Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
آشنایی با کشور ترکیه

شرایط دریافت وام بانکی در ترکیه برای اتباع ایرانی در سال 2022

شرایط و مدارک لازم برای دریافت انواع وام در ترکیه

5/5 - (3 امتیاز)

سالانه افراد زیادی از کشورهای مختلف، از جمله ایران به ترکیه مهاجرت می‌کنند. این اتباع خارجی ممکن است برای تأمین مالی فعالیت‌های مختلف خود مانند راه‌اندازی یک کسب‌وکار یا خرید ملک به وام‌های مختلفی نیاز داشته باشند.

در این مقاله ما در مورد نحوه دریافت وام بانکی در ترکیه برای اتباع ایرانی صحبت می‌کنیم و شرایط پرداخت و بهره‌ی وام‌های موجود در این کشور را بررسی می‌کنیم و در انتها مدارک مورد نیاز جهت درخواست انواع وام بانکی در کشور ترکیه را به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

اخذ وام بانکی در ترکیه

اخذ وام در کشور ترکیه
اخذ وام در کشور ترکیه

افراد که دارای تابعیت خارجی هستند می‌توانند برای خرید خانه، راه‌اندازی کسب‌وکار و یا رفع برخی از نیازهای خود، برای دریافت وام بانکی در ترکیه اقدام کنند.

پیش از این، موانع زیادی برای دریافت وام توسط اتباع خارجی در این کشور وجود داشت، اما از سال ۲۰۰۷، دولت ترکیه قوانینی را برای حمایت از سرمایه گذاری‌های خارجی در این کشور وضع کرده است که به اتباع خارجی در ترکیه اجازه می‌داد به راحتی وام بانکی دریافت کنند.

یکی از مهم‌ترین شرایط اخذ وام در ترکیه، اثبات توانایی بازپرداخت وام، توسط وام گیرنده است، چرا که مبلغ بازپرداخت وام ماهانه شما نباید بیش از ۴۵ درصد از درآمد ماهانه شما را شامل شود. توجه داشته باشید که درآمد حاصل از اجاره از املاک خصوصی در محاسبه درآمد و توان مالی فردی که می خواهد وام بانکی دریافت کند در نظر گرفته نمی شود.

نرخ سود وام بانکی در ترکیه در ترکیه از ۸ تا ۱۳ درصد تعیین شده است و مدت بازپرداخت وام بین ۱۰ تا ۱۵ سال است.
اما دوره بازپرداخت دارای شرایط سنی نیز می‌باشد که سن وام گیرنده در پایان مدت بازپرداخت وام باید کمتر از ۸۰ سال باشد.

به عبارت دیگر هنگام دریافت وام بانکی در ترکیه باید بین ۲۵ تا ۷۵ سال سن داشته باشید و تقریباً همه اتباع خارجی می توانند در ترکیه وام با نرخ بهره ثابت برای بازپرداخت آن دریافت کنند.

درباره وام بانکی در کشور ترکیه

سیستم پرداخت وام بخش بزرگی از نظام اقتصادی ترکیه را تشکیل می‌دهد. وام در ترکیه انواع مختلفی دارد، مانند وام مصرفی، وام مسکن، وام خودرو و کارت اعتباری خرید. یافتن وام مناسب در ترکیه کار سختی نیست زیرا گزینه های زیادی برای انتخاب وجود ندارد.

برخی از وام‌ها صرفا به اتباع حقیقی این کشور تعلق می‌گیرند و برخی وام‌ها برای اتباع خارجی در نظر گرفته شده‌اند. وام های بانکی ترکیه به صورت آنلاین و به صورت حضوری با مراجعه به دفاتر بانک‌ها قابل اخذ هستند.

انواع وام بانکی در کشور ترکیه

انواع وام بانکی در کشور ترکیه
انواع وام بانکی در کشور ترکیه

انواع مختلفی از وام بانکی در ترکیه وجود دارد که با توجه به نیازهای مالی شما طراحی شده اند، مهم ترین آن‌ها عبارتند از:

وام مسکن در ترکیهوام مسکن در ترکیه بهترین گزینه برای تامین مالی خرید خانه در بازار املاک ترکیه است.
وام های نقدیوام نقدی که اغلب به عنوان وام عمومی شناخته می شود، یکی از راحت ترین روشهای ممکن برای وام گرفتن در ترکیه است.
وام خودرو در ترکیهبرای خرید خودرو در ترکیه می توانید از وام خودرو استفاده کنید و بیمه تردد و خودرو خود را از شعب فروش شرکت‌های خودرویی تهیه کنید.

نرخ بهره در ترکیه

نرخ بهره در ترکیه توسط بانک مرکزی ترکیه (TCMB) و با کسب مشاوره از وزارت دارایی تعیین می شود. نرخ بهره ابزار مهم سیاست پولی دولت است که برای کنترل تورم و توسعه اقتصادی استفاده می شود.

به طور کلی، نرخ بهره بالا باعث گران شدن سرمایه و در نتیجه دسترسی کمتر به آن می شود. این امر سرمایه گذاری را کاهش می دهد که به نوبه خود رشد اقتصادی را کاهش می دهد و منجر به افزایش نرخ بیکاری می شود.

علاوه بر این، نرخ بهره بالا با گران‌تر کردن استقراض پول برای مردم و شرکت‌ها، تورم را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر نرخ بهره پایین باعث افزایش سرمایه گذاری و ارزان تر شدن وام می شود، اما باعث کاهش ارزش لیر ترکیه می شود.

نرخ بهره ترکیه را می توانید از صفحه رسمی بانک مرکزی جمهوری ترکیه دریافت کنید.

شرایط درخواست وام برای اتباع ایرانی چیست؟

اول از همه، اتباع خارجی که شهروند یک کشور خارجی هستند و در داخل مرزهای ترکیه اقامت دارند، برای دریافت وام باید مجوز اقامت و کار خود را به بانک ارائه کنند. بانک ها از اتباع خارجی می خواهند که حداقل 24/12 ماه مجوز اقامت یا کار داشته باشند.

مجوز اقامت یا اجازه کار به تنهایی برای اتباع خارجی که درخواست وام دارند کافی نیست و نیاز به ضامن نیز هست. بانک‌ها از یک شهروند ترکیه‌ای می‌خواهند که در صورت خروج اتباع خارجی از این کشور و عدم مراجعه آن‌ها، به عنوان ضامن بازپرداخت وام را بر عهده بگیرند.

در صورت درخواست وام خرید ملک، سند ملک، قبوض آب یا برق نیز باید به بانک ارائه شود. بانک ها وام هایی را که به خارجی ها می دهند با توجه به ارزش املاک مربوطه تعیین می کنند.

اتباع خارجی شاغل در ترکیه موظفند فیش حقوقی و مدارکی که درآمد 3 ماهه اخیر آن‌ها را نشان می‌دهد، به بانک تحویل دهند. با توجه این شرط امکان گرفتن وام برای اتباع خارجی بیکار وجود ندارد.

با این حال، برای تسهیل وضعیت، می توان از خارجیانی که در ترکیه بیکار هستند نیز درخواست کرد که صورتحساب حساب های بانکی خود را در کشور خودشان به بانک ارائه دهند.

در نهایت باید فتوکپی پاسپورت به همراه فرم درخواست به سرپرستی بانک ارسال شود. مدارک مورد نیاز برای اتباع خارجی، بسته به نوع وام، در زیر آمده است.

مدارک مورد نیاز برای درخواست وام برای اتباع ایرانی چیست؟

مدارک مورد نیاز برای درخواست وام برای اتباع ایرانی در ترکیه
مدارک مورد نیاز برای درخواست وام برای اتباع ایرانی در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای درخواست وام بانکی در ترکیه برای اتباع ایرانی در ترکیه عبارت‌اند از:

 • اعتبار مالی شخصی

اتباع ایرانی می توانند برای رفع نیازهای مالی خود برای وام درخواست دهند. برای این کار، مشتری ابتدا باید یک حساب بانکی باز کند. مدارک و اطلاعات مورد نیاز اتباع خارجی برای ارائه به بانک به منظور درخواست وام مصرفی در زیر آمده است:

 • کپی پاسپورت
 • گواهی درآمد
 • مجوز کار و اقامت
 • ضامن مقیم یا وثیقه نقدی
 • اعتبار برای خرید خودرو

اتباع خارجی می توانند برای خرید خودروی جدید برای وام خودرو اقدام کنند. برای این کار، مشتری ابتدا باید یک حساب بانکی باز کند. مدارک و اطلاعات مورد نیاز اتباع خارجی برای ارائه به بانک جهت درخواست وام خودرو در زیر آمده است:

 • گواهی درآمد
 • کپی پاسپورت
 • مجوز کار و اقامت
 • ضامن مقیم یا وثیقه نقدی
 • پیش فاکتور خودروی مورد نظر
 • وام مسکن

هنگامی که اتباع ایرانی قصد دارند مسکن جدیدی در ترکیه بخرند، می توانند برای تامین مالی خود درخواست وام مسکن بدهند.

برای این کار، مشتری ابتدا باید یک حساب بانکی باز کند. مدارک و اطلاعات مورد نیاز اتباع خارجی جهت ارائه به بانک جهت درخواست وام مسکن در زیر آمده است:

 • ضمانت
 • گواهی درآمد
 • کپی پاسپورت
 • مجوز کار و اقامت
 • ضامن مقیم یا وثیقه نقدی
 • سند مالکیت ملکی که باید خریداری شود

توجه

به غیر از مدارک فوق، ممکن است مدارک دیگری نیز توسط بانک ها درخواست می شود. اتباع خارجی قبل از درخواست هرگونه وام باید مدارک قید شده در سایت بانک مربوطه را گردآوری کنند.

کدام بانک های ترکیه به اتباع ایرانی وام می دهند؟

بانک هایی که به اتباع ایرانی وام می دهند به بانک های مستقر در خارج و بانک های مستقر در ترکیه تقسیم می شوند. در حالی که تقریباً همه بانک‌های مستقر در خارج از کشور به خارجی‌ها وام می‌دهند، در بین بانک‌های ترکیه فقط بانک های Ziraat Bank, Vakıfbank, İşbank, Garanti Bank, QNB Finansbank, Akbank, Halkbank به خارجی‌ها وام می‌دهند.

آیا اتباع ایرانی می توانند در ترکیه وام بگیرند؟

بله، اتباع ایرانی می توانند در ترکیه وام بگیرند. اتباع ایرانی می توانند برای دریافت وام مصرفی، وام خودرو و وام مسکن به بانک های ترکیه درخواست وام خود را ارائه کنند.
برای این امر نکاتی وجود دارد که خارجی ها باید به آن توجه کنند و مدارکی نیز وجود دارد که باید به بانک ها ارائه کنند.

منبع: turkpidya, move2turkey

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا