Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
مزایا و مقایسه کشور ترکیه

مقایسه ترکیه با ایران؟ کشور محبوب برای زندگی کردن

مقایسه ترکیه با ایران از جهات مختلف در این مقاله بررسی می شود

به این مطلب امتیاز دهید!

مقایسه ترکیه با ایران و مشخص کردن آیتم های مختلف

هر فردی که قصد مهاجرت به یک کشور خارجی را دارد احتمالا اولین سوالی که در ذهنش ایجاد می‌شود در این باره است که چه تفاوت‌هایی بین کشور خودش و کشورخارجی مقصد وجود دارد؟

آیا زندگی در آن کشور ارزش مهاجرت و پذیرش تمام مشکلاتش را دارد؟ فاصله امکانات رفاهی و فرصت‌های موجود برای پیشرفت در کشور خودش تا کشور مقصد چقدر است؟ و …

اگر قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارید و مقیم ایران هستید، حتما این سوالات در ذهن شما وجود دارد و به دنبال پاسخ آن هستید. شما بدون مقایسه شرایط زندگی در ترکیه با ایران نمی‌توانید تصمیم قطعی و درستی در مورد مهاجرت خود بگیرید.

تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ تمام سوالات خود را دریافت کنید. ما در این مقاله شرایط زندگی در ترکیه را بررسی و تا حد امکان آن را با ایران مقایسه کرده‌ایم تا شما بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید و در نهایت به سوال «ترکیه یا ایران؟» برای ادامه زندگی خود، کار و تحصیل پاسخ بدهید.

آب و هوا، مقایسه ترکیه با ایران

در مقایسه ترکیه با ایران اولین قدم بررسی آب و هوا در این کشور است. ترکیه هم مانند ایران یک کشور 4 فصل است و شما می‌توانید در نقاط و مناطق مختلف این کشور آب و هوای متفاوتی را تجربه کنید.

در کشور ترکیه، در شهرهایی مانند استانبول، ازمیر و آنکارا که شهرهای ساحلی هستند، زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرمی را تجربه خواهید کرد.

در مقایسه ترکیه با ایران در بخش آب و هوا بایستی بگوییم که آب وهوای ترکیه پاکیزه تر و طبیعت آن بکر تر از ایران است.

مقایسه ترکیه با ایران از نظر اقتصادی

برای مقایسه ترکیه با ایران احتمالا یکی از مهم‌ترین موارد مقایسه وضعیت اقتصادی این دو کشور است. این روزها که متاسفانه ایران در وضعیت اقتصادی مناسبی به سر نمی‌برد دلایل زیادی وجود دارد که ترکیه را به یکی از برترین اقتصادهای جهان تبدیل کرده است. از نظر سرعت رشد اقتصادی رتبه هفتم در جهان متعلق به ترکیه است.

• ترکیه یک کشور اوراسیایی با تعداد زیادی پلاژ در اروپا است که همین امر ارتباط با کشورهای اروپایی را برای ترکیه بسیار راحت کرده است. بیش از 50 درصد صادرات ترکیه به اروپاست و همین امر کشور ترکیه را به یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری اتحادیه اروپا تبدیل کرده است.

• ترکیه یکی از غنی‌ترین اکوسیستم های طبیعی دنیا را دارد. در این کشور حدود 40 دریاچه و آبشار طبیعی و 100 پارک ملی وجود دارد.

• استانبول، بزرگ‌ترین شهر این کشور ساالانه حدود 20 میلیون گردشگر جذب می‌کند و صنعت توریسم یکی از غنی‌ترین صنایع اقتصاد این کشور است.

• استانبول بیشترین تعداد مرکز خرید در کل اروپا را دارد و یکی از کهن‌ترین بازارهای دنیا را در دل خود جای داده است.

در مقایسه ترکیه با ایران از نظر اقتصادی وضعیت ترکیه در حال حاضر بهتر می باشد.

ترکیه یا ایران
ترکیه یا ایران

مقایسه ترکیه با ایران و هزینه‌های زندگی در این دو کشور

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مهاجرین هزینه‌های زندگی در کشور موردنظر است. برای مقایسه ترکیه با ایران در قدم بعدی به بررسی هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه ‌می‌پردازیم.

هزینه اجاره خانه

اگر به طور میانگین یک خانواده 3 نفره قصد مهاجرت به کشور ترکیه را داشته باشند، هزینه اجاره یک واحد آپارتمان دو خوابه در یک منطقه معمولی چیزی حدود 1500 لیر در ماه می‌باشد. اگر امکانات رفاهی آپارتمان مد نظر بیشتر باشد و شامل مواردی مانند نگهبانی، استخر و سالن ورزشی نیز بشود، حداقل مبلغ اجاره از 1800 لیر شروع می‌شود.

این مقدار از اجاره خانه را به علاوه قبوض خدماتی مانند آب، برق و گاز کنید، مهم‌ترین خرج ماهیانه شما به احتمال زیاد حدود 2000 لیر در ماه خواهد شد. با توجه به قیمت امروز لیر معادل این عدد حدود 4 میلیون تومان ایران می‌شود.

هزینه خرید مایحتاج

برای خرید مایحتاج روزمره زندگی در کشور ترکیه به طور متوسط هفته‌ای 300 لیر پول احتیاج خواهید داشت. البته این عدد تخمینی به شرط خرید‌های متوسط از مارکت‌های معمولی است. طبیعی است که اگر سراغ مارکت‌های لوکس و رستوران‌های گران قیمت بروید همه چیز متفاوت خواهد بود.

منطقی است که ماهانه یک مبلغ مشخص را برای خرید پوشاک، لوازم بهداشتی و موارد جانبی زندگی کنار بگذارید. اگر توانایی مدیریت درست مخارج خود را داشته باشید و خریدهای گران قیمت انجام ندهید، برای یک خانواده 3 نفره مبلغ 800 لیر در ماه کافی خواهد بود.

هزینه تفریح

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های زندگی هر فردی در کشور ترکیه، پرداختن به تفریحات است. اگر اهل بریز و بپاش نیستید ودر حد معقول برای تفریحات خود خرج می‌کنید، عددی حدود 500 لیر در ماه را برای خانواده خود در نظر بگیرید و با خیال راحت از تعطیلات خود لذت ببرید.

برای مقایسه ترکیه با ایران از نظر هزینه های زندگی بهتر است تا از مرجع دیگری مثل سایت Numbeo.com استفاده شود. چون ممکن است در مقایسه ترکیه با ایران در این مقاله سو تفاهمی در ذهن شما بوجود آید. پس بهتر است علمی تر صحبت کنیم.

مقایسه خدمات درمانی در ترکیه و ایران

بیمارستان‌های کشور ترکیه هم مانند ایران به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند.

در صورتی که شهروند ترکیه باشید از تمام خدمات درمانی رایگان بیمارستان‌های دولتی ترکیه بهره مند خواهید شد. در غیراینصورت بایستی خودتان را بیمه درمانی کنید.

در زمینه فرصت‌های شغلی ترکیه یا ایران؟ کدام بهتر هستند؟

هنگام مقایسه ترکیه با ایران به احتمال زیاد یکی از نکاتی که ذهن هر مهاجری را به خود درگیر می‌کند، یافتن کار در این کشورها است.

مقایسه ترکیه با ایران در زمینه اشتغال : همانطور که در ایران روزنامه همشهری روزانه فرصت‌های شغلی متعددی را به ثبت می‌رساند و منتشر می‌کند در ترکیه نیز چنین روزنامه‌ای وجود دارد.

علاوه بر این در کشور ترکیه نیز مانند ایران سایت های کاریابی زیادی هستند که شما می‌توانید با ساخت رزومه کامل و معرفی مناسب خود و توانایی‌هایتان با فرصت‌های شغلی زیادی رو به رو شوید.

شرکت‌ها با دیدن رزومه شما در این سایت‌ها وقت مصاحبه برای شما تنظیم می‌کنند و شما بعد از یک مصاحبه موفقیت آمیز امکان استخدام شدن در آن فرصت شغلی را خواهید داشت.

یک نکته مهم را برای یافتن کار در ترکیه مد نظر داشته باشید. درست است که مدارک تحصیلی و مدارج علمی شما مهم هستند اما برای کارفرماهای ترک مهارت‌های شما ارزش بسیار بیشتری دارند. کارفرماهای ترک به افراد به اصطلاح کاربلد کار خود را می‌سپارند، پس سعی کنید در شغل خود حرفه‌ای شوید.

مورد بعدی که حتما نیاز است به آن توجه کنید یاد داشتن زبان ترکی است. تسلط شما به زبان ترکی احتمالا یکی از برترین ویژگی‌های شما برای استخدام در فرصت‌های شغلی گوناگون در کشور ترکیه است.

توصیه ما به شما این است که قبل از هر قدمی برای یافتن کار، در کلاس‌های فشرده زبان شرکت کنید و زبان ترکی را فرا بگیرید حداقل تا حد متوسطی که توانایی صحبت کردن به ترکی و فهمیدن این زبان شیرین را داشته باشید. در این صورت شما شانس یافتن کار بهتر با حقوق و دستمزد بالاتر را خواهید داشت.

در قدم آخر هم داشتن اقامت توریستی و یا اقامت دانشجویی برای جلب اعتماد کارفرما از نکات ضروری است. در مقایسه ترکیه با ایران وضعیت اشتغال در ترکیه بهتر است.

مقایسه ترکیه با ایران در زمینه اشتغال
مقایسه ترکیه با ایران در زمینه اشتغال

اقامت در کشور ترکیه

و اما آخرین بحث این مقاله، برای اخذ اقامت کشور ترکیه چند راه وجود دارد؟

حال که تا این بخش از مقاله امروز را مطالعه کرده‌اید احتماالا تصمیم خود را برای مهاجرت به کشور ترکیه گرفته‌اید. به همین دلیل ما انواع راه‌های اخذ اقامت در این کشور بی نظیر را به شما معرفی می‌کنیم.

اقامت ملکی
اگر فردی در ترکیه ملکی با قیمت مشخص خریداری کند، می‌تواند اقامت ملکی ترکیه را برای خود، مادر و پدرش، همسر و فرزندان زیر 18 سالش بگیرد.

اقامت دانشجویی
دانشجویان مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، دکتری و رشته‌های پزشکی می‌توانند این اقامت را دریافت کنند.

اقامت خانواده
اقامت خانواده در ترکیه به دو نوع است:

• مورد اول که در اقامت ملکی شرح داده شد. صاحب ملک دارای اقامت ملکی است و خانواده وی اقامت خانواده دارند.

دریافت اقامت از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه. در این مورد دولت ترکیه تحقیقات مفصلی برای مطمئن شدن از واقعی بودن ازدواج انجام می‌دهد.

اقامت توریستی
گرفتن این اقامت با اجاره ملک در ترکیه امکان پذیر است. البته مدت زمان این اقامت محدود، یک ساله و غیرقابل تمدید است.

نتیجه

مهاجرت یکی از دغدغه‌های چالش برانگیز این روزهای زندگی اکثر افراد است. مهاجرت تصمیم راحتی نیست، بنابراین بهتر است اگر قرار به مهاجرت است در کم ریسک‌ترین حالت ممکن و با اطلاعات کافی این اتفاق رخ دهد. در مقایسه ترکیه با ایران به چه نتیجه ای رسیده اید؟

قطعا زندگی در هر کشوری مشکلات خودش را دارد، خصوصا اگر در آن کشور مهاجر باشی!

تفاوت فرهنگی بین ایران و ترکیه ممکن است گاهی اذیت کننده باشد؛ اما قوانین آزادتر، محدودیت‌های کمتر ترکیه نسبت به ایران، امکانات رفاهی گسترده این کشور و هزینه‌های پایین‌تر زندگی چند تا از مهم‌ترین دلایلی است که افراد مشتاق مهاجرت به این کشور می‌شوند.

سپاسگزاریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. اگر اطلاعات بیشتری در مورد مهاجرت به ترکیه دارید با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا