Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
آشنایی با کشور ترکیه

قوانین فرودگاهی ترکیه برای اتباع خارجی در سال 2022

ضوابط ورود و خروج فرودگاه کشور ترکیه

4.4/5 - (5 امتیاز)

در این مقاله ما به بررسی قوانین فرودگاهی ترکیه برای مسافران و اتباع خارجی می‌پردازیم. این قوانین شامل مقررات مربوط به ورود مسافرین، وسایل همراه آن‌ها و همین‌طور ورود و خروج ارز و جواهرات از این کشور می‌باشد.

پس از بررسی این موارد، فهرست اقلامی را مرور می‌کنیم که ورود و خروج آن‌ها به کشور ترکیه از طریق پایانه‌های هواپیمایی این کشور ممنوع می‌باشد یا نیاز به اخذ مجوزهای خاص دارد، مثل حیوانات خانگی یا تجهیزات شکار.

قوانین فرودگاهی ترکیه

قوانین و مقررات فرودگاه ترکیه
قوانین و مقررات فرودگاه ترکیه

ورود و خروج هوایی از ترکیه باید صرفاً از طریق دروازه های مرزی مستقر در فرودگاه‌های این کشور با همراه داشتن گذرنامه و سایر مدارک قانونی دیگر مثل ویزا یا مجوز اقامت صورت بگیرد.

بررسی مدارک

 1. اتباع خارجی در هنگام ورود و خروج از ترکیه پاسپورت و سایر مدارک اقامتی خود را به مقامات رسمی این کشور در فرودگاه تحویل بدهند.
 2. اتباع خارجی که از مناطق ترانزیتی در فرودگاه ها استفاده می کنند ممکن است مدارک آن‌ها توسط مراجع ذیصلاح مورد بررسی قرار بگیرد.
 3. در هنگام ورود به ترکیه از طریق مرزهای هوایی این کشور بررسی هایی انجام می شود تا مشخص شود که آیا اتباع خارجی مشمول ماده 7 قانون گمرکات این کشورمی‌شوند یا خیر.
 4. در مورد اجرای این ماده، اشخاصی که بررسی جامع در مورد آنها الزامی است، حداکثر تا چهار ساعت می توانند در گیت بازرسی فرودگاه نگهداری شوند. در این مدت فرد خارجی می تواند هر زمان که بخواهد به کشور خود بازگردد و یا منتظر تکمیل مراحل مربوط به پذیرشش در کشور ترکیه شود.

اتباع خارجی که از طریق مرزهای هوایی نمی‌توانند وارد کشور ترکیه شوند

 • افراد فاقد گذرنامه، روادید یا مجوز اقامت و کسانی که مدارک یا مجوزهای آن‌ها جعلی می‌باشد.
 • افرادی که گذرنامه یا مجوز اقامت آن‌ها شصت روز قبل از تاریخ انقضای روادید یا مجوز اقامت منقضی شود.

براساس بند دو ماده 15 قانون 6458 گمرکات ترکیه، روادید برای اتباع خارجی زیر در فرودگاه صادر نمی شود:

 • افرادی که ورود آن‌ها به ترکیه ممنوع است.
 • افرادی که در مدت اقامت تحت پوشش بیمه درمانی معتبر نباشند.
 • افرادی که دلیلی مبنی بر علت ورود یا اقامتشان در ترکیه ارائه نکنند.
 • افرادی که منابع مالی کافی و پایدار برای مدت اقامت خود را نداشته باشند.
 • افرادی که به دلیل تهدید برای نظم یا امنیت عمومی کشور ترکیه نامطلوب تلقی می‌شوند.
 • افرادی که دارای یک بیماری واگیردار هستند که موجب تهدید برای سلامت عمومی می شود.
 • افرادی که گذرنامه یا مجوز اقامت آن‌ها شصت پس از تاریخ انقضای ویزای درخواستی معتبر نیست.
 • اداره کل گمرکات فرودگاهی یا وزارت امور خارجه برای خارجیانی که از ترکیه دیپورت می شوند می‌تواند ممنوعیت ورود وضع کند.
 • افرادی که مظنون یا محکوم به جرایمی هستند که مشمول قانون استرداد مجرمین بین کشور جمهوری ترکیه و دیگر کشورها می‌شوند.
 • ممنوعیت ورود به ترکیه برای افراد دیپورت شده بیش از پنج سال نخواهد بود. اما در مواردی که نظم عمومی یا تهدیدی جدی برای امنیت عمومی این کشور وجود داشته باشد، این مدت حداکثر تا ده سال دیگر توسط دولت قابل تمدید است.

آیا می توانید وسایل منزل یا وسایل اداری خود را از طریق مرزهای هوایی به ترکیه ببرید؟

اقلام خانگی و اداری را می توان از طریق بخش‌نامه‌ای تحت عنوان «واردات موقت» به ترکیه برد، مشروط بر اینکه اعتبار مجوز اقامت شما کمتر از یک سال نباشد.

در این صورت، شما وصیغه‌ای را به گمرک پرداخت می کنید و پس از بازگشت به کشور خود، آن را پس می گیرید یا یک ضمانت نامه بانکی برای این منظور ارائه می کنید که باید از یکی از بانکهای ترکیه یا یک بانک خارجی شناخته شده دریافت شده باشد و اطمینان حاصل شود که تمام عوارض گمرکی پرداخت می شود.

کالاها در پایان دوره اقامت در پنج سال اول از ترکیه خارج نمی شوند. شما نیازی به تمدید ضمانت نامه پس از اتمام پنج سال اول ندارید.

برای تلویزیون های رنگی، تلویزیون سیاه و سفید، رادیو، ویدئو، گیرنده های ماهواره ای تلویزیونی و سایر دستگاه های ترکیبی که از خارج برای اهداف غیرتجاری وارد ترکیه می شود، فقط یک بار تعرفه واردات توسط ادارات گمرکات و سازمان رادیو و تلویزیون ترکیه دریافت می شود.

از طریق پایانه‌های فرودگاهی چه مقدار پول می توانید وارد ترکیه کنید؟

هیچ محدودیتی برای وارد کردن پول (در قالب لیر یا هر ارز خارجی دیگر) به کشور ترکیه وجود ندارد.

با این حال، به خاطر داشته باشید که از 15 ژوئن 2007 اگر مستقیماً از کشوری خارج از اتحادیه اروپا وارد ترکیه شوید و مبلغی معادل 10000 یورو یا بیشتر یا معادل آن را در قالب ارز دیگری حمل کنید، شما باید یک فرم اظهارنامه مالی را گمرکات فرودگاهی ترکیه تکمیل کنید.

چه مقدار پول می توانید از کشور ترکیه خارج کنید؟

طبق قوانین فرودگاهی ترکیه شما می‌توانید حداکثر مبلغ 5000 دلار یا معادل آن را در قالب ارزهای از طریق پایانه‌های فرودگاهی این کشور خارج کنید.

افراد غیر مقیم، مشروط بر اینکه در بدو ورود دارایی ارزی خود را اعلام کرده باشند و شهروندانی که مدرکی مبنی بر خرید ارز از بانکهای این کشور در چارچوب مقررات معاملات دولتی ارائه دهند، می توانند آزادانه هر مقدار ارز تایید شده را از کشور خارج کنند.

لطفاً توجه داشته باشید که اگر شخصی قوانین فوق را زیر پا بگذارد و این عمل او توسط مقامات گمرکی فرودگاه (در ترکیه یا خارج از کشور) شناسایی و اثبات شود:

 1. پول توقیف شده و در اختیار جمهوری ترکیه قرار می گیرد.
 2. در صورتی که پول توسط مقامات ترکیه ضبط شود، جریمه اصلی محاسبه شده بر مبنای لیر ترکیه از مبلغ توقیف شده کاسته می شود.
 3. اگر پول خارج شده از کشور ترکیه در پایانه‌های فرودگاهی این کشور توسط ضابطین ترکیه توقیف/کشف نشده باشد، و پس از خروج این جرم احراز شود، جریمه فرد متخلف دو برابر مقدار پول ضبط شده خواهد بود.
 4. علاوه بر این، بر اساس جریمه اصلی فوق الذکر، «جریمه تأخیر تأدیه» (بهره) با نرخ سود ذکر شده در قانون شماره 6183 که در حال حاضر 3 درصد در ماه تعیین شده است، نیز در مورد وجوه ضبط شده اعمال می شود.

همچنین اینکه منبع پول قانونی بوده یا مطابق با قوانین مبارزه با پولشویی، غیر قانونی بوده، برای مراجع ذیربط اهمیت زیادی دارد. در صورتی که یک اقدام پولشویی صورت گرفته باشد، مجازات بسیار شدیدتر و شامل حبس خواهد بود.

طبق قوانین فرودگاهی کشور ترکیه چه مقدار جواهرات می توانید به این کشور وارد یا خارج کنید؟

مسافران فرودگاهی ترکیه می توانند طبق قوانین فرودگاهی ترکیه هر نوع جواهراتی را که ماهیت مصرف شخصی و غیرتجاری دارند و با فلزات گرانبها و جواهرات ساخته شده‌اند، به ارزش 15000 دلار یا کمتر به همراه داشته باشند.

اگر می خواهید جواهراتی به ارزش بیش از 15000 دلار به ترکیه بیاورید، باید ورود آن را قبل از ورود به ترکیه به مقامات گمرک ترکیه اعلام کنید. در این صورت شما مجاز به آوردن جواهرات به ارزش اعلام شده به خارج از کشور هستید.

علاوه بر این، اگر گواهی می دهید که جواهرات خود را در ترکیه خریداری کرده اید، بدون در نظر گرفتن ارزش آن، مجاز به خروج آن از کشور هستید.

مواردی که واردات آن‌ها طبق قوانین فرودگاهی کشور ترکیه شامل تعرفه نمی‌شود

موارد معاف از تعرفه در قوانین فرودگاه ترکیه
موارد معاف از تعرفه در قوانین فرودگاه ترکیه
 • دارو برای استفاده شخصی
 • 5 بطری عطر یا ادکلن (حداکثر وزن هر کدام 120 میلی لیتر)
 • هدایایی تا ارزش 300 یورو (145 یورو برای افراد زیر 15 سال)
 • نوشیدنی های الکلی (برای مسافران 18 سال به بالا): 1 بطری 1 لیتری یا 2 بطری 750 میلی لیتری میلی لیتری شراب و/یا سایر انواع نوشیدنی‌ها
 • 1 کیلوگرم قهوه; 1 کیلوگرم قهوه فوری؛ 500 گرم چای؛ 1 کیلوگرم شکلات؛ 1 کیلوگرم مواد غذایی ساخته شده از شکر
 • محصولات دخانی (برای مسافران 18 سال و بالاتر): 200 نخ سیگار و 5 عدد سیگار پیچیدنی (که هر کدام بیش از 3 گرم نباشد) و 10 عدد سیگار برگ و 200 گرم تنباکو (به همراه 200 عدد کاغذ سیگار) یا 200 گرم توتون جویدنی یا 200 گرم توتون واکو
 • یک پخش کننده ویدیویی. یک کامپیوتر لپ تاپ؛ یک پخش کننده رادیویی / نوار قابل حمل؛ یک جفت دوربین دوچشمی (دید در شب مجاز نیست)؛ یک دوربین عکاسی و پنج رول فیلم؛ یک ماشین تحریر؛ تجهیزات ورزشی شخصی؛ اقلام پزشکی ضروری؛ قطعات یدکی خودرو و اقلام شخصی متعارف دیگر.

مواردی که ورود آن‌ها به کشور ترکیه ممنوع است

موارد ممنوع برای ورود به کشور ترکیه
موارد ممنوع برای ورود به کشور ترکیه

طبق قوانین فرودگاهی ترکیه، شما اقلام زیر را نمی‌توانید از طریق پایانه‌های فرودگاهی این کشور، وارد ترکیه کنید:

 • مواد مخدر
 • گوشت و لبنیات
 • سلاح گرم و مهمات نظامی
 • مواد مدیواکتیو و رادیواکتیو

مواردی که نیاز به دریافت مجوز دارند

 • دوربین دید در شب
 • سلاح‌های شکاری گرم
 • برای ورود گربه و سگ شما به گواهی سلامت نیاز دارید.

منبع: istanbulsairport, turkishairlines

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا