Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
مزایا و مقایسه کشور ترکیه

استانبول یا آنکارا | کدامیک را برای ادامه زندگی خودتان انتخاب می‌کنید؟

بین دو شهر بزرگ استانبول یا آنکارا کدام برای مهاجرت مناسبتر هستند؟

1.5/5 - (2 امتیاز)

استانبول یا آنکارا؟ کدام یک مناسب تر برای ادامه زندگی هستند؟

استانبول یا آنکارا ، کدامین شهر بزرگ ترکیه، انتخاب شما برای سپری کردن مابقی عمر است؟

با شنیدن کلمه مهاجرت اولین عبارتی که به خاطر می‌آوریم «جا‌به‌جایی» است. این جا‌به‌جایی یا مهاجرت ممکن است به هر دلیلی رخ دهد، تجربه رفاه بیشتر در زندگی، شغل و درآمد بهتر، تحصیل در دانشگاه‌های مطرح و … .

مهاجرت در زندگی ما انسان‌ها پیشینه تاریخی بلند مدتی دارد و صرفا مربوط به عصر ما نیست.

مهاجرت کردن تصمیم بزرگی است که نیاز به بررسی‌های فراوان دارد و باید تمام جوانب آن در نظر گرفته شود.

ترکیه از کشورهای پرطرفدار این روزها برای مهاجرت است. در مقاله امروز شرایط مهاجرت به ترکیه و مقایسه بین آنکارا و استانبول، این دو شهر بزرگ کشور ترکیه را از دید زندگی، کار و ادامه تحصیل در آنها مورد بررسی قرار خواهیم داد. اگر بین انتخاب استانبول یا آنکارا تردید دارید تا پایان این نوشته ما را همراهی کنید.

بررسی کلی دو شهر استانبول و آنکارا

بهتر است در ابتدا یک نگاه کلی به استانبول و آنکارا داشته باشیم و بیشتر با این دو شهر بزرگ و پرطرفدار کشور ترکیه آشنا بشویم.

استانبول یا آنکارا؟ کفه ترازو در مقایسه این بخش به کدام سمت است؟

آنکارا

شهری به نام قره در ناحیه آناتولی که امروزه به آنکارا معروف است. این شهر پایتخت کشور ترکیه است و دومین شهر بزرگ این کشور بعد از استانبول می‌باشد.

احتمالا از خودتان بپرسید که چرا استانبول پایتخت این کشور نیست؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت تمام مراکز سیاسی این کشور و وزارتخانه‌های ترکیه در این شهر مستقر هستند و احتمالا به همین دلیل آنکارا پایتخت این کشور می‌باشد.

برخی از افراد آنکارا را از جهاتی شبیه به آمریکا می‌دانند. همانطور که در آمریکا هر ایالت دارای لهجه، آداب و فرهنگ خاص خود می‌باشد، هر محله از آنکارا نیز دقیقا همین‌طور است شما با نوع رفتار هر کس می‌توانید حدس بزنید که او در کدام منطقه در آنکارا زندگی می‌کند.

آنکارا یکی از شهرهای نسبتا مدرن ترکیه است به همین دلیل جاذبه‌های تاریخی زیادی در این شهر به چشم نمی‌خورد. می‌توان آرامگاه آتاتورک و برج گردان خرید آتاکوله را به عنوان جاذبه‌های توریستی این شهر نام برد.

آنکارا نسبت به استانبول شهر مناسب‌ تری برای زندگی می‌باشد. این شهر از نظرجمعیت کم تراکم‌تر و از نظر اقتصادی ارزان‌تر است.

به دلیل جمعیت کمتر، خیابان‌های آنکارا نسبت به استانبول تمیزتر و کم ترافیک‌تر هستند.

استانبول

قسطنطنیه، شهری که 2500 سال قدمت دارد و امروزه به نام استانبول شناخته می‌شود. این شهر به دلیل ویژگی‌هایی که دارد مرکز فرهنگی، تاریخی و اقتصادی ترکیه محسوب می‌شود.

استانبول در دو قاره اروپا و آسیا واقع شده است. دو بخش این شهر توسط پل بسفر که به پل میان دو قاره‌ای معروف است به یکدیگر متصل می‌شوند.

استانبول پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه است که حدود 15 میلیون جمعیت دارد. دین اکثر مردم این شهر اسلام است. استانبول تلفیقی از المان‌های سنتی و مذهبی با ظاهری به روز است.

شهر استانبول به پایتخت فرهنگی ترکیه معروف شده است. جاذبه‌های توریستی متنوع، خدمان گردشگری کم‌نظیر، میلیون‌ها توریست خارجی که سالانه به این شهر پا می‌گذارند و …، تمام این موارد باعث شده است تا استانبول این نام را به خود بگیرد. این شهر در طی چندین سال متوالی، براساس آمار منتشر شده، در میان محبوب‌ترین و پربازدیدترین شهرهای گردشگری جهان قرار گرفت. حالا بگو استانبول یا آنکارا؟

مقایسه دو شهر استانبول و آنکارا
مقایسه دو شهر استانبول و آنکارا

استانبول یا آنکارا ، مقایسه آب و هوای این دو شهر بزرگ و معروف ترکیه

هما‌ن‌طور که می‌دانید استانبول در غرب ترکیه قرار دارد و آنکارا مرکز ترکیه است، به همین دلیل این دو شهر از نظر آب و هوا بسیار متفاوت هستند.

استانبول شهر ساحلی می‌باشد و از هر دو طرف به دریا ختم می‌شود، به همین دلیل آب ‌و هوای معتدل و مرطوبی دارد. تابستان‌ های این شهر گرم و شرجی است و زمستان‌های معتدلی دارد. اما در مقابل آنکارا به دلیل دوری از دریا شهر خشکی است که تابستان‌های گرم و زمستان‌های سردی دارد.

پس اگر سرما را خیلی دوست نداری در مقایسه بین استانبول یا آنکارا بهتر است که طرفدار استانبول باشی. هرچند که استانبول هم سرد است ولی احساس سرمای آن از آنکارا به مراتب کمتر است.

مقایسه استانبول و آنکارا در زمینه کسب و کار

برای شروع یک کسب و کار جدید، ثبت استارت آپ یا ثبت یک شرکت خصوصی در ترکیه ، هر دو شهر استانبول و آنکارا مقاصد خوبی هستند. هرچند در انتخاب بین استانبول یا آنکارا بایستی بازهم فاکتورهای بیشتری در نظر گرفته شود.

اگر قصد کار کردن برای یک کارفرمای ترک و کسب درآمد را دارید باز هم در این دو شهر بیکار نخواهید ماند، زیرا تنوع شغلی در آنکارا و استانبول در بیشترین مقدار خود قرار دارد.

شغل‌ های ساختمانی، درمانی، وکالت، حسابداری، هنری، بازیگری و طراحی لباس جز مشاغل پردرآمد در این دو شهر محسوب می‌شوند.

تحصیل در استانبول یا آنکارا ؟

در هر دو شهر استانبول و آنکارا شما از نظر تحصیلی احساس کمبود نخواهید کرد. هر دوی این شهرها جایگاه بهترین دانشگاه‌ های ترکیه و حتی در برخی موارد جهان هستند. دانشجویان بسیار زیادی سالانه از کشورهای خارجی برای ادامه تحصیل به شهرهای استانبول یا آنکارا مهاجرت می‌کنند.

خرج و مخارج یک ماه زندگی در استانبول و آنکارا

همان‌طور که می‌دانید هزینه‌های زندگی در هر شهر بستگی به نوع خوراک، پوشاک، محل و منطقه زندگی، نوع حمل و نقل و در کل سبک زندگی شهروندان آن شهر دارد.

به طور کلی برای زندگی در کشور ترکیه حدودا ماهانه به عددی بین 2500 تا 3000 لیر در ماه نیاز دارید. این عدد در دو شهر استانبول و آنکارا تفاوت زیادی نمی‌کند. البته ممکن است هزینه‌ های حمل و نقل در آنکارا کمی مقرون به صرفه‌تر از استانبول باشد. ولی نوع هزینه زندگی در این دو شهر نمی تواند معیار سنجشی برای انتخاب استانبول یا آنکارا لحاظ شود.

هزینه مسکن در استانبول یا آنکارا بالاتر است؟

اگر قصد زندگی در محله‌هایی مانند ببک و منطقه بشیکتاش در استانبول را دارید باید بگویم از آنجا که این مناطق در کنار ساحل بسفر و دو دریا قرار گرفته‌اند قطعا قیمت‌های بالایی را تجربه خواهید کرد. اگر قصد پرداخت اجاره‌های بالا را ندارید یا تمایلی به خرید خانه‌های گران قیمت ندارید، بهتر است محله‌های دیگر را در استانبول برای زندگی انتخاب کنید.

تقریبا قیمت آپارتمان‌ های نوساز در محله‌های متوسط استانبول حدود متری 9 هزار لیر می‌باشد. اگر در آنکارا در محله‌ای با همان سطح آپارتمانی نوساز انتخاب کنید به متری 6 هزار لیر پول احتیاج خواهید داشت.

بین استانبول یا آنکارا هزینه مسکن در پایتخت ترکیه کمی ملایم تر است.

و اما در مورد آنکارا!

پروژه‌های ساختمانی زیاد جدیدی در این شهر شروع به کار کرده‌اند. این پروژه‌ها متقاضیان زیادی دارد که گروه زیادی از این افراد از بین مهاجرین هستند. همین امر باعث وجود سیر صعودی قیمت املاک در این شهر شده است.

هزینه مسکن در استانبول یا آنکارا
هزینه مسکن در استانبول یا آنکارا

بررسی معایب دو شهر معروف ترکیه

بهتر است برای تصمیم گیری درست‌ تر معایب زندگی در این دو شهر را نیز بدانیم. پس با ما همراه باشید تا معایب استانبول و آنکارا را نیز برشماریم تا بتوانید تصمیم درستی در مقایسه استانبول یا آنکارا داشته باشید.

استانبول

جمعیت رو به افزایش

استانبول به اندازه تهران یا حتی شاید بیشتر از آن شلوغ و پر سر و صداست!

به همین دلیل لازم است همیشه برای هر کاری از هفته‌ ها قبل برنامه بریزید. برای رفتن به هر رویدادی از مدت‌ها قبل بلیط رزرو کنید و حتی ممکن است در نهایت بعد از این حجم تلاش بی وقفه باز هم به هدف خود نرسید.

ترافیک سرسام آور

ترافیک استانبول شبیه به یک کابوس است. شما ممکن است ساعت‌ها در ترافیک بمانید و یک قرار مهم را ازدست بدهید و آنجاست که از زندگی در استانبول بیزار خواهید شد. شهروندان استانبول زمان زیادی را صرف جابه‌جایی خود از یک نقطه به نقطه دیگر شهر می‌کنند.

زباله‌های بی پایان

یکی از بدترین عادات شهروندان استانبول ریختن زباله‌های خود در خیابان‌ها است. به همین دلیل شما در شهر پرجمعیت استانبول که گویا هرگز قصد آرام گرفتن ندارد با حجم زیادی از زباله رو به رو خواهید بود. حالا بفرما انتخاب کن! استانبول یا آنکارا؟

آنکارا

رستوران‌ های محدود و تنوع غذایی کم

شما در آنکارا غذاهای کبابی و ماهی‌های متنوع را به وفور یافت خواهید کرد. اما هرگز توقع خوردن غذاهای سنتی و اصیل ترکیه را در یک رستوران بی نظیر در قلب آنکارا نداشته باشید.

خبری از زندگی فرهنگی در آنکارا نیست

این یکی از بزرگ‌ ترین نقاط ضعف آنکارا است. شما در آنکارا از رویدادهای مهم فرهنگی نظیر نمایشگاه‌ های هنری یا فستیوال‌های موسیقی محروم خواهید بود.

نتیجه

در نهایت لازم است بدانید در مقایسه زندگی بین استانبول یا آنکارا، بدون شک آنکارا شهر ارزان‌تری برای ادامه زندگی است. البته در سراسر دنیا، شهرهای توریستی شهرهای گرانی هستند و استانبول هم از این قاعده مستثنی نیست.

آلودگی هوا، ترافیک بالا و مشکلات یک شهر پرجمعیت مانند تهران را شما با زندگی در استانبول نیز تجربه خواهید کرد.

به عبارتی اگر طرفدار کلان شهرها هستید و جمعیت زیاد، شلوغی، سروصدا و تکاپو شما را به وجد می‌آورد استانبول برای شما گزینه مناسبی است.

اما اگر به شهر کم جمعیت‌ تر و آرام‌ تری برای گذران زندگی فکر می‌کنید، آنکارا را انتخاب کنید. در این شهر زندگی آرام‌تری را به دور از هیاهو، ترافیک و همهمه تجربه خواهید کرد.

سپاسگزاریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. اگر تجربه مهاجرت یا سفری هرچند کوتاه به هر یک از این شهرها را دارید، لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا