Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
مهاجرت به ترکیه

راهنمای خرید ملک در ترکیه در سال 2022

با خرید ملک در ترکیه در سال 2022 آشنا شوید

به این مطلب امتیاز دهید!

کشور ترکیه با قرارگرفتن بین آسیا، اروپا و آفریقا از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است. شهرهای بزرگ این کشور از جمله استانبول، ازمیر، آنتالیا و آنکارا سالانه گردشگران و سرمایه‌گذاران زیادی را از سراسر جهان به‌ویژه ایران به سمت خود جذب می‌کنند.

خرید ملک در ترکیه یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری در این کشور است. همین موضوع مورد ‌توجه گردشگران قرار گرفته و آمار خرید ملک در شهرهای مختلف این کشور را به‌طور فزاینده‌ای بالا برده است.

به همین خاطر اقتصاد ترکیه متاثر از صنعت گردشگری این کشور رشد چندبرابری را تجربه می‌کند. ترکیه به‌دلیل همسایگی با ایران، همواره از ایرانیان زیادی به‌عنوان گردشگر پذیرایی می‌کند.

خرید ملک در این کشور نیز قوانین و شرایط خاص خود را دارد.

برای خرید ملک در کشور ترکیه از کجا شروع کنیم؟ هزینه‌های خرید ملک در این کشور چقدر است؟ کدام شهرها برای خرید ملک مناسب‌تر هستند؟ شرایط خرید ملک در شهرهای ترکیه چگونه است؟

اگر علاقه‌مند هستید در مورد خرید ملک در کشور ترکیه اطلاعات جامعی داشته‌باشید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

خرید ملک در ترکیه؛ بررسی وضعیت بازار املاک

بررسی وضعیت بازار املاک ترکیه
بررسی وضعیت بازار املاک ترکیه

رشد روزافزون صنعت گردشگری ترکیه، محبوبیت این کشور را بین سرمایه‌گذاران و مشاورین املاک ترکیه چندبرابر کرده است.

در گذشته نه‌چندان دور (30 سال قبل) خارجی‌هایی که به قصد سرمایه‌گذاری و خرید ملک پا به این کشور می‌گذاشتند، اسیر قوانین ضعیف و انواع کلاهبرداری‌ها می‌شدند.

گردشگران ایرانی هم از این سوءاستفاده‌ها در امان نبودند. در واقع عده معدودی می‌توانستند خریدی باکیفیت و قانونی در ازای پول پرداخت شده خود داشته باشند.

همچنین توجه به این نکته حائز اهمیت است که خرید املاک خارج از طرح (بافت‌های روستایی) امکان‌پذیر نیست.

اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

پاسپورت کشور ترکیه در بین 30 پاسپورت برتر جهان قرار دارد. با توجه به این نکته و موقعیت استراتژیک این کشور، اخذ اقامت در این کشور از جذابیت بالایی برای گردشگران برخوردار است. خرید ملک یکی از راه‌های گرفتن اقامت این کشور است.

یکی از دلایل افزایش آمار خرید آپارتمان و ملک در ترکیه همین ویژگی است. گردشگران با خرید مستغلات در این کشور به ارزش 250 هزار دلار، می‌توانند برای تمامی اعضای خانواده اقامت ترکیه بگیرند.

با خرید ملک به این ارزش، اقامت 10 ساله به افراد اعطا می‌شود. همچنین می‌توان با خرید ملک به ارزش بیش از 650 هزار لیر، اقامت سه‌ساله برای تمام اعضای خانواده اخذ کرد.

اخذ اقامت در این کشور به‌دلیل گرفتن مجوزهای لازم برای ایجاد کسب‌و‌کار و اشتغال ضروری است.

مراحل خرید ملک در کشور ترکیه

مراحل خرید خانه در ترکیه
مراحل خرید خانه در ترکیه

خرید ملک در این کشور دارای شرایط و مراحل خاص خود است. فردی که قصد خرید خانه یا ملک در این کشور را دارد، باید با مراحل آن آشنا شود. فرایند خرید ملک در این کشور شرایط پیچیده‌ای ندارد.

برای خرید ملک باید ابتدا به ترکیه سفر کنید. البته از طریق راه‌های آنلاین و مجازی هم می‌توان اقدام به بررسی و خرید کرد. برای قیمت‌گذاری ملک باید درخواست کارشناس شهرداری کنید. این کارشناس قیمت واقعی ملک را برآورد و اعلام می‌کند.

پس از بررسی کارشناس در صورت داشتن علاقه به خرید مبلغی را به‌عنوان پیش‌پرداخت به صاحب ملک می‌پردازید. طبیعتا پرداخت مابقی مبلغ ملک، پس از انتقال سند انجام خواهد گرفت.

در حدود 7 روز کاری بعد، سند ملک آماده و به شما تحویل داده می‌شود. بعد از گرفتن سند برای گذراندن مراحل اخذ اقامت به اداره مهاجرت این کشور مراجعه کنید.

مدارک لازم جهت خرید ملک در کشور ترکیه

خرید خانه و ملک در کشور ترکیه نیز مانند هر کشور دیگری مستلزم ارائه مدارک خاص خود است. در این کشور برای گردشگران خارجی، مدارک زیر را جهت خرید ملک درخواست می‌کنند:

 1. همراه داشتن اصل پاسپورت
 2. اخذ بیمه معتبر از سوی پزشک
 3. اثبات دارابودن منابع مالی لازم
 4. افتتاح حساب در بانک‌های ترکیه
 5. همراه داشتن دو قطعه عکس 3 در 4
 6. اخذ کد مالیاتی برای پرداخت مالیات‌های مورد نیاز
 7. ثبت‌نام در سامانه‌ای به‌نام بیمه زلزله اجباری (DASK)
 8. ارائه گواهینامه عملکرد انرژی (تاییدیه کارایی انرژی ساختمان)
 9. ارائه مدارک محل سکونت فعلی (محل سکونت فعلی در ایران)

هزینه‌ های خرید ملک در کشور ترکیه

توجه به این نکته ضروری است که علاوه بر پرداخت هزینه خرید ملک، هزینه‌های دیگری نیز باید پرداخت شوند. هزینه‌هایی که برای خرید ملک در کشور ترکیه وجود دارد، شامل؛ هزینه‌های متغیر و ثابت است.

پرداخت این هزینه‌ها برای ساکنین ترکیه و افراد مهاجر یکسان است. هزینه‌های پرداختی برای خرید ملک در کشور ترکیه شامل موارد زیر است:

 1. هزینه کمیسیون کارگزاری
 2. 260 لیر بابت هزینه ثبت زمین
 3. 485 لیر بابت حق تمبر ثبت زمین
 4. 800 لیر بابت هزینه‌های آب و برق
 5. 300 تا 500 لیر هزینه بیمه برای هر نفر
 6. 200 لیر بابت حق محضری کپی پاسپورت
 7. حق الزحمه وکیل (اگر از یک وکیل استفاده می‌کنید)
 8. بین 2 تا 3 درصد ارزش زمین بابت هزینه منتقل‌کردن سند
 9. 90 لیر بابت هزینه‌ای موسوم به پول خاک (به‌ازای هر نفر)
 10. بین 175 تا 250 لیر هزینه بیمه زلزله (با توجه به اندازه ملک)
 11. بین 3 تا 5 درصد ارزش کل ملک بابت کمیسیون مشاور املاک
 12. بین 2 تا 3 درصد ارزش کل زمین بابت پرداخت عوارض شهرداری
 13. بین 1000 تا 2000 لیر برای گزارش ارزیابی (برحسب اندازه زمین متفاوت است)

بررسی شرایط خرید ملک در شهرهای مهم ترکیه

همانطور که اشاره شد، ترکیه دارای چند شهر مهم است که بیشتر گردشگران مایل به خرید و سرمایه‌گذاری در این شهرها هستند. استانبول، ازمیر،آنتالیا و آنکارا چهار شهر مهم برای خرید ملک در ترکیه به حساب می‌آیند.

برای بررسی این که کدام شهر برای زندگی مناسب‌تر است عوامل متعددی وجود دارد. در ادامه به بررسی وضعیت خرید ملک در این شهرها می‌پردازیم.

 • استانبول؛ مهم‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه

این شهر در واقع قدیمی‌ترین و مهم‌ترین شهر ترکیه محسوب می‌شود. قرارگیری این شهر بین آسیا و اروپا موقعیت ممتاز استراتژیکی را به آن داده است. این شهر در بین شهرهای گردشگری جهان رتبه فوق‌العاده چهارم را کسب کرده است.

این شهر به‌دلیل وجود شغل‌های متعدد برای گردشگران مناسب است. نزدیکی شغل به مح زندگی فرد از ویژگی‌های این شهر استراتژیک است. استانبول با وجود سواحل، جنگل و سایر عوامل طبیعی، شهری مناسب تفریح و اقامت است.

از نظر ملکی نیز با دارابودن پروژه‌های ملکی زیاد و مقرون به‌صرفه، محبوبیت بالایی بین سرمایه‌گذاران به‌ویژه خریداران ملک دارد. با توجه به آمار منتشرشده، بازگشت سرمایه برای خرید ملک در این شهر حدود 22 سال برآورد می‌شود.

 • ازمیر؛ موقعیت ویژه فرهنگی و تاریخی

این شهر سومین شهر پرجمعیت ترکیه (بعد از استانبول و آنکارا) است. ازمیر دارای موقعیت‌های خوب تجاری، بندری و صنعتی است. به‌دلیل واقع‌شدن در ساحل زیبای دریای اژه، سواحل ماسه‌ای بسیار زیبایی دارد.

این شهر همچنین آب‌و‌هوای مدیترانه‌ای دارد و برای اقامت و زندگی مناسب است. ازمیر دارای مکان‌های تاریخی (اکثرا یونان باستان) موقعیت ممتاز فرهنگی نیز دارد.

از نظر جذب گردشگر نیز این شهر بعد از استانبول در رتبه دوم قرار دارد. این شهر یکی از شهرهای محبوب گردشگران برای خرید ملک است.

از نظر آماری ازمیر استانداردهای بالایی در سطح جهانی برای زندگی دارد. همچنین این شهر به‌دلیل داشتن جمعیت کمتر نسبت به سایر شهرها خلوت‌تر است.

با توجه به آمارهایی که دولت ترکیه منتشر کرده است، سالانه نزدیک به 8000 ملک توسط اتباع خارجی در این شهر خریداری شده است. قیمت ملک در این شهر به ظور میانگین، نسبتا ارزان‌تر از استانبول است.

در ازمیر ترکیه بالغ بر 6000 واحد مسکونی در سال توسط اتباع خارجی خریداری می‌شود.

 • آنتالیا؛ آب‌و‌هوای بی‌نظیر

این شهر از نظر جمعیت در رتبه پنجم شهرهای ترکیه قرار دارد. آنتالیا یکی از قطب‌های مهم گردشگری و تفریحی ترکیه است. آب‌و‌هوای معتدل و جاذبه‌های تاریخی این شهر را به مقصد محبوبی برای گردشگران تبدیل کرده است.

این شهر در غرب کشور ترکیه قرار دارد. دارای آب‌و‌هوای مدیترانه‌ای و معتدل است. البته با توجه به آمارهای منتشر شده، نرخ رشد قیمت مسکن در این شهر نزدیک به 50 درصد در سال افزایش داشته است.

 • آنکارا؛ پایتخت سیاسی

آنکارا بعد از استانبول دومین شهر بزرگ ترکیه و مرکز اداری-سیاسی این کشور است. این شهر از نظر قدمت باستانی محسوب می‌شود و جاذبه‌های تاریخی زیادی دارد.

قیمت خرید خانه در آنکارا نسبت به سال گذشته، حدود 11درصد افزایش را نشان می‌دهد. بازگشت سرمایه در خرید ملک و مستغلات در این شهر حدود 17 سال برآورد می‌شود.

از نظر جغرافیایی این شهر در جنوب شرقی شهر استانبول قرار دارد. آنکارا با توجه به وجود مراکز اداری و سیاسی، همچنین آب‌و‌هوای معتدل شهری مناسب برای خرید ملک است.

مزایای خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در این کشور مزایای بسیاری دارد. یکی از مهم‌ترین مزایایی که به آن اشاره شد، اخذ اقامت ترکیه است. با خرید ملک به‌راحتی می‌توان اقامت این کشور را به‌همراه خانواده اخذ کرد.

همچنین این کشور با توجه به گزارش‌های جهانی در رتبه 14 از نظر املاک و مستغلات قرار دارد. دارابودن استانداردهای سطح جهانی برای زندگی ایده‌آل از دیگر مزایای این کشور است.

همچنین موقعیت گردشگری این کشور، آن را در بین 10 کشور اول صنعت گردشگری قرار داده است. این کشور با ارائه املاک بسیار متنوع و جذاب، دست خریدار را برای انتخاب ملک مناسب باز می‌گذارد.

سایر مزایای خرید ملک در کشور ترکیه شامل موارد زیر می‌شوند:

 • امکان افتتاح حساب بانکی
 • دریافت وام بانکی با بهره بسیار کم
 • فراهم شدن شرایط برای اخذ ویزای شنگن
 • استفاده از خدمات رایگان دولتی و درمانی
 • تسریع روند اخذ پاسپورت و اقامت در این کشور
 • امکان سفر به بیش از 115 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا
 • فراهم شدن شرایط تحصیلی رایگان برای تمامی اعضای خانواده
 • راحت بودن مراحل و روند خرید ملک نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • به صرفه‌بودن قیمت املاک در این کشور نسبته به سایر کشورهای اروپایی

به‌دلیل همسایگی با ایران و عقاید نزدیک مردم دو کشور، برای ایرانیان زندگی در کشور ترکیه به مراتب راحت‌تر از سایر کشورهای اروپایی است.

نکات مهم قبل از خرید ملک در کشور ترکیه

به‌دلیل افزایش خرید و فروش ملک در این کشور توسط اتباع خارجی، بازار افراد سودجو نیز داغ شده است. این افراد با جلب اعتماد خریدار و سرمایه‌گذار، دارایی‌های وی را گرفته و زمینی در اختیارش قرار نمی‌دهند. بر همین اساس رعایت برخی نکات قبل از انجام معامله ضروری‌ است.

 • استعلام وضعیت ملک

ابتدا و قبل از انجام هرکاری، وضعیت بدهی بانکی، بدهی وام و هرگونه استعلام موردنیاز را از طریق مراجع قانونی پیگیری کنید. به‌یاد داشته باشید که به‌هیچ عنوان وجهی را قبل از استعلام به حساب فروشنده منتقل نکنید.

 • مشاوره با متخصصین

برای خریدی بدون دردسر و مناسب قبل از هرگونه اقدامی با متخصصین این حوزه مشورت کنید. برای این کار می‌توانید از سازندگان، مشاوران املاک و مشاوران حقوقی مشاوره بگیرید.

 • گرفتن وکیل

وکلا به‌دلیل داشتن اطلاعات حقوقی آن کشور گزینه مناسبی برای معامله مطمئن هستند. طبیعی است که به‌عنوان یک تبعه خارجی اطلاعات کافی در مورد قوانین آن کشور نداشته باشید.

همچنین قوانین هرساله ممکن است دست‌خوش تغییراتی شوند که احتمالا از آنها مطلع نیستید. بنابراین می‌توانید روند خرید ملک در ترکیه را به وکیل بسپارید.

کلام آخر

همانطور که گفته شد کشور ترکیه با دارابودن موقعیت استراتژیک منطقه‌ای، همواره یکی از مقاصد گردشگری و سرمایه‌گذاری به‌ویژه برای ایرانیان است. خرید ملک در ترکیه شرایط و ضوابط خاص خود را دارد.

برای خرید ملک در این کشور ارائه چند مدرک و پرداخت برخی هزینه‌ها ضروری است. هزینه‌های خرید ملک علاوه‌بر ارزش زمین، شامل هزینه‌های ثابت و متغیر است.

استانبول به‌عنوان مهم‌ترین شهر اقتصادی این کشور محبوبیت ویژه‌ای در بین گردشگران برای سرمایه‌گذاری و زندگی دارد. آنتالیا شهر تفریحی و توریستی ترکیه با دارابودن آب‌و‌هوایی فوق‌العاده مقصد بسیاری از گردشگران جهان است.

ازمیر و آنکارا نیز با وجود شرایط و استانداردهای بالای زندگی و ویژگی‌های تاریخی، مقصد مهم اتباع خارجی و سرمایه‌گذاران است.

همچنین در حین خرید ملک در این کشور رعایت برخی نکات ضروری است. عدم توجه به این نکات موجب از دست رفتن سرمایه و عدم دستیابی به ملک دلخواه می‌شود.

سوالات متداول

سوالات متداول در رابطه با خرید خانه در ترکیه عبارت‌اند از:

فرآیند خرید خانه در ترکیه پیچیده است؟

خیر، شرایط خرید ملک در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار راحت‌تر است.

خرید ملک در کشور ترکیه سودآوری دارد؟

بله، با توجه به رشد اقتصادی این کشور و شاخص‌های مهم آماری خرید ملک در این کشور سودآوری بالایی دارد.

خرید ملک برای اقامت در ترکیه موثر است؟

بله، با خرید مستغلات به ارزش 250 هزار لیر می‌توانید اقامت این کشور را اخذ کنید.

منابع: propertyturkey

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا