Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
آشنایی با کشور ترکیه

گشت‌وگذار ارزان در آنتالیا با آنتالیا کارت

وسایل حمل و نقل عمومی در آنتالیا و معرفی خدمات آنتالیا کارت

1.5/5 - (2 امتیاز)

آنتالیا کارت Antalya kart

سفر به آنتالیا و دیدن زیبائی‌های این شهر یکی از تجربه‌های به‌یادماندنی و لذت‌بخش برای هر ایرانی دوستدار سفرهای تفریحی است. آنتالیا شهری بزرگ، با جاذبه‌های فراوان است که برای دیدن همه آنها باید چند روز وقت گذاشت.

سواحل زیبای آنتالیا، مراکز خرید این شهر، جاذبه‌های طبیعی آن، موزه باستان‌شناسی و مناطق دیگر آنتالیا در انتظار دیدار شما هستند. سفر با تاکسی در شهر آنتالیا می‌تواند برای شما گران تمام شود. برای متعادل ساختن هزینه‌های گشت‌وگذار در این شهر زیبای ساحلی می‌توانید از آنتالیا کارت، و اتوبوس و تراموا استفاده کنید.

بهره بردن از آنتالیا کارت در سفر درون‌شهری آنتالیا سفر ارزان‌تری را برای شما رقم خواهد زد. تهیه و خرید این کارت بسیار آسان است و شما می‌توانید در آغاز ورود به آنتالیا، این کارت را خریداری کنید و در زمان گشت‌وگذار از آن استفاده کنید.

با ما در سفر درون‌شهری در آنتالیا همراه باشید.

آنتالیا کارت چیست؟

آنتالیا کارت کارتی شبیه به کارت‌های اتوبوس و مترو در تهران است. در آنتالیا برای سوار شدن به تراموا و اتوبوس، پولی از شما گرفته نمی‌شود. تنها راه سوار شدن به این دو وسیله نقلیه عمومی، داشتن این کارت است.

البته در برخی از منطقه‌های آنتالیا با پول نقد هم می‌توان سوار اتوبوس یا وسایل نقلیه دیگر شد. اما تخفیفی که برای دارندگان این کارت در نظر گرفته شده است، بهره بردن از این کارت‌ها را به‌صرفه می‌کند.

برخلاف شهر استانبول، از کارت ویژه حمل‌ونقل در آنتالیا فقط می‌توان برای سوار شدن به اتوبوس و تراموا استفاده کرد. برای استفاده بهتر از امکانات این کارت، می‌توانید در سفر به آنتالیا، اپلیکیشن Antalyakart Mobil که بیش از یک میلیون بار دانلود و نصب شده است، را روی گوشی تلفن همراه خود نصب کنید.

خرید آنتالیا کارت

تهیه و خرید این کارت اتوبوس و مترو در آنتالیا به دو روش امکان‌پذیر است:

* روش نخست خرید کارت به‌صورت آنلاین، و از سایت www.antalyakart.com.tr است. با خرید آنلاین این کارت می‌توانید با دادن نشانی هتل، آن را در هتل یا منزل خودتان بصورت رایگان دریافت کنید.

* روش دوم، خرید نقدی آن از باجه‌های مخصوص یا فروشگاه‌های مختلف در آنتالیا است. پیشنهاد ما به شما، خرید دستی این کارت است.

شارژ آنتالیا کارت

برای شارژ کردن این کارت‌ها می‌توانید با استفاده از پول نقد، آنها را در خودپردازها یا فروشگاه‌ها شارژ کنید. همچنین با مراجعه به سایت www.antalyakart.com.tr اطلاعات کامل درباره آن را بدست آورید. اگر زبان ترکی نمی دانید بهتر است تا این وب سایت را به کمک مترجم خودکار گوگل به فارسی برگردانید.

تعریف کد HES برای آنتالیا کارت

کافی است با مراجعه به همان وب سایت antalya kart به نشانی : www.antalyakart.com.tr و سپس کلیک بر روی تعریف کد hes به آدرس اینترنتی : hes.antalyakart.com.tr وارد صفحه مربوطه شوید.

سپس در سطر اول hes کد و در سطر دوم شماره پاسپورت یا شماره کارت اقامت ترکیه خودتان را وارد کنید. در سطر سوم شماره سریال درج شده بر روی آنتالیا کارت را وارد کنید، آنگاه بر روی گزینه Tanımla کلیک کنید. اگر اطلاعات را درست وارد کرده باشید همه چیز به درستی ثبت می شود.

تعریف کد HES برای آنتالیا کارت
تعریف کد HES برای آنتالیا کارت

حمل‌ و نقل عمومی در آنتالیا

شهر آنتالیا مانند استانبول وسایل نقلیه عمومی خیلی پیشرفته‌ای ندارد. اصلی‌ترین وسیله نقلیه عمومی این شهر اتوبوس‌های آن است. در ادامه نگاهی به وسیله‌های نقلیه عمومی این شهر داشته‌ایم.

اتوبوس در آنتالیا

مهم‌ترین وسیله عمومی برای رفت‌وآمد در شهر آنتالیا، اتوبوس‌های آن است. از بهترین ویژگی‌های سیستم اتوبوس‌رانی در آنتالیا، ایستگاه‌های بسیار آنها در تمام مناطق شهر است.

هنگام سفر به آنتالیا در هرکجای شهر که باشید، کافی است برای سفر در داخل شهر، نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس را پیدا کنید. با پرسیدن نشانی از راننده و راهنمایی او، شما می‌توانید به‌آسانی به مناطق مختلف شهر سفر کنید و دیدنی‌های آن را ببینید. البته دانلود نقشه مسیرهای اتوبوس‌رانی آنتالیا هم می‌تواند رفت‌وآمد آسان‌تری در این شهر برایتان رقم بزند.

بد نیست بدانید دو خط اتوبوس بین فرودگاه و شهر آنتالیا در حرکت هستند:

• خط 600:
این خط هر یک ساعت یک ‌بار بین پایانه اصلی اتوبوس‌های آنتالیا (اتوگار) و فرودگاه آنتالیا حرکت می‌کند.

• خط 800:
این خط از منطقه لارا به سمت فرودگاه آنتالیا و برعکس حرکت می‌کند.

حمل‌ و نقل عمومی در آنتالیا
حمل‌ و نقل عمومی در آنتالیا

تراموا در شهر آنتالیا

تراموا در شهر آنتالیا وسیله‌ای کلاسیک و معمول نیست. تراموای آنتالیا محدود به چند مسیر توریستی خاص در این شهر می‌شود. تراموا در آنتالیا بسیار مدرن و زیبا است و بهترین وسیله برای سفر به برخی مراکز گردشگری این شهر است. با استفاده از آنتالیا کارت می‌توانید با تراموای این شهر سفرهای راحت و بی‌دردسری داشته باشید.

دلموش (Dolmuş)

دلموش ها ساختاری شبیه به مینی‌بوس‌های قدیم در تهران دارند. البته با این تفاوت بزرگ که این وسیله‌های نقلیه مدرن و امروزی هستند. دلموش ها یکی دیگر از وسایل رفت‌وآمد در داخل شهر آنتالیا هستند. کرایه دلموش ها از اتوبوس‌ها گران‌تر، و از تاکسی‌ها ارزان‌تر است. برای استفاده از دلموش ها نمی‌توانید از آنتالیا کارت استفاده کنید. کرایه این وسیله‌های نقلیه به‌صورت نقدی حساب می‌شود.

تاکسی:
گران‌ترن وسایل نقلیه در آنتالیا، تاکسی‌های زردرنگ آن است. گرفتن تاکسی در این شهر آسان است، اما برای سوار شدن به تاکسی‌ها بهتر است دو نکته را به خاطر بسپارید.

نخست اینکه نقشه مسیر را به‌صورت آنلاین کنترل کنید و مطمئن شوید راننده مسیر دورتری را برای گرفتن کرایه بیشتر نپیماید. دومین نکته اطمینان از روشن بودن تاکسی‌متر است.

مناطق دیدنی در شهر آنتالیا

شهر آنتالیا مراکز دیدنی بسیاری دارد که دیدن بسیاری از آنها با بهره‌گیری از آنتالیا کارت بسیار آسان است:

* مناطق طبیعی:

سواحل آنتالیا و مناطق طبیعی این شهر از زیباترین چشم‌اندازهایی هستند که می‌توانید در کشور ترکیه ببینید. یکی از این شگفتی‌های طبیعی آبشارهای دودن است. دیدن آبشارهای دودن که در دل جنگل قرار دارد، روح انسان را تازه می‌کند. آبشارهایی که به دریا و جنگل می‌ریزد و زیبایی شگفت‌انگیز طبیعت را برای شما نمودار می‌سازد.

* مراکز خرید:
سفر به ترکیه، بدون سر زدن به مراکز خرید آن، برای کسی متصور نیست. مراکز خرید بسیاری در شهر آنتالیا در انتظار رفتن شما هستند که آنتالیا کارت شما را به همه آنها می‌رساند. تراسیتی و جومارتسی پازار از معروف‌ترین مراکز خرید این شهر هستند.

* مراکز تفریحی:
مراکز تفریحی آنتالیا، مانند لند آو لجندز هم انتخابی برای یک روز خوش‌گذرانی و لذت بردن است. مرکزی که هم شهربازی و پارک آبی دارد و هم فروشگاه‌های معروف آن شما را برای خرید وسوسه می‌کند.

* آثار باستانی:
بسیاری از مردم آنتالیا را شهری تفریحی می‌پندارند، اما دیدنی‌های تاریخی اطراف این شهر از زیباترین آثار باستانی دنیا هستند. شهر باستانی پرگه و شهر باستانی آسپندوس دو نمونه از مراکز تاریخی و باعظمت آنتالیا هستند که دیدن آنها را نباید از دست بدهید.

* بافت تاریخی شهر آنتالیا:
یکی از دیدنی‌های شهر آنتالیا که با کمترین هزینه و با بهره‌گیری از آنتالیا کارت می‌توانید از آن دیدن کنید، بافت قدیمی خانه‌های شهر آنتالیا است. البته دیدن دروازه تاریخی هادریان و اسکله قدیمی شهر را هم فراموش نکنید.

* رستوران‌ها و کافی شاپ‌های آنتالیا:
سفر به شهر و کشوری دیگر، بدون رفتن به رستوران‌ها و کافی شاپ‌های آن کامل نمی‌شود. آنتالیا رستوران‌ها و کافی شاپ‌های زیادی دارد که آنها را نیز باید امتحان کنید.

سخن پایانی:

شهر آنتالیا آداب‌ورسوم خاص خود را دارد که می‌تواند برای هر گردشگری جذاب و به‌یادماندنی باشد. یکی از این سنت‌ها تعارف کردن است. این رسم در آنتالیا، همچون ایران از دیرباز معمول بوده است. تعجب نکنید اگر در این شهر فروشنده‌ای که تاثیر خوبی از شما گرفته، درخواست کند بنشینید و با او چای بنوشید.

نکته دیگری که بد نیست بدانید، علاقه زیاد اهالی ترکیه به زبان مادریشان است. پس اگر پیش از سفر به آنتالیا، برخی از واژه‌های ترکی را یاد بگیرید، سفر آسان‌تری خواهید داشت و دوستان بیشتری پیدا خواهید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا