Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
مزایا و مقایسه کشور ترکیه

مدرن یا سنتی، آرام یا مهیج؟ انتخاب بین استانبول و ازمیر است!

انتخاب شما بین استانبول و ازمیر برای کار و زندگی چیست؟

به این مطلب امتیاز دهید!

استانبول و ازمیر را زیر ذره بین می بریم تا انتخابی درست داشته باشید!

قصد داریم در این مقاله مقایسه‌ ای بین اولین و سومین شهر ترکیه از نظر وسعت و جمعیت، انجام بدهیم تا یک کدام را برای مهاجرت انتخاب کنیم.

درست است که انتخاب بین استانبول و ازمیر، این دو شهر محبوب و معروف ترکیه، سخت است اما با اطلاعات موجود در این مقاله مسیر تصمیم‌گیری راحت‌تر خواهد شد.

تکنولوژی بالا، شرایط زندگی اروپایی، چند قومیتی، شلوغ، جذاب و دیدنی، باشکوه که مسجل کننده نام استانبول است.

و قدیمی، آرام، وجود خوردنی‌های سنتی و خوشمزه، بزرگ و وسیع صفاتی هستند که نشان دهنده نام ازمیر است.

به راستی استانبول یا ازمیر؟

شرایط زندگی در استانبول و ازمیر

در ابتدا می‌خواهیم که توضیح کوتاهی در مورد دو شهر استانبول و ازمیر داشته باشیم.

استانبول، پایتخت فرهنگی اروپا در 2010، بزرگ‌ترین شهر ترکیه و همچنین پر جمعیت‌ترین آن است، اما با وجود همه این‌ها در کمال تعجب پایتخت ترکیه نیست.

استانبول، شهری که مرکز اقتصاد، تجارت و فرهنگ ترکیه است. یک شهر ساحلی پر از مکان‌های دیدنی که هر فردی را مجذوب خودش می‌کند. کنار تمام این ویژگی‌ها استانبول تنها شهر جهان می‌باشد که در دو قاره واقع شده است.

تمام این موارد باعث شده است که این شهر همیشه یکی از گزینه‌های موجود در لیست توریست‌ها باشد، هر چند که اکثر مردم از جمله ایرانی‌ها بیشتر برای خرید پا به این شهر می‌گذارند.

استانبول سالانه میزبان تعداد زیادی توریست از گوشه و کنار دنیاست، به همین دلیل به شدت شلوغ است.

شما در طول سال باید با افرادی با فرهنگ‌های مختلف برخورد داشته باشید، این امر حتی ممکن است به ساختمان محل زندگی شما نیز نفوذ بکند.

و اما آن طرف سکه، شهری آرام و با ترافیکی بسیار سبک. شهر زیبای ازمیر!

طبیعت وصف ناپذیر ازمیر در کنار جاذبه‌های توریستی آن که باعث شده است گردشگران زیادی برای گذراندن تعطیلات خود ازمیر را هدف قرار دهند.

ازمیر شهری است که از نظر امکانات رفاهی و تفریحی، حرف اول را می‌زند و از لحاظ استاندارد‌های زندگی رتبه اول را بین شهرهای ترکیه کسب کرده است.

اکثر افراد فقط مرکز شهر ازمیر را می‌شناسند، ولی این شهر یک شبه جزیره بزرگ است که مناطق و شهرک‌های ساحلی زیادی را در بر می‌گیرد. اگر می‌خواهید برای اقامت، ازمیر را انتخاب کنید، می‌توانید از بین بیش از 30 منطقه مختلف محل اقامت دلخواهتان را پیدا کنید.

جمعیت و موقعیت استانبول و ازمیر

استانبول همانطور که بزرگ‌ترین شهر ترکیه است، پر جمعیت‌ترین آن نیز می‌باشد.

ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه بعد از آنکارا، دارای حدود 2.5 میلیون نفر جمعیت است.

استانبول و ازمیر در فاصله 328 کیلومتری از هم قرار دارند.

کار در استانبول و ازمیر

استانبول قبل از هجوم بی‌شمار مهاجران، شهری پر از فرصت شغلی بود اما بعد از این مسئله و به مرور به لطف درو شدن شغل‌ها توسط مهاجران عزیز به استانبول، به ندرت می‌توان شغل مناسب و با درآمد معقول پیدا کرد.

در ازمیر بیشترین مشاغل در حیطه کشاورزی است.

اما به دلیل این که ازمیر شهری بندری است، شغل‌های دیگری نیز وجود دارد. همچنین تاسیس شرکت‌های بزرگ بین المللی در ازمیر، به افزایش فرصت‌های شغلی کمک کرده است.

مقاله کار در ترکیه برای ایرانیان نیز می تواند بیشتر شما را راهنمایی کند.

کار در استانبول و ازمیر
کار در استانبول و ازمیر

بررسی هزینه زندگی در این دو شهر

این یک قانون نانوشته است، هرچه یک شهر بزرگ‌تر و توریست‌پذیرتر باشد، هزینه زندگی در آن شهر بیشتر می‌شود. به همین دلیل برای یک زندگی راحت در استانبول، باید درآمد خوب و مسکن مناسب داشته باشید، در غیر این صورت باید مدام در حال دوندگی در شهری شلوغ و پر ترافیک باشید و در نهایت هم زندگی بی دغدغه‌ای نخواهید داشت.

اما ازمیر این گونه نیست. با هر سطح درآمدی می‌توانید از زندگی بدون دغدغه خودتان لذت ببرید.

اگر بخواهیم استانبول و ازمیر را با تهران مقایسه کنیم، هزینه زندگی در ازمیر نسبت به تهران 12 درصد و نسبت به استانبول 6 درصد کمتر است.

شرایط تحصیلی در Istanbul و Izmir

یکی از اهداف پرتکرار در پروسه مهاجرت، مهاجرت تحصیلی است. اگر خانواده هستید و دارای فرزند دانش آموز یا دانشجو، بدون شک یکی از دغدغه‌های مهم برای انتخاب محل زندگی، شرایط تحصیلی آن مکان است.

اما بین استانبول و ازمیر کدام یک شرایط بهتری برای تحصیل دارد؟

استانبول و ازمیر از لحاظ شرایط تحصیلی تفاوت چندانی با هم ندارند. اما به طبع به دلیل وسعت بیشتر استانبول نسبت به ازمیر، تعداد بیشتری دانشگاه و مدرسه در استانبول وجود دارد. هرچند این به این معنی نیست که مدارس و دانشگاه‌های ازمیر کیفیت خوبی ندارند.

وضعیت مسکن و خرید ملک در این دو شهر بزرگ ترکیه

خرید خانه در ازمیر و شهر استانبول، مانند هر شهر دیگری در ترکیه است. با این تفاوت که در استانبول به دلیل وسعت زیاد این شهر بین تعداد خانه‌های بیشتری، حق انتخاب دارید.

در ازمیر اکثر خانه‌ها نوساز هستند و می‌توانید با مبلغ مناسبی خانه خوبی را خریداری کنید.

استانبول و ازمیر، هر دو میزبان پروژه‌های بزرگی برای ساخت مجتمع های مسکونی هستند که می‌توانند لذت زندگی در یک هتل پنج ستاره را برای خریدارانشان به ارمغان بیاورند.

ولی در کل برای مقایسه هزینه خرید و اجاره بین استانبول و ازمیر، در ازمیر با بهای کمتر می‌توانید در خانه‌ای بهتر زندگی کنید.

آب و هوا در استانبول و ازمیر

همان‌طور که قبل‌ تر اشاره کردم، استانبول و ازمیر فاصله چندانی با هم ندارند. به همین دلیل آب و هوای تقریبا مشابهی دارند.

استانبول شهری است که از دوطرف به دریا منتهی می‌شود به همین دلیل آب و هوای مرطوب و لطیف دارد.

آب و هوای ازمیر نیز مدیترانه‌ای است و ساکنین آن در هر 4 فصل شاهد بارش باران هستند.

هر دو شهر تابستان‌های نسبتا گرم و آفتابی و زمستان‌های معتدلی دارند. هرچند استانبول کمی سردتر است و روزهای آفتابی کمتری نسبت به ازمیر دارد.

و اما بررسی فرهنگ در این دو شهر

ترکیه کشوری است که خیلی از لحاظ اقلیم و فرهنگ به کشور ایران شبیه است و می‌توانید خیلی زود با آن سازگار شوید.

استانبول با فرهنگ اروپا عجین شده است. سنت‌های ترکی و عثمانی در این شهر فقط جنبه نمایشی دارند. در نهایت شما می‌توانید فرهنگ سنتی و اصیل عثمانی را تنها در محله‌های قدیمی این شهر ببینید.

درست است که در استانبول هنوز هم خانواده به عنوان مهم‌ترین گروه اجتماعی می‌باشد، اما جوان‌های استانبول ترجیح می‌دهند مانند غربی‌ها استقلال داشته باشند.

استانبول به شهر همیشه بیدار معروف است! کافه‌ها، بارها، مکان‌های تفریحی، وسایل نقلیه عمومی و … همه و همه شبانه روزی هستند. همه این موارد زندگی شبانه روزی با امکانات کافی برای ساکنین استانبول به ارمغان می‌آورد.

اما بررسی شهر ازمیر از لحاظ فرهنگی :

بسیاری از ساکنین شهر ازمیر مسلط به زبان انگلیسی هستند.

این شهر به دلیل موقعیت تجاری مناسبی که دارد، سال‌ها با مهم‌ترین بنادر اروپا تبادل کالا داشته و همین امر باعث تفاوت فرهنگ مردم ازمیر با سایر شهرهای ترکیه شده است.

بخشی از جمعیت این شهر را مهاجرین اروپایی تشکیل داده‌اند. دلیل آن کاملا مشخص است. ازمیر مکانی بکر با طبیعتی زیبا است. همین امر این شهر را به بهترین مکان برای گذراندن تعطیلات و ایام پس از بازنشستگی تبدیل کرده است.

مهمان پذیری ویژگی بارز و مثال زدنی مردم ازمیر به دلیل تنوع ملیت ساکنین این شهر است. همین باعث شده است که مهاجرین کمترین احساس غربت را در ورود به این شهر داشته باشند.

مقایسه کلی بین استانبول و ازمیر

بعد از بررسی‌های کامل و دقیقی که بین دو شهر استانبول و ازمیر انجام دادیم، بدون شک نیاز به یک جمع بندی کلی داریم.

هزینه زندگی در دوشهر استانبول و ازمیر تقریبا برابر است، البته محصولات کشاورزی در ازمیر ارزان‌تر می‌باشد.

هزینه حمل و نقل و سوخت در کل ترکیه تقریبا یکسان است. در مقایسه با ایران هزینه سوخت گران‌تر است به همین دلیل مردم از وسایل نقلیه عمومی بیشتر استفاده می‌کنند. به طور کلی به دلیل وسعت بیشتر استانبول نسبت به ازمیر، کمی هزینه جابجایی در استانبول بیشتر از ازمیر می‌باشد.

از لحاظ شرایط تحصیلی هم تقریبا استانبول و ازمیر یکسان هستند، با این تفاوت که باز هم به دلیل بزرگ‌تر بودن استانبول تعداد انتخاب‌های بیشتری با رنک بالاتری برای دانشگاه‌ها و مدارس وجود دارد.

استانبول شهری شلوغ و پر ازدحام و کمی ناامن است ولی در مقابل ازمیر شهری ساکت‌تر، آرام‌تر و بسیار امن در هر ساعت از شبانه روز است.

مقایسه بین استانبول و ازمیر
مقایسه بین استانبول و ازمیر

کلام آخر! استانبول یا ازمیر؟

پس از بررسی‌هایی که انجام شد در نهایت این شما هستید که باید بین مکانی شلوغ، بزرگ و بسیار پیشرفته و اروپایی یا شهری آرام، زیبا، دنج و با امکاناتی پیشرفته اما مختصر یک کدام را برای ادامه زندگی انتخاب کنید.

انتخاب بین استانبول یا ازمیر به عوامل زیادی بستگی دارد. مواردی مانند ظرفیت حوصله شما، سبک مورد علاقه شما برای زندگی، پشتوانه مالی، زبان و از همه مهم‌تر هدف شما از مهاجرت!

سپاسگزاریم که تا انتهای این مقاله ما را همراهی کردید. اگر تجربه زندگی یا حتی سفری کوتاه به هر یک از این دو شهر را دارید در قسمت دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا