Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
آشنایی با کشور ترکیه

نوروز در ترکیه چگونه است؟

آشنایی با آیین عید نوروز در کشور ترکیه

5/5 - (3 امتیاز)

حتماً برای شما هم پیش آمده است که برای تعطیلات نوروزی برنامه سفر داشته باشید. سفر به کشور ترکیه به دلیل هزینه مناسب و مقرون به صرفه بودن در صدر انتخاب سفرهای نوروزی قرار دارد.

اگر قصد دارید تا تعطیلات عید نوروز در ترکیه سپری کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

سال نو در کشور ترکیه

سال نو در کشور ترکیه
سال نو در کشور ترکیه

نوروز در کشور ترکیه تحت عنوان سال نو شناخته نمی‌شود، و بیشتر به عنوان یک جشن باستانی برگزار می‌شود.

تقویم ترکیه مانند کشورهای اروپایی و همچنین بسیاری از کشورهای دیگر جهان بر اساس تقویم میلادی تنظیم شده است و به همین دلیل سال نو میلادی در 1 ژانویه و در دی ماه جشن گرفته می‌شود.

اما این بدین معنی نیست که نوروز در کشور ترکیه جشن گرفته نمی‌شود. مردم ترکیه دو روز 22 و 23 مارس را به عنوان نوروز جشن می‌گیرند و اگر این 2 روز را در ترکیه حضور داشته باشید با برنامه‌های شاد و فستیوال‌های نوروزی مواجه می‌شوید.

هر منطقه از ترکیه با توجه به فرهنگ و آداب رسوم خود به شکل متفاوتی نوروز را جشن می‌گیرند. در ادامه در مورد جشن سال نو در ترکیه اطلاعات بیشتری را ارائه خواهیم داد.

پیش از فروپاشی امپراتوری عثمانی، نوروز در کشور ترکیه با تب و تاب بیشتری برگزار می‌شده است. در شروع فصل بهار یک معجون بهشتی که از 40 ادویه مختلف تهیه می‌شد، در کاخ‌های عثمانی تهیه شده و بین مردم پخش می‌شد.

در میان اهالی دربار شیرینی‌های قرمز که روی آن‌ها پودر طلا پاشیده می‌شد، سرو می‌شد. این موارد تنها بخشی کوچک از تدارکات نوروز در زمان امپراتوری عثمانی بود.

پس از فروپاشی عثمانی، جشن نوروز در کشور ترکیه به دلایل سیاسی کمرنگ‌تر شد اما در مناطق کردنشین همچنان بر اساس سنت‌های قدیمی جشن گرفته می‌شود.

تا سال‌ها جشن نوروز در کشور ترکیه نماد مقاومت جمعیت کرد در برابر دولت تمامیت‌خواه ترکیه بود.

عید نوروز در ترکیه با عناوین مختلف از جمله نوروز سلطان و یا سلطان نوروز شناخته می‌شود. مردمان هر منطقه بر اساس سنت‌ها و آموزه‌های تاریخی به نحو متفاوتی این جشن باستانی را برگزار می‌کنند.

استان ملطیهاستان ملطیه که در منطقه ناحیه آناتولی شرقی قرار دارد، نوروز به عنوان جشن پایان زمستان برگزار می‌شود.
غازی عینتابدر غازی عینتاب که کلان‌شهری بزرگ و کردنشین در جنوب شرقی کشور ترکیه است، عید نوروز به عنوان سلطان نوروز شناخته می‌شود.
مردمان غازی عینتاب نوروز را دختری جوان می‌دانند که در 21 مارس به شرق می‌رود و البته برخی آن را درویشی می‌دانند که توانایی پرواز دارد و در این تاریخ به سمت شرق پرواز می‌کند.
استان آغریاهالی استان آغری در عید نوروز رسم جالبی دارند. آن‌ها در این روز فال‌گوش می‌ایستند و معتقدند هر کسی می‌تواند سرنوشت خودش را از زبان دیگری بشنود. در حقیقت آن‌ها با بررسی صحبت‌هایی که یواشکی شنیده‌‌اند، آینده خود را تفسیر می‌کنند و به عبارتی فال می‌گیرند.
منطقه گره‌سوندر منطقه گره‌سون، عید نوروز با عنوان «مارت بوزومو» در بین مردم شناخته می‌شود که به معنی لغوی پایان مارس و یا تمام شدن هوای سرد است. مردم در این روز از نهرهای اطراف آب جمع می‌کنند و روی حیواناتشان می‌ریزند تا شروع فصل گرم را با خیر و برکت آغاز کنند.
آدرنهمردم آدرنه برای نوروز رسمی شبیه ب چهارشنبه سوری ایران دارند و با روشن کردن آتش و پریدن از روی آن به همراه رقص و پای‌کوبی نوروز را جشن می‌گیرند. مردم آدرنه معتقدند با پریدن از روی آتش بیماری و بلا و از آن‌ها و خانواده‌شان دور می‌شود.

ترکیه مانند ایران کوچ‌نشینان زیادی دارد. در مناطق ییلاقی روز 21 مارس که معادل اول فروردین است، این عشایر با روشن کردن آتش بزرگ ورودشان را اعلام می‌کنند.

نوروز در استانبول

نوروز در شهرهای معروف و پر مسافر ترکیه مانند استانبول، آنکارا، ازمیر و آدانا به صورت باشکوه و پر سر و صدا برگزار می‌شود. مردم با نواختن دهل، به جشن و پای‌کوبی می‌پردازند.

شب نوروز آتش‌های بزرگ افروخته می‌شود و همه دور این آتش جمع می‌شوند و با رقص و پای‌کوبی، این عید باستانی را جشن می‌گیرند.

از دیگر برنامه‌های مهم نوروزی در ترکیه برگزاری کنسرت‌ها خواننده‌های بزرگ است. به دلیل حجم بالای مسافرین ایرانی که در تعطیلات نوروزی به ترکیه سفر می‌کنند، بسیاری از خوانندگان معروف ایرانی در این تاریخ در ترکیه کنسرت برگزار می‌کنند.

لازم به ذکر است که بلیت کنسرت در ترکیه از دیگر کشورها مانند دبی به مراتب ارزان‌تر است. پس اگر علاقه‌مند به شرکت در کنسرت‌های نوروزی هستید، نوروز در کشور ترکیه یک زمان عالی برای این کار است.

خرید در جشن نوروز در ترکیه

ترکیه کشور برندها و پوشاک با کیفیت است. هدف بسیاری از افرادی که تعطیلات عید به ترکیه سفر می‌کنند، خرید از برندهای معروف و پر طرفدار است.

بسیاری از برندهای ترک مانند ال سی وایکیکی، برشکا، بیلسی و … به مناسبت عید نوروز تخفیف‌هایی را برای مشتریان در نظر می‌گیرند.

هرچند تخفیف‌ها به اندازه‌ی بلک فرایدی و ژانویه گسترده نیست و اکثراً برندهای ترک این تخفیف‌ها را قائل می‌شوند، اما همچنان فرصت خوبی برای خرید از ترکیه خواهد بود.

ترکیه پل ارتباطی ایران با بهترین برندهای فشن و مد در دنیاست. ترکیه برندهای معروف زیادی دارد که در این کشور طراحی و تولید می‌شوند و سرتاسر جهان معروف هستند.

در این قسمت تعدادی از این برندهای معروف را که در تعطیلات نوروز کشور ترکیه می‌توانند از تخفیف‌های ویژه آن‌ها استفاده کنید، معرفی می‌کنیم.

  • کوتون Coton

برند کوتون در سال 1988 توسط یک افسر نیروی دریایی تأسیس شد و در ابتدا یک فروشگاه لباس کوچک بود. با گذشت زمان این برند نه تنها در سرتاسر ترکیه بلکه در سطح جهان معروف شد و طرفداران زیادی پیدا کرد.

امروزه کوتون در بیش از 28 کشور دنیا نمایندگی و شعبه دارد و تعداد فروشگاه‌های فعال آن بیش از 200 فروشگاه بزرگ و رسمی و بیش از 1000 فروشگاه غیر رسمی است.

برند کوتون از جمله برندهایی است که به مناسبت نوروز در ترکیه آف‌های بسیار فوق العاده‌ای روی محصولات خود اعمال می‌کند. تعطیلات نوروز در کشور ترکیه یکی از بهترین فرصت‌ها برای خرید از این مجموعه پوشاک است.

  • ال سی وایکیکی (LC Waikiki)

هرچند ال سی وایکیکی یک برند ترک معروف است، اما جالب است بدانید که این برند در ابتدا توسط یک طراح مد فرانسوی به نام جرجس امویال تأسیس شد.

این برند ابتدا در سال 1988 در فرانسه تأسیس شد و سپس در سال 1997 با توجه به گستردگی صنعت مد در ترکیه تصمیم گرفت به این کشور مهاجرت کند.

به جرئت می‌توان ال سی وایکیکی را یکی از بزرگ‌ترین برندهای پوشاک در سطح جهان دانست که بیش از 16 درصد صنعت پوشاک ترکیه را به خود اختصاص داده است.

این برند هر روز در حال پیشرفت و گسترش است و با شعار «هر کس سزاوار پوشیدن لباس خوب است» فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

برند ال سی وایکیکی به مناسبت تعطیلات نوروز تخفیف‌های بسیار خوبی را به مشتریان ارائه می‌دهد و جالب است بدانید که با وجود کیفیت بالا، قیمت محصولات این برند بسیار مقرون به صرفه است و حتی از بسیاری از برندهای ایران ارزان‌تر ولی با کیفیت‌تر است.

  • میلا (Milla)

اگر به دنبال پیراهن‌های زنانه شیک و با کیفیت اما با قیمت مناسب هستید، قطعاً برند میلا در تعطیلات عید نوروز ترکیه شما را شگفت زده خواهد کرد.

این برند استثنایی با کمک برترین طراحان در سطح جهان پیراهن‌های زنانه شیک و مطابق با مد روز جهان تولید و به مشتریان عرضه می‌کند.

پیراهن‌های میلا را هم به صورت حضوری از فروشگاه‌های این برند در کلیه شهرهای ترکیه و هم به صورت آنلاین از بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی ترکیه ترندیول می‌توانید خرید کنید.

آب و هوای ترکیه در تعطیلات نوروز

به صورت معمول آب و هوای کشور ترکیه چند درجه از ایران سردتر است و اگر در تعطیلات نوروز به این کشور سفر کنید، با آب و هوای خنک و مطبوع و بهاری مواجه می‌شوید.

البته بردن لباس گرم را فراموش نکنید، در برخی از روزها ممکن است هوا بارانی شود. دمای هوا بین 10 تا 20 درجه سانتی گراد با توجه به شهری که به آن سفر می‌کنید در نوروز متغیر است.

اگر قصد دارید به شهرهای ساحلی مانند آنتالیا سفر کنید، باید در نظر داشته باشید که به دلیل سرمای هوا، امکان استفاده از استخر روباز چندان میسر نیست.

البته در نوروز در هتل‌های آنتالیا هر شب مهمانی و جشن ایرانی برگزار می‌شود که با شرک در آن‌ها می‌توانید شب‌های شادی را تجربه کنید.

سفر به استانبول در تعطیلات نوروز بسیار دل‌چسب خواهد بود. هوای خنک بهاری به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی در خیابان‌های استانبول ساعت‌ها پیاده روی کنید و از دیدن اماکن تاریخی لذت ببرید.

تعطیلات نوروز در کشور ترکیه

تعطیلات نوروز در کشور ترکیه
تعطیلات نوروز در کشور ترکیه

همان‌طور که گفتیم تقویم ترکیه بر اساس تاریخ میلادی تنظیم شده است و به همین دلیل تعطیلات سال نو این کشور مختص تعطیلات کریسمس می‌شود.

نوروز در ترکیه در شهرهای استانبول، آنتالیا، کوش آداسی و دیگر شهرهای بزرگ مهم این کشور از جمله آنکارا هیچ تعطیلاتی ندارد.

این موضوع به نفع مسافرین ایرانی است که در تعطیلات نوروز به این کشور سفر می‌کنند. زیرا به دلیل باز بودن همه اماکن تفریحی و مراکز خرید می‌توانند از سفر خود لذت بیشتری ببرند.

در شهرهای شرقی ترکیه که مناطق کردنشین هستند، 21 و 22 مارس به عنوان تعطیلات نوروزی شناخته می‌شود و در این دو روز ادارات و مدارس در این شهرها تعطیل هستند.

نوروز در کشور ترکیه چگونه است؟

در کشور ترکیه، نوروز به اسم نوروز سلطان یا سلطان نوروز شناخته شده است. مردم خطه‌های مختلف ترکیه بر اساس آداب و رسوم خودشان به پیشواز نوروز می‌روند.

منبع: turkishculture

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا