Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
مزایا و مقایسه کشور ترکیه

استانبول یا آنتالیا؟ کدام شهر را برای مهاجرت و کار انتخاب می کنید؟

بین دو شهر مهم و توریستی استانبول یا آنتالیا به کدامیک فکر می کنید؟

4/5 - (1 امتیاز)

استانبول یا آنتالیا؟ کدام یک از این دوشهر مهم ترکیه را در نظر می گیرید؟

مهاجرت یک مسئله پیچیده و بسیار مهم در زندگی هر فردی است. کاملا طبیعی است که افراد در طول پروسه مهاجرت خود درگیر نگرانی‌های زیادی بشوند. یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های افراد مهاجر، انتخاب محل کار و زندگی جهت مهاجرت است.

همان‌طور که می‌دانید کشور ترکیه یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای خارجی می‌باشد و همیشه بین دو شهر استانبول و آنتالیای آن رقابت تنگاتنگی برقرار است. به راستی استانبول یا آنتالیا؟

امروز ما در این مقاله ویژگی‌های این دو شهر را بررسی می‌کنیم و به سوال مطرح شده در ابتدای مقاله پاسخ می‌دهیم. استانبول یا آنتالیا؟ کدام یک را برای زندگی و کار می‌پسندید؟

مقایسه هزینه‌های زندگی، استانبول یا آنتالیا؟ زندگی در کدام شهر مقرون به صرفه‌تر است؟

کاملا منطقی است که بزرگ‌ترین دغدغه افرادی که قصد مهاجرت دارند، هزینه زندگی در یک شهر خارجی باشد. بنابراین بهتر است اولین مقایسه را بین دو شهر استانبول یا آنتالیا، در مورد هزینه زندگی و دخل و خرج در این شهر ها انجام بدهیم.

در یک بررسی کلی هزینه زندگی در آنتالیا نسبت به شهر استانبول ترکیه پایین‌تر است. وقتی صحبت از اجاره خانه می‌شود این تفاوت هزینه بسیار فاحش‌تر است.

برای مثال هزینه یک واحد آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر آنتالیا 1300 لیر است، در صورتی که برای اجاره یک واحد آپارتمان با همین شرایط در مرکز شهر استانبول به حدود دو برابر این پول نیاز داریم.

همیشه در کنار کلمه «خرج» با واژه «دخل» رو به رو هستیم. سوال مهم این است که آیا با وجود کم بودن خرج زندگی در آنتالیا، حقوق افراد در این دو شهر یکسان است یا با هم تفاوت دارد؟
به بررسی این مورد در ادامه خواهیم پرداخت. در موارد گذشته نیز به مقایسه شهر دبی و استانبول پرداخته بودیم.

شرایط شغلی و میزان درآمد، کدام یک وضعیت بهتری دارند؟ استانبول یا آنتالیا؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هر فرد برای مهاجرت به یک کشور و یا شهر خارجی باید مد نظر داشته باشد شرایط شغلی، پیدا کردن کار و میزان درآمد مشاغل در آن شهر است.

خب واضح است که موقعیت‌های شغلی در شهر بزرگ و پر جمعیتی مثل استانبول به مراتب بیشتر از آنتالیا است، مقایسه دو شهر استانبول یا آنتالیا در این مورد مانند مقایسه تهران و یک شهرستان کوچک‌تر و کم جمعیت‌تر در ایران است.

به خصوص کسب و کارهایی که در حوزه گردشگری فعالیت دارند در شهر استانبول نسبت به آنتالیا پر رونق‌تر هستند. زیرا آنتالیا در ماه‌های به خصوصی از فصل‌های بهار و تابستان توریست خیز هست اما استانبول در تمام فصل‌های سال گردشگرهای زیادی دارد.

میانگین حقوق افراد نیز در استانبول بیشتر از آنتالیا است. متوسط حقوق در شهر استانبول چیزی حدود 4000 لیر و در آنتالیا حدود 3000 لیر است. البته باید گفت به دلیل بیشتر بودن مخارج زندگی در استانبول نسبت به آنتالیا، افرادی که در استانبول از میانگین حقوق جامعه درآمد کمتری دارند، وضعیت زندگی مناسبی ندارند.

اما اگر فرد پراستعداد و ماهری در یک یا چند زمینه شغلی هستید و می‌خواهید خیالتان از بابت پیداکردن کار راحت‌تر باشد،، بدون شک بین استانبول یا آنتالیا به شهر استانبول مهاجرت کنید.

البته شایان ذکر است که بر طبق قوانین اداره کار ترکیه حداقل حقوق در سال 2022 حدود 4250 لیر است.

استانبول شرایط شغلی و درآمد بهتری دارد
استانبول شرایط شغلی و درآمد بهتری دارد

استانبول یا آنتالیا؟ در کدام شهر مسیر پیشرفت هموارتر است؟

اگر تشنه پیشرفت هستید بین استانبول و آنتالیا به شهر استانبول مهاجرت کنید.

همان‌طور که پیشتر ذکر کردیم موقعیت شغلی در استانبول بیشتر است و بسیاری از دانشگاه‌های برتر کشور ترکیه در این شهر ساخته شده‌اند، بنابراین طبیعی است که موقعیت پیشرفت در این شهر هموارتر است.

گرچه همه چیز بستگی به خودتان دارد اما در شهر استانبول با موقعیت‌های بیشتری برای رشد و پیشرفت رو به رو خواهید شد.

بررسی شرایط آب و هوایی این دو شهر مهم ترکیه

نوبتی هم که باشد نوبت به مقایسه آب و هوای این دو شهر معروف ترکیه است. افراد زیادی روی این موضوع که آنتالیا خوش آب و هواترین شهر ترکیه است اتفاق نظر دارند.

در آنتالیا آب و هوا بسیار معتدل است و شما هرگز با زمستان‌های سرد مواجه نخواهید شد. فصل پاییز هم به شدت هوا مطبوع و دلپذیر است. اما در استانبول شما با آب و هوای متغیر و غیر قابل پیش بینی رو به رو هستید. آب و هوای مدیترانه‌ای جو غالب شهر استانبول است.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و خرید خانه

همان‌طور که می‌دانید یکی از راه‌های مهاجرت و گرفتن اقامت یک کشور خارجی، سرمایه گذاری در آن می‌باشد و خرید خانه یکی از رایج‌ترین راه‌های سرمایه گذاری است.

برای سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ اقامت این کشور، آنتالیا گزینه کم هزینه‌تر و ارزان‌تری نسبت به استانبول است. در سال‌های گذشته شهر استانبول تبدیل به یکی از پرطرفدارترین و مهاجر پذیرترین شهر های ترکیه شده است و افراد زیادی ازکشورهای مختلف از جمله ایران به این کشور مهاجرت و اقدام به سرمایه گذاری در این شهر از طریق خرید خانه کرده‌اند و در نتیجه قیمت ملک در استانبول افزایش چشم گیری داشته است.

قیمت خرید خانه در آنتالیا چیزی حدود 40% نسبت به استانبول ارزان‌تر است.

نگاهی کلی به شرایط زندگی در دوشهر معروف کشور ترکیه

بیایید یک نگاه کلی به شرایط زندگی در این دو شهر داشته باشیم. ذکر نکات زیر به انتخاب بین استانبول یا آنتالیا کمک زیادی می‌کند.

• مردم آنتالیا نسبت به ساکنین استانبول از نظر فرهنگی ذهن بازتری دارند.

• جرم و جنایات در آنتالیا نسبت به شهر بزرگ و پر جمعیتی مثل استانبول بسیار کمتر است.

• مردم آنتالیا با زبان انگلیسی رابطه بهتری دارند. پس اگر قصد یادگیری زبان ترکی را ندارید، آنتالیا برای گذران زندگ مقصد راحت‌تری است.

• همان‌طور که می‌دانید استانبول در هر دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است. این شهر بسیار بزرگ و پر جمعیت است. اگر دلتان زندگی در یک شهر شلوغ با تفاوت فرهنگی بی بدیلی را می‌خواهد، استانبول برای شما بهترین انتخاب است.

کار و زندگی در استانبول یا آنتالیا
کار و زندگی در استانبول یا آنتالیا

موقعیت جغرافیایی استانبول یا آنتالیا؟ کدام یک را می‌پسندید؟

این مورد به شدت با شخصیت شما ارتباط دارد.

اگر عاشق زندگی در شهرهای ساحلی و حیطه های آرام هستید، آنتالیا گزینه بهتری برای شما است.

آنتالیا شما را مهمان سکوت، آرامش و طبیعت می‌کند. خاص‌ترین و بکرترین طبیعت‌ها، آبشار، جنگل های سرسبز و … در این شهر ساحلی بی نظیر واقع شده‌اند.

اما اگر عاشق شلوغی، جمعیت و سر و صدا هستید، استانبول برای شما شهر مناسب‌تری است.

تکنولوژی و شلوغی استانبول به تاریخ و فرهنگ گره خورده است و یک زندگی بی نظیر با چاشنی تفریح در بناهای تاریخی برای شما به ارمغان می‌آورد.

آنتالیا و استانبول از نظر خدمات درمانی

کشور ترکیه در علم پزشکی جایگاه خوبی دارد و هر دو شهر استانبول و آنتالیا از نظر شرایط درمانی در جایگاه یکسانی قرار دارند. خوشبختانه هزینه درمان در کشور ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای خارجی دیگر بسیار پایین‌تر است، حتی از سایر کشورها افراد زیادی برای درمان به ترکیه سفر می‌کنند.

البته با توجه به برابری قوانین خدمات درمانی در سراسر ترکیه نمی توانیم به طور قطع از نظر درمانی تفاوت آنچنانی بین استانبول یا آنتالیا قایل شویم.

در شهر استانبول و هم شهر آنتالیا پزشک ها و کادر درمانی بسیار خوبی هستند و امکانات درمانی مناسبی هم در هر دو شهر وجود دارد.

بررسی اماکن دیدنی آنتالیا و استانبول

کدامیک از دو شهر استانبول یا آنتالیا را برای تفریح و بررسی جاذبه های گردشگری انتخاب می کنید؟

استانبول

آب انبار باسیلیکا

آب‌انبار تاریخی باسیلیکا که به قصر وارونه معروف است در زمان امپراتوری بیزانس ساخته شده است.
این آب انبار حدود 300 ستون بسیار قدیمی با طرح‌های عجیب و دیدنی دارد که هر گردشگری را به خود جذب می‌کند.
این مکان به عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های استانبول شناخته می‌شود.

برج گالاتا

این برج در زمان امپراتوری روم شرقی با 67 متر ارتفاع تا مدت‌ها بلندترین بنای منطقه بود و امروزه با حدود 700 سال قدمت جز زیباترین بناهای استانبول است. یک روز خود را خالی کنید و در کوچه ها و خیابان های اطراف گالاتا قدم بزنید و تا جایی که می‌توانید از دیدن فروشگاه‌های متنوع لذت ببرید.

آنتالیا

همان‌طور که انتظار می‌رود برای ذکر اماکن تفریحی و دیدنی آنتالیا به طبیعت بکر آن سر میزنیم.

پارک ملی کاراتپه

کاراتپه به معنی تپه سیاه است. این پارک ملی بیشتر شیه به یک مکان تاریخی در دل طبیعت است.
کتیبه‌های باستانی از اقوام فنیقی و هیتی، تخته سنگ هایی بزرگ با آثار حکاکی شده‌ای به خط باستانی و بازمانده‌های تاریخی از جنگ‌های صلیبی، این ها مواردی هستند که در این پارک با آن رو به رو خواهید شد.

آبشارهای ماناوگات

ماناوگات، آبشار معروفی که ازکوهای طرس جاری شده و به دریای مدیترانه می‌ریزد. ماناوگات یکی از چشم نوازترین پدیده‌های طبیعی آنتالیا است.
اگر به این آبشار رفتید حتما به رستوان‌های محلی و باغ چای واقع در این آبشار سر بزنید.
برای رسیدن به این آبشار از قایق ها و کشتی‌های تفریحی استفاده کنید و از زیبایی مسیر استفاده کنید.

نتیجه

به عنوان جمع بندی می‌توان ذکر کرد که اگر برای زندگی به دنبال شهری مدرن، آرام و ارزان هستید به آنتالیا مهاجرت کنید. اما اگر امکانات رفاهی بیشتر و موقعیت های شغلی و تحصیلی گسترده‌تر مد نظرتان است، استانبول برای شما گزینه بهتری می‌باشد.

امیدواریم موارد بررسی شده در این مقاله پاسخگوی سوالات شما باشد و میزانی از دغدغه شما را درباره مهاجرت به ترکیه کاسته باشد. هرچند می دانیم انتخاب بین استانبول یا آنتالیا خیلی سخت است.

و اما تصمیم نهایی! شما کدام شهر را برای محل زندگی و کار خود انتخاب می‌کنید؟ استانبول یا آنتالیا؟

لطفا پاسخ و دلیل خود را از انتخاب شهر مورد نظرتان با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا