارائه می‌شود، موارد زیر است:

* استفاده از وسایل نقلیه عمومی مانند مترو، تراموا، اتوبوس و متروبوس.
* استفاده از سرویس‌های بهداشتی پولی.
* استفاده از قایق‌های داخل شهر.
* بهره بدن از تله کابین‌ها.
* استفاده در تعدادی از فروشگاه‌های شهر استانبول به‌عنوان کارت اعتباری خرید.

انواع استانبول کارت

این کارت‌ها انواع مختلفی دارند که پیش از خرید، بهتر است آنها را بشناسید:

* کارت آبی (Mavi Kart):

این کارت به‌صورت ماهانه شارژ می‌شود و ویژه شهروندان ترکیه است.

* کارت تخفیف (Indirimli Kart):

کارت تخفیف ویژه دانشجویان ترکیه و افرادی است که مجاز به استفاده از تخفیف هستند.

* کارت رایگان (ucretsiz Kart):

کارت رایگان مخصوص افراد 65 سال به‌ بالای ترکیه است که مجاز به استفاده رایگان از وسایل نقلیه عمومی هستند.

* کارت بی‌نام (Anonim Kart):

کارت مناسب گردشگران در ترکیه کارت بی‌نام است. با خرید و شارژ این کارت می‌توانید در استانبول سوار وسایل نقلیه عمومی شوید. البته یک نکته را به خاطر داشته باشید که پس از تهیه این کارت، نیاز است تا حس کد (Hes Cod) روی آن تعریف شود. با استفاده از این کارت می‌توانید برای خود و دو نفر از همراهانتان کارت بزنید و سوار وسایل نقلیه شوید.

برتری‌های استفاده از کارت وسایل نقلیه استانبول

استفاده از کارت ویژه استانبول، برتری‌هایی برای همه گردشگران دارد:

* کم شدن هزینه‌های رفت‌وآمد در استانبول.
* آشنایی بیشتر با مردم استانبول و فرهنگ مردم ترکیه با استفاده از وسایل نقلیه عمومی این شهر.
* بهره بردن از این کارت به‌عنوان کارت اعتباری بانکی و خرید از برخی از فروشگاه‌های استانبول.

خرید استانبول کارت چگونه است؟

پیش از همه‌گیری کرونا، این کارت را می‌توانستید از همه دستگاه‌های بلیط‌ فروشی 24ساعته داخل مترو و باجه‌های مختلف شهری تهیه کنید. اما اکنون، با محدودیت‌های پیش‌آمده فقط در بعضی مناطق مانند فروشگاه میگروس به فروش می‌رسد. یک نکته را به خاطر داشته باشید! علامت استانبول کارت یا اکبیل (نام پیشین این کارت) در شهر استانبول، محل فروش کارت را به شما نشان می‌دهد.

قیمت خرید این کارت تا پائیز سال 1400، 13 لیر بود که بخشی از آن هزینه کارت، و بخش دیگر مقدار شارژ آن بود.

کارت وسایل نقلیه استانبول
کارت وسایل نقلیه استانبول

فعال کردن استانبول کارت

پیش از استفاده از کارت ویژه استانبول، باید آن را فعال کنید. تا پیش از دوران کرونا، هم‌زمان با خرید این کارت می‌توانستید از آن استفاده کنید. اما اکنون محدودیتی برای آن به وجود آمده است و برای فعال کردن آن باید با حس کد (Hes Cod) افراد سینک شود. سینک شدن آن با حس کد هم مستلزم پر کردن فرمی در استانبول است یا از طریق اپلیکیشن istanbulkart قابل انجام می باشد.

شارژ کردن استانبول کارت

شارژ کردن این کارت آسان است. دو راه برای شارژ کردن استانبول کارت وجود دارد:

* راه نخست استفاده از اپلیکیشن ویژه آن است.
* راه دوم، شارژ کردن آن با دستگاه‌های مخصوص در شهر استانبول و ایستگاه‌های مترو است.

روش شارژ کردن این کارت با دستگاه‌های مترو به این شکل است :

* کارت را روی سطح شیشه‌ای مخصوص این کار قرار دهید. دستگاه کارت شما را اسکن می‌کند و موجودی آن را در نمایشگر دستگاه نشان داده می‌دهد.

* اکنون کارت را بردارید و اسکناس خود را کاملا صاف وارد دستگاه کنید.

* دوباره کارت را روی سطح شیشه ای بگذارید. اکنون کارت شما به‌اندازه مقدار پولی که در دستگاه گذاشتید، شارژ می‌شود. حالا رسید آن را هم تحویل بگیرید.

کارت ویژه استانبول
کارت ویژه استانبول

نکته‌های مهم در استفاده از استانبول کارت

برای بهره بردن بهتر از استانبول کارت نیاز است موارد مختلفی را در نظر داشته باشید :

* کارت خود را فقط به اندازه‌ای که نیاز است شارژ کنید، چرا که نقد کردن موجودی آن به ‌آسانی ممکن نیست.

* از کارت خود به‌خوبی نگهداری کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که در صورت گم شدن، دزدیده شدن و آسیب دیدن کارت، همه پول شما از بین خواهد رفت.

* اگر کودک زیر 6 سال همراه شما است، رفت‌وآمد او به وسایل نقلیه عمومی رایگان است. برای کودکتان نیاز به زدن کارت ندارید.

* هزینه استفاده از مترو در استانبول بستگی به تعداد ایستگاه‌های آن دارد. پس پیش از سوار شدن و پس از پیاده شدن از مترو، کارت خود را به دستگاه‌های ویژه نشان دهید تا شارژ اضافه پرداخت نکنید.

* متروبوس‌ها در استانبول شبیه بی‌آر‌تی‌های تهران هستند. اما هزینه سوار شدن به آنها بر اساس تعداد ایستگاه محاسبه می‌شود. پس برای استفاده از آنها هم پیش و پس از سوار و پیاده شدن کارت بزنید.

* کارت‌های مترو واتوبوس استانبول تا دو سال اعتبار دارند. اگر مبلغی در داخل آن ماند می‌توانید در سفر بعدی از آن استفاده کنید.

* از آنجا که حس کد شما روی کارتتان سینک می‌شود، کارت را به دیگران ندهید. این کار جریمه و مجازات کیفری به‌دنبال دارد.

گشت‌ و گذار در شهر استانبول

برای گشتن در شهر استانبول نیازی به لیدر ندارید. با استفاده از نقشه شهر و ایستگاه‌های مترو و اتوبوس می‌توانید به‌راحتی به همه‌جای این شهر سفر کنید و تجربه‌ای بی‌نظیر برای خود رقم بزنید.

سخن پایانی

استانبول شهری با پیشینه تاریخی، آثار باستانی، جاذبه‌های طبیعی و مراکز خرید بسیار است. کشور ترکیه با نگهداری و ارزش دادن به مناظر طبیعی و آثار تاریخی و ملی خود توانسته گردشگران بسیاری از همه دنیا را به خود جذب کند.

سفر به استانبول تنها توقع آنها را که به‌دنبال گشت‌وگذار و لذت بردن از زندگی هستند را تأمین نمی‌کند. دوستداران آثار باستانی و طبیعی هم به‌دنبال دیدن آثار تاریخی و طبیعت زیبای آن، راهی این شهر می‌شوند.

البته فرقی نمی‌کند شما با چه هدفی به این شهر سفر می‌کنید. ما سفری بی‌نظیر، آسان و ارزان در این شهر را برای شما آرزو می‌کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا