Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
آشنایی با کشور ترکیه

عایدات ساختمان در ترکیه چیست؟ شارژ ساختمان در ترکیه در 2022

همه چیز درمورد شارژ ساختمان در ترکیه

5/5 - (3 امتیاز)

عایدات ساختمان در ترکیه چیست؟ یکی از نکاتی که هنگام خرید آپارتمان در ترکیه باید مدنظر داشته باشید، هزینه شارژ یا اصطلاحاً «عایدات» ساختمان است. هزینه‌های مربوط به خدمات نگهداری از ساختمان در ترکیه بسته به متراژ هر واحد و تعداد ساکنین آن، بین اهالی ساختمان تقسیم می‌شود، بنابراین صاحب یک آپارتمان یک خواب ممکن است مبلغ کمتری نسبت به مالک آپارتمانهای دو و سه خوابه پرداخت کند.

در ادامه این مقاله به بررسی ابعاد مختلف عایدات ساختمان در کشور ترکیه می‌پردازیم. در ابتدا روش تعیین مقدار آن را برای شما تشریح می‌کنیم، سپس خدمات اصلی که شامل شارژ ساختمان در ترکیه می‌شوند را فهرست می‌کنیم و در انتها روش پرداخت آن را برای اتباع خارجی شرح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

جلسات مالکان آپارتمان‌ها و تعیین هزینه عایدات ساختمان در ترکیه

تعیین هزینه شارژ ساختمان در ترکیه
تعیین هزینه شارژ ساختمان در ترکیه

هرگونه تصمیم در مورد هزینه‌ی شارژ و نگهداری مجتمع های مسکونی در جلسه سالانه مالکان واحدها اتخاذ می شود. جلسات سالانه معمولاً در ژانویه هر سال و با حضور مدیر ساختمان برگزار می شود.

صاحب هر آپارتمان یا ویلا در یک مجتمع مسکونی، یکی از اعضای انجمن مالکان محسوب می‌شود. در این جلسات؛ پرداختهای قبلی بررسی می‌شود، بودجه سالانه تهیه می شود، اعضای جدید هیئت مدیره انتخاب می شوند و برای سال آینده تصمیم گیری می شود.

هزینه های خدمات شامل نگهداری استخر، باغ، آسانسور، روشنایی و نظافت مشاعات، هزینه های مدیریتی شامل قبض برق، قبض آب، حقوق نگهبانی و سرایداری می‌باشد. تمام تصمیمات اتخاذ شده در این جلسه باید توسط همه مالکان اطاعت شود.

مبلغ عایدات ساختمان در ترکیه می تواند از ۲۰ یورو برای هر بلوک تا ۳۰۰ یورو برای هر آپارتمان متغیر باشد. اما اگر یک آپارتمان ۲ خوابه دارید که دارای استخر، یک سالن ورزشی کوچک و یک سرایدار است، هزینه شارژ شما حدود ۴۰-۳۰ یورو در ماه خواهد بود.

شما باید هزینه شارژ را مستقیماً به مدیر ساختمان یا سرایدار پرداخت کنید و از آنها بخواهید مبلغ دقیق و تاریخ پرداخت شارژ را برای شما رسید کنند.

هر از گاهی که کل ساختمان نیاز به رنگ آمیزی یا تعمیرات اساسی دیگر دارد، ممکن است هزینه اضافی دیگری نیز دریافت شود. مبلغ شارژ یا عایدات ساختمان نیز در جلسه سالانه مالکان مجتمع با بیش از ۵۰ درصد آرا تعیین و تصویب خواهد شد.

از آنجایی که مالکان خارجی املاک در تمام طول سال حضور ندارند، پرداخت هزینه ساختمان آن‌ها در ترکیه به صورت سالانه و در قالب پیش پرداخت خواهد بود.

هزینه های خدمات اصلی شامل موارد زیر است:

 • سونا و استخر
 • خدمات سرایداری
 • نظافت فضاهای مشترک
 • خدمات امنیتی و پذیرایی
 • اعلان در مورد مسائل مهم
 • نگهداری و محوطه سازی باغ
 • مدیریت امور حقوقی و اداری
 • عملیات تعمیر و نگهداری فنی
 • ثبت منظم اطلاعات در دفتر مدیریت
 • هزینه های مربوط به سیستم تهویه مطبوع
 • مدیریت امکانات اجتماعی مانند مرکز تناسب اندام، حمام ترکی

اگر یک مجتمع مسکونی بیش از ۴۰ واحد آپارتمان داشته باشد، یک واحد آپارتمان آن هرگز فروخته یا به اجاره داده نمی شود و برای تامین نیازهای مجتمع مورد استفاده قرار می گیرد.

معمولا سرایدار در چنین آپارتمانی بدون پرداخت هزینه اجاره، آب و برق زندگی می کند. در این صورت مجموعه تمام قبوض آب و برق این واحد را پوشش می دهد. در برخی از مجتمع ها هم سرایدار یک آپارتمان اجاره می کند.

انواع عایدات یا شارژ ساختمان در ترکیه

انواع عایدات یا شارژ ساختمان در ترکیه
انواع عایدات یا شارژ ساختمان در ترکیه

انواع عایدات ساختمان در ترکیه عبارت‌اند از:

 • هزینه شارژ ماهیانه
 • هزینه‌های فوق‌العاده

باید بدانید که یا مالک یا مستاجر باید هزینه شارژ ماهیانه را بپردازد. در حالی که هزینه های فوق‌العاده فقط توسط مالک پرداخت می شود.

طبق قانون، برای دریافت شارژ ماهیانه ساکنین و هزینه‌های فوق‌العاده باید دو حساب های بانکی متفاوتی وجود داشته باشد.

در صورت داشتن ویلا یا خانه مستقل، آیا باید مبلغی را به عنوان عایدات پرداخت کنید؟

خیر، در این صورت نیازی به پرداخت هزینه شارژ یا عایدات نیست، اما بدیهی است که مراقبت از اموال شما صرفاً بر دوش شما است.

اگر شارژ ساختمان خود را به موقع پرداخت نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟

بر اساس قانون حقوق مالکیت ترکیه، در صورت تاخیر در پرداخت شارژ ساختمان، مدیریت ساختمان حق دارد از شما هزینه اضافی و جریمه ای معادل 5% بابت تاخیر دریافت کند.

رویه رایج در ترکیه این است که در صورت عدم پرداخت شارژ ساختمان به مدت سه ماه، مدیر ساختمان حق دارد پرونده شما را به دادگاه بکشاند و روند قانونی وصول بدهی را آغاز کند.

اگر طبق تصمیم قوه قضائیه بدهی خود را پرداخت نکنید، ممکن است با حکم دادگاه مجبور به فروش اموال خود برای پوشش بدهی خود شوید.

روشهای پرداخت شارژ ساختمان در ترکیه شامل چه مواردی است؟

گزینه اول این است که می توانید آن را به صورت نقدی به مدیر مجتمع پرداخت کنید. مطمئن شوید که مدیر خودش رسید را صادر می کند. این کار به شما کمک می کند از سوالات و موقعیت های ناخوشایند در آینده جلوگیری کنید.

دومین و مطمئن ترین گزینه، پرداخت عایدات ساختمان در ترکیه از طریق انتقال وجه به حساب بانکی مدیریت است. در صورتی که مدیریت ساختمان دارای چنین حسابی باشد، می توانید پرداخت خود را با لیر ترکیه به حساب وی واریز کنید.

لطفا به یاد داشته باشید! از انتقال وجه به حساب شخصی مدیر مجتمع یا آشنایان او خودداری کنید. کلیه پرداخت ها باید به حساب بانکی هیات مدیره ساختمان واریز شود.

منبع: tolerance, imtilak

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا