Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
تحصیل در ترکیه

چگونه بورسیه تحصیلی ترکیه بگیریم؟

اطلاعات کامل درباره نحوه اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه

به این مطلب امتیاز دهید!

بورسیه تحصیلی ترکیه

چگونه بورسیه تحصیلی ترکیه بگیریم؟ برای دانشجویانی که علاقه‌مند هستند با بورسیه تحصیلی ترکیه تحصیل کنند گزینه‌های مختلف بورسیه از جمله بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده توسط جمهوری ترکیه، بورسیه‌های تحصیلی توسط ایالت‌های خود دانشجویان و بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌ها وجود دارد.

فرصت‌ها، امکانات و مبالغ ارائه شده توسط موسسات بورسیه متفاوت است. برخی از موسسات هزینه حمل‌و‌نقل از داخل کشور ایران به ترکیه را نیز پوشش می‌دهند و نیازی نیست شما ریالی در این راه صرف کنید. همچنین میزان پرداختی‌های ماهانه نیز با توجه به سطح تحصیلات دانشجویان بین‌المللی متفاوت است. اما یک سوال مطرح است که چگونه بورسیه تحصیلی ترکیه بگیریم؟ با ماه همراه باشید تا متوجه جزئیات شوید.

چرا تحصیل در ترکیه؟

برای اینکه بدانیم چگونه بورسیه تحصیلی ترکیه بگیریم لازم است ابتدا بفهمیم که چرا تحصیل در ترکیه؟ در زیر دلایلی وجود دارد که سوال شما را پاسخ می‌دهد.

• دانشگاه‌های ترکیه با رتبه بالا : بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه تراز بین‌المللی بالایی دارند. (مقاله ” بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه ” را حتما مطالعه کنید.)
• تحصیل رایگان
• کمک هزینه زندگی و تحصیل ماهانه
• با تحصیل در دانشگاه ترکیه از حق پزشکی برخوردار می‌شوید. ( مقاله ” بهترین دانشگاههای پزشکی ترکیه ” را حتما مطالعه کنید.)
• دریافت بودجه برای پروژه تحقیقاتی
• اقامت رایگان در خوابگاه دانشگاه ترکیه

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه

بسیاری از دانشجویان به دلیل داشتن دغدغه مالی از بورسیه شدن می‌ترسند و امکان تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را از خود سلب می‌کنند. اما دولت راهی برای این دانشجویان در نظر گرفته است که با حمایت مالی خود امکان دسترسی دانشجویان علاقه‌مند و ممتاز برای تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور مهیا کرده است.

همچنین دولت ترکیه برای افرادی که بورسیه تحصیلی این کشور را انتخاب می‌کنند تدابیری اندیشیده است تا دانشجویان بدون داشتن دغدغه مالی به تحصیل در این کشور بپردازند. چگونه بورسیه تحصیلی ترکیه بگیریم؟ به طور کلی دو نوع بورسیه تحصیلی ترکیه وجود دارد که در زیر به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

• بورسیه تحصیلی فول فاند ترکیه : یکی از کامل‌ترین و بهترین انواع بورسیه تحصیلی ترکیه، بورسیه تحصیلی فول فاند است که زمان ثبت‌ نام و درخواست آن از اواخر دی شروع می‌شود و تا اواخر اسفند ادامه دارد. در این نوع بورسیه تمامی هزینه ها از قبیل حمل‌و‌نقل و خدمات پزشکی برعهده دولت ترکیه است.

• بورسیه تحصیلی درصدی ترکیه : این بورسیه برای افرادی است که می‌خواهند بدون آزمون وارد دانشگاه‌های ترکیه شوند و یا در آزمون یوس یا sat شرکت کرده‌اند. این دانشجویان با در دست داشتن رزومه خود مانند نمرات قبولی بالا، تقدیرنامه‌ها و… به دانشگاه مورد نظر درخواست بورسیه شدن می‌دهند و آن دانشگاه با بررسی رزومه افراد بورسیه 20 درصدی، 40 درصدی، 50درصدی و یا حتی 100 درصدی را ارائه می‌دهد.

بورسیه تحصیلی درصدی زمان خاصی برای ثبت‌نام ندارد، فقط باید زمانی‌که در دانشگاه ثبت‌نام می‌کنید رزومه خود را ارسال کنید. بهتر است شرایط سنی دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه را نیز بدانید تا بعد از درخواست مشکلی با این مقوله نداشته باشید. کسانی که متقاضی دریافت بورسیه در دوره کارشناسی هستند باید حداکثر 24 سال تمام داشته باشند. برای افراد دوره کارشناسی ارشد داشتن حداکثر 29 سال تمام شرط است و دانشجویان مقطع دکتری باید حداکثر 34 سال سن داشته باشند.

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه
انواع بورسیه تحصیلی ترکیه

دانشگاه‌های ارائه‌دهنده بورسیه تحصیلی ترکیه

بعد از اینکه متوجه شدیم از چه طریقی و چگونه بورسیه تحصیلی ترکیه بگیریم؟ بهتر است با دانشگاه‌هایی که بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند نیز آشنا شویم. دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه بیلکنت، ابن سینا، سابانجی و… ارائه‌دهنده بورسیه تحصیلی ترکیه هستند که در زیر به برخی موارد و شرایط بورسیه در این دانشگاه‌ها اشاره می‌کنیم.

بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت

در این دانشگاه برای بورسیه شدن دانشجویان ریز نمرات دبیرستان، نمرات آزمون بین‌المللی، ریز نمرات امتحانات ملی و داشتن معیار‌های علمی مثل مقاله و… مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گیرند. اگر دانشجویان موفق به دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه از این دانشگاه شوند از پرداخت شهریه به صورت جزئی یا کلی معاف می‌گردند. همچنین خوابگاه رایگان در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه ابن سینا

این مرکز آموزشی و پژوهشی بورسیه رشته‌های مختلفی همچون علوم پزشکی، مهندسی کامپیوتر در ترکیه، مهندسی برق، مهندسی تجارت، رشته حسابداری و… را پوشش می‌دهد. متقاضیان کشورهای مختلف از جمله کشور ایران می‌توانند درخواست بورسیه شدن را بدهند. افرادی که واجد دریافت بورسیه تحصیلی ابن سینا می‌شوند از خدماتی مانند تامین محل اقامت، معافیت پرداخت شهریه، هزینه بیمه درمانی، کمک هزینه تحصیل، کمک هزینه حمل‌و‌نقل و.. برخوردار می‌شوند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانجی

این دانشگاه بورسیه‌های متفاوتی از قبیل بورسیه پروژه تحقیقاتی، بورس تحصیلی Aysegul Arsoy و… را ارائه می‌دهد. دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف این دانشگاه می‌شوند ماهانه مبلغی را برای تحقیق و پژوهش دریافت می‌کنند. همچنین دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از خدمات خوابگاهی بهره‌مند می‌شوند. همچنین آن‌ها به‌طورکامل از پرداخت شهریه معاف خواهند شد و ماهانه مبلغی را به عنوان کمک هزینه دریافت خواهند کرد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه

• مدرک شناسایی مثل کارت ملی، شناسنامه یا یک پاسپورت معتبر
• قطعه عکسی که به تازگی گرفته شده باشد. (لطفا توجه داشته باشید عکسی که در سیستم برنامه آپلود می‌کنید باید پرتره مناسبی از خودتان باشد، عکس‌هایی که قابل شناسایی نیستند ممکن است در درخواست شما تاثیر منفی بگذارند).
• نمرات آزمون سراسری (نمرات آزمون بیشتر برای داوطلبانی که هیچ مدرک یا گواهینامه بین‌المللی ندارند لازم است).
• دیپلم یا گواهی موقت فارغ‌التحصیلی
• رونوشت‌های تحصیلی
• نمرات امتحانات بین‌المللی GRE، GMAT، DELF، YDS، (YÖSدر صورت نیاز توسط دانشگاه انتخابی)
• نمرات آزمون زبان (در صورت نیاز )
• پروپوزال تحقیق و نمونه‌ای از کار پایان‌نامه (فقط برای متقاضیان دکتری)

نکات مهم برای دریافت بورسیه دانشگاه‌های ترکیه

• همانطور که می‌دانید در دانشگاه‌های ترکیه بیشتر رشته‌های تحصیلی به زبان ترکی تدریس می‌شوند. اما برخی از بخش‌ها و دانشگاه‌ها و موسسات برنامه‌هایشان به زبان انگلیسی یا زبان‌های دیگر ارائه می‌شود. داوطلبانی که مایل به تحصیل در دانشگاه‌هایی با زبان انگلیسی هستند، برای اثبات تسلط خود به زبان ( TOEFL و سایر گواهینامه های معادل) باید مدرک زبان بین‌المللی شناخته شده داشته باشند.

بیشتر دانشگاه‌ها به نمرات آزمون پذیرش بین‌المللی مانند GRz، GMAT،SAT و غیره نیاز دارند. این امکان برای داوطلبان وجود دارد که هنگام انتخاب دانشگاه در سیستم درخواست، زبان آموزشی را بررسی کنند.

• داوطلبان مقطع کارشناسی که دارای مدارک بین‌المللی مانند SAT یا GCSE به جای نمرات آزمون بین‌المللی هستند، باید حداقل مدارک مورد نیاز برای تکمیل دوره متوسطه را طبق این آزمون‌های بین‌المللی ارائه دهند.

• تمامی برگزیدگان بورسیه تحصیلی ترکیه که دارای گواهینامه سطح C1 مهارت ترکی نیستند (از جمله کسانی که در برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی یا سایر زبان‌ها قرار می‌گیرند) باید در یک دوره مقدماتی ترکی یک ساله شرکت کنند و تا پایان دوره تحصیلی خود به گواهی سطح C1 دست یابند.

نکات مهم برای دریافت بورسیه دانشگاه‌های ترکیه
نکات مهم برای دریافت بورسیه دانشگاه‌های ترکیه

آیا با مدرک دیپلم می‌توان بورسیه تحصیلی ترکیه را دریافت کرد؟

چگونه بورسیه تحصیلی در ترکیه بگیریم؟ آیا می‌توان با مدرک دیپلم بورسیه تحصیلی ترکیه را دریافت کرد؟ کسانی که در مقطع دیپلم تحصیل می‌کنند می‌توانند با بارگذاری و ارسال ریز نمرات پایه دوازدهم برای این کار اقدام کنند. اما اگر دیپلم خود را تمام کرده‌اند باید معدل آن‌ها کمتر از 14 نباشد. البته طبق بررسی‌های انجام شده افرادی که معدل آن‌ها بالای 18 است شانس قبولی بیشتری دارند. همچنین اگر خواهان بورسیه در رشته‌هایی مانند پزشکی، دندان پزشکی و… هستید باید معدلی بالای 19 داشته باشید.

جمع بندی

انواع بورسیه‌ تحصیلی ترکیه علاوه بر ارائه حمایت مالی، به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا در دانشگاه مورد نظر خود مشغول تحصیل شوند. این ویژگی در ترکیه با سایر برنامه‌های بورسیه در جهان متفاوت است. هدف از بورسیه‌های ترکیه این است که اطمینان حاصل شود که دانشجویان در طول مدت اقامت خود در ترکیه و همچنین تحصیلات دانشگاهی، از فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی بهره‌مند می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا